אג"ח חבס צנחו עד 15%; "שמועות על קושי בפירעון החוב"

חבס: "לחברה לא ידוע על כל אירועים או התפתחויות שמצדיקים את חרושת השמועות המופרכות" ■ האג"ח מסדרות 12 ו-4 נסחרות כעת בתשואות "זבל" של 47% ו-22% בהתאמה ■ אתמול התפטר מהדירקטוריון יוסי רוזן, אחד מנציגיה של משפחת עופר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איגרות החוב של חברת הנדל"ן חבס, שבשליטת משפחת חבס, צנחו היום במסחר עד 15% במחזורים גובים של 76 מיליון שקל (סדרה 12) ו-9 מיליון שקל (סדרה 4). האג"ח נסחרות כעת בתשואות "זבל" של 47% ו-22% בהתאמה, המלמדת על החשש הכבד של המשקיעים כי החברה תתקשה לעמוד בהחזר החוב. גם המניה צונחת ב-17.3%., ומשלימה צניחה כ-50% במהלך השנה האחרונה.

חבס השקעות, שעוסקת בפיתוח והחזקת נדל"ן להשכרה ולמכירה, נסחרת בבורסה ב-95 מיליון שקל. החברה, שפועלת באמצעות חברות בנות בפולין, שוויץ גרמניה, בלגיה וישראל, הנפיקה בעבר שתי סדרות אג"ח, בערך נקוב של 413 מיליון שקל (נכון להיום). הירידות החדות הן על רקע שמועות בשוק כי "החברה עשויה להתקשות לפרוע את התשלום הבא של איגרות החוב".

מחזיקי המניות בחבס, בין השאר, הם משפחת חבס (40%), אקס.טי נדל"ן, לשעבר עופר השקעות (23%), ובית ההשקעות פסגות (7%). אתמול התפטר מדירקטוריון החברה יוסי רוזן, אחד מנציגיה של עופר השקעות, שבשליטת עידן עופר. עופר השקיעה לפני כארבע שנים בחבס - ומאז מחקה כמעט את כל השקעתה. רוזן גם התפטר באחרונה מדירקטוריון חברת בתי זיקוק לנפט.

לפני כשלושה שבועות פירסמה NSI, החברה הבת (20%) של חבס הפועלת בהולנד, את דו"חותיה. החברה מאוחדת בדו"חותיה הכספיים של חבס בצורה מלאה. NSI דיווחה על הפסד של כ-103 מיליון יורו (המיוחס לבעלי המניות) במהלך 2012.

למרות הדברים, יש להדגיש שחבס עמדה עד כה בכל התחייבויותיה. בדצמבר פרעה כבר חלק מהאג"ח בהיקף של 95 מיליון שקל, ובחודש שעבר שילמה עוד כ-10 מיליון שקל נוספים. לא ברור עדיין מה מקור השמועות, והאם יש להן סימכוין. יודגש, שהחברה צפויה לפרסם את דו"חותיה בסוף החודש, כך שרק אז ניתן יהיה ללמוד על מצבה המדוייק.

נכון לסוף הרבעון השלישי, בקופתה של חבס (סולו) מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 16.5 מיליון שקל, בעוד סך התחייבויותיה השוטפות מסתכמות ב-210 מיליון שקל. בחודש מאי הקרוב אמורה החברה לפרוע קרן וריבית לאג"ח 12 בהיקף של כ-52 מיליון שקל, ובחודש אוגוסט סכום דומה של 53 מיליון שקל.

בסוף פברואר נסחרו איגרות החוב של חבס (סדרה 12) בתשואה של 6.5%. אולם, במהלך עשרת הימים האחרונים, איגרות החוב ירדו בקביעות, עד לכדי הנפילות היום - מה שהעלה את התשואות לרמתן הדו ספרתית הגבוהה. תשואות גבוהות באג"ח מונעות מחברות לגייס חוב בשוק ולא מאפשרת להן למחזר חובות קיימים.

חבס מסרה בתגובה:  "לחברה לא ידוע על כל אירועים או התפתחויות אשר מצדיקות את חרושת השמועות המופרכות".

יו"ר חבס, הרצל חבסצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker