גפני: נאשר הפחתת עמלות הפצה רק אחרי קידום החוק להפחתת דמי ניהול

גפני הודיע כי האוזר הבטיח לו לקדם את החוק להפחתת דמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הכספים הזמנית תתבקש לאשר ביום שני את התקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות רק לאחר שיו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר יתחייב בפניהם לקדם את החוק להפחתת דמי הניהול שגובות קרנות הנאמנות מהמשקיעים, כך אמר היום יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ל-TheMarker. גפני הודיע כי האוזר הבטיח לו לקדם את החוק להפחתת דמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים.

שר האוצר יובל שטייניץ ורשות ני"ע ביקשו כבר לפני כמה חודשים מהוועדה לאשר את התקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנת הנאמנות, אבל הוועדה התנתנה זו בחקיקת חוק להפחתת דמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים. בגין הקדמת הבחירות, הוקפאה חקיקת החוק להפחתת דמי הניהול. חרף זאת, תתבקש הוועדה לאשר רק את הפחתת עמלות ההפצה.

פאינה קירשנבאוםצילום: מיכל פתאל

יו"ר ועדת המשנה לשוק ההון ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) דרשה מגפני לבטל את ישיבת הוועדה המתוכננת עד שיקודם החוק להפחתת דמי הניהול. קירשנבאום הדגישה כי יש לבצע את הפחתת עמלות ההפצה יחד להפחתת דמי ניהול. "מטרתנו כח"כים אינה להעביר כספים מכיסם של הבנקים לכיסם של בתי ההשקעות אלא להיטיב עם הציבור ולהביא להפחתה בדמי הניהול. לפיכך, הפחתה של עמלת ההפצה ללא חיוב של מנהלי בתי ההשקעות בחקיקה מחייבת להפחתה של דמי הניהול אינה מצדיקה מטרה זו".

קירשנבאום הדגישה כי מאחר שלא יושמו החלטות הוועדה להורדת דמי הניהול, "לא ברור לי מה מטרת הישיבה ביום שני ובוודאי מה הדחיפות שבקיומה במועד זה".

גפני אמר בתגובה כי הוא מחויב לאישור התקנות להפחתת עמלות ההפצה כשהאוזר יתחייב לקדם את החוק להפחתת דמי הניהול.

לפי התקנות שהוגשו על ידי שטייניץ יופחתו ב-100 מיליון שקל עמלות ההפצה שגובים הבנקים מהקרנות (המסתכמות בכ-500 מיליון שקל בשנה). גורמים כלכליים הביעו חשש שהוועדה תיכנע לבנקים המתנגדים להפחתת עמלות ההפצה והדגישו כי 13 מבין 17 חברי הועדה הזמנית לא נכחו בישיבות שנערכו בעניין לפני כמה חודשים. מתוכם, ארבעה ח"כים מהעבודה ומיש עתיד הם ח"כים חדשים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker