מייסדי אובג'ט שנמכרה במיליארדים: "רימו אותנו; מגיעים לנו עוד מאות מיליוני דולרים"

בתביעות שהגישו מייסדי אובג’ט, המייצרת מדפסות תלת־ממדיות, נגד בכירי החברה נטען: אחזקותינו דוללו במרמה לעשירית משוויין

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10

לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשו השבוע שתי תביעות של חמישה תובעים נגד חברת אובג’ט גאומטריות. התביעה מופנית גם נגד יו”ר אובג’ט אלן ‏(אלחנן‏) יגלום, מנכ”ל אובג’ט בשלוש השנים האחרונות, דיוויד רייס, המשקיע אילן לוין ועוד 13 קרנות הון סיכון.

התובעים, מייסדי החברה והמשקיעים הראשונים בה, טוענים למסכת מעשים חמורה, קיפוח שיטתי ודורסני, שורת מהלכים פסולים הנגועים בתרמית, מצגי שווא, והפרות בוטות של הוראות דין והוראות חוזיות שגרמו להפסד מאות מיליוני דולרים לכל תובע. הסיבה לטענתם: יגלום דילל את אחזקותיהם עד לכעשירית משויין.

דיויד רייס, מנכ"ל אובג'ט
דיויד רייס, מנכ"ל אובג'טצילום: רון קדמי

בדצמבר 2012 השלימה אובג’ט, המתמחה במדפסות תלת־ממדיות, מיזוג עם סטרטסיס האמריקאית. בעקבות המיזוג קיבלו בעלי המניות של אובג’ט מניות סחירות של סטרטסיס בשווי גבוה. בעת המיזוג היתה שווה סטרסיס־אובג'ט כ–1.4 מיליארד דולר. כיום שווה סטרטסיס כ–1.8 מיליארד דולר.

במסגרת התביעה טוענים המייסדים של אובג’ט כי בעל השליטה יגלום נהג בחברה כבאחוזתו הפרטית, תוך קיפוח שיטתי ודורסני של התובעים באמצעות שורת מהלכים פסולים הנגועים בתרמית, מצגי שווא, והפרות בוטות של הוראות דין והוראות חוזיות.

מייסדי והחברה והמשקיעים הראשונים בה הם רמי בונן, חנה בונן, אילן אופנהיימר, חנן גוטהייט וגור שומרון. המייסדים מבקשים להשיב את אחזקותיהם שדוללו מהם שלא כדין לכאורה. המייסדים טוענים כי לפני שהתחילו את הדילולים, משפחת בונן החזיקה ב–5% ממניות אובג’ט ואופנהיימר החזיק ב–0.6%. בעקבות הדילול, ירדה משפחת בונן לאחזקה של 0.52% באובג’ט, ואופנהיימר דולל ל–0.06% בלבד באובג’ט.

המשמעות הכספית של הדילול היא גדולה. 5% ממניות אובג’ט של משפחת בונן היו הופכות ל–2.25% ממניות סטרטסיס - אחזקה ששווי השוק הנוכחי שלה הוא כ–40 מיליון דולר. הדילול הפחית את שווי המניות של משפחת בונן לכ–4 מיליון דולר. אחזקתו המקורית של אופנהיימר באובג’ט היתה יכולה ליהפך למניות סטרטסיס בשווי של 5 מיליון דולר., אך עקב הדילול שווה אחזקה זו רק חצי מיליון דולר. התובעים מיוצגים על ידי עורכי הדין בעז בן צור, חגי הלוי ותומר שקרצי מבעז בן צור ושות’.

אלן יגלום, יו"ר אובג'ט
אלן יגלום, יו"ר אובג'טצילום: ללא קרדיט

חשיפת התרמית

לטענת המייסדים, תמונת התרמית נחשפה לפני כמה חודשים, בעקבות תשקיף שפירסמה אובג’ט לקראת הנפקה, שלא יצאה לפועל בגלל המיזוג עם סטרטסיס. בתשקיף נחשפה זהותן של חברות זרות שמאחוריהן הסתתרו יגלום ושותפו, פיליפ סטון. החברות הוצגו כמשקיעות שאינן קשורות לבעלי מניות בחברה. זאת, לטענת המייסדים, כדי לשרת את יגלום ולהנהיג סבבי השקעה פסולים ומפלים.

כתב התביעה מחולק לשני חלקים עיקריים. החלק הראשון, נוגע למהלך של יגלום ושותפיו שדילל את מייסדי החברה. היה זה ב–2002 כאשר לפי הטענה, הוצע לבעלי המניות בחברה להשתתף בהעמדת הלוואה לחברה, שפירעונה נועד ליוני באותה שנה, וזאת תוך אפשרות להמרת ההלוואה למניות לפי שווי מניה של 2.5 דולר.

התובע גור שומרון, ממשקיעי אובג'ט
התובע גור שומרון, ממשקיעי אובג'טצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker