אחד העם

למרות שיאים בעולם - ת"א סיימה בעליות קלות

מדד מניות הגז והנפט צנח ב 2% על רקע החשש מהחלטת גילה על גורל השותפות בלווייתן שיקבע את עתיד הרווחים שלהם ■ כלל תעשיות ירדה ב-3.4% לאחר מכירת החיסול

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בתל אביב נסגר בעליות שערים קלות, על רקע השיא ההיסטורי שאליו הגיע מדד דאו ג'ונס שטיפס בארבע שנים ב-117% מאז נקודת המשבר ב-9 במארס 2009. אולם, נראה כי ישראל לא הצטרפה לחגיגת העליות החדות בעולם בו מדד הניקי 225 של בורסות טוקיו טיפס בעוד 2.1% לרמה הגבוהה ביותר ב-4.5 השנים האחרונות, כאשר אירופה הגיעה לשיא מאז יוני 2008. 

מדד ת"א 25 סיים בעליה של 0.16% לרמת 1228.23 הנקודות; מדד ת"א 100 טיפס ב-0.19% לרמת 1098.72 הנקודות; מדד הבנקים עלה  ב-0.5% לאחר יום תנודתי ומדד הנדל"ן 15 הוסיף 0.3% לערכו. מנגד מדד הנפט והגז צנח ב-2% כאשר מדד הביטוח עלה ב-1.2%.

מגמת העליות המשיכה להתרחש גם היום   במדדי התל בונד, מדד תל בונד 20 הוסיף 0.18% לערכו, מדד התל בונד 40התחזק ב-0.14% ומדד התל בונד 60 טיפס ב-0.16%. התל בונד השקלי נסגר בעליה קלה של 0.02% בלבד

איגרת חוב ממשלתית שיקלית לחמש שנים נסחרת בעלייה של 0.05% עם תשואה של 2.96%, ואיגרת החוב הממשלתית הצמודה לאותה התקופה עלתה ב-0.09% לתשואה של 0.68%. 

דודי רזניק, מנהל דסק מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון, ציין כי "ממשיכה המגמה החיובית באיגרות החוב הקונצרניות והממשלתיות. למרות שבארה"ב התשואות עלו ב-10 נקודות בסיס בשעה שכאן התשואות די יציבות עם נטייה לירידות".

לדעתו, המגמה מקעקעת את המתאם הגבוהה שהמשקיעים חושבים שקיים בין ישראל לארה"ב. רזניק ציין כי "התשואות בארה"ב עולות בגלל שהמגמה החיובית חזרה למדדי המניות לכן חלה מגמה הפוכה באיגרות החוב הממשלתיות. כשבישראל ההנפקות של האוצר מועטות והשוק תופס את הממשלה החדשה שתקום כאחת שתצמצם את הגירעון הנוכחי.

עוד ציין רזניק כי "נכנס כסף רב דרך קרנות הנאמנות. הציבור מכניס כספים לאיגרות החוב הקונצרניות ולאג"ח מדינה". לדבריו, באיגרות החוב הקצרות קיימת יציבות בתשואות לאחר הותרת הריבית על כנה על 1.75%, ובאגרות החוב הארוכות והבינוניות אנו רואים מגמה של ירידת תשואות קלה.

בנק ישראל פרסם היום את השקעותיהם של המשקיעים הזרים ואנו רואים שתושבי החוץ ממשיכים להשקיע באג"ח קונצרני ומניות, מה שממשיך לתמוך במגמה החיובית בשווקים.

בגזרת האג"ח הקונצרני הסביר רזניק כי "נמשכות העליות מסוף השנה שעברה. קיימים גיוסים מאוד גדולים בקרנות הקונצרניות ואנו רואים שמדדי התל בונד המובילים עלו ב-1% עד ל-1.5% מתחילת השנה .אני צופה כי השוק הממשלתי ימשיך להיות טוב, והמגמה החיובית צפויה להימשך גם בשוק הקונצרני".

ירון זר, אנליסט אנרגיה והגז של כלל פיננסים ברוקראז', קבע מחירי יעד חדשים למניות הגז והנפט. למניית אבנר נתן המלצת תשואת שוק במחיר של 2.5 שקלים, לדלק קידוחים נתן יעד של 13.7 שקל וקבע כי תציג תשואת שוק. למניית רציו העניק יעד של 29 אגורות וקבע כי תעניק תשואת חסר, ואת ישראמקו הותיר ללא שינוי עם יעד של 71 אגורות ולדעתו היא תעניק תשואת יתר. לפי זר, מחירי מניות שותפות לווייתן נסחרות במחיר גבוה ביחס למגולם, והסיכון בהשקעה במניית רציו אינו מתאים למשקיע רציונלי שלא אוהב סיכון. 

במרכז המסחר

על רקע מכירת כלל ההחזקות של אי.די.בי פיתוח בכלל תעשיות לאלטשולר שחם ומנורה, מניית כלל תעשיות יורדת כעת בבורסה ב-2%. בעסקה מכרה אי.די.בי פיתוח 10.6% מהמניות בתמורה ל-223 מיליון שקל.

איגרות החוב של חברת מכתשים אגן נסחרות על רקע הצהרת החברה כי היא נערכת להדברת הארבה ופועלת בשיתוף פעולה הדוק עם משרד החקלאות. החברה העמידה מלאי נוסף שיאפשר להמשיך ולהילחם במזיק המגיע ממצרים, שעלול לגרום לנזקים כלכליים אדירים למשקי החקלאות בדרום.

ניירות הערך של אלביט הדמיה ייסחרו על רקע מכירת המניות בסך של 2 מיליון דולר על ידי בעל השליטה מוטי זיסר ועל רקע ההחלטה של הסדרות הקצרות להסמיך את הנציגות להתחיל בהליכים משפטיים נגד החברה כדי לשמור על זכויותיהם..

מניית חברת התוכנה סאפיינס תיסחר על רקע עלייה של 27% בהכנסותיה ברבעון האחרון של 2012, שהסתכמו ב-31.2 מיליון דולר.

בגזרת הגז והנפט ייסחרו החברות השותפות במאגר לווייתן דלק, נובל אנרג'י ורציו, על רקע ההערכות בדבר ההכרעה הקרובה של הממונה על ההגבלים העסקיים אם להכריז על הסדר כובל שידחה את פיתוח המאגר, פירוק לשיתוף בין החברות שיוביל למאבק משפטי ממושך, או פשרה שתמנע דיונים משפטיים ארוכים, אך תוביל להמשך שליטה של מונופול במאגר. הממונה על ההגבלים העסקיים חושש כי המצב הנתון יוביל לכך כי תיפגע התחרות העתידית בשוק הגז הישראלי.

מניית גוליבר שהודיעה כי הקידוח ברישיון גוליבר נדחה ל-2015 תמשיך להיסחר על רקע הידיעה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker