איזי כהן מעמיד על המדף חטיבה נוספת של כלל ביטוח

מנכ"ל כלל ביטוח ממשיך להיפטר מפעילויות שאינן תואמות את פעילות הביטוח ומתכנן למכור את כלל מימון המעסיקה 150 עובדים

כלל ביטוח, הנמצאת תחת ניהולו של איזי כהן, החליטה למכור את חטיבת כלל מימון. הליכי המכירה של החטיבה, העוסקת בתחום האשראי החוץ-בנקאי לעסקים, פקטורינג וביטוח אשראי, נמצאים בשלבים התחלתיים. כלל מימון הוצעה לכמה גופים, ובהם חברת כרטיסי האשראי כאל מקבוצת בנק דיסקונט.

"החלטנו להתמקד רק בפעילויות הליבה, וכלל מימון אינה במסגרת עסקי הליבה שלנו. בשלב זה לא מתקיימים מגעים קונקרטיים, אבל יש פניות, ויש התעניינות", אמר אתמול בכיר בכלל.

לפי הדו"חות הכספיים של כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי ל-2012, חטיבת כלל מימון מעסיקה כ-150 עובדים, ולפי דו"חות 2011, היקף פעילות האשראי של החטיבה מסתכמת ביותר ממיליארד שקל. פעילות החטיבה מתמקדת בפקטורינג - רכישת חובות של לקוחות מבתי עסק; היקף המימון שכלל פקטורינג, החברה-הבת של כלל מימון, מעניקה בדרך זו לבתי עסק מסתכמת ביותר 500 אלף שקל. כלל מימון עוסקת גם בליסינג מימוני, ביטוח אשראי, אשראי עסקי, אשראי צרכני ומשכנתאות.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: עופר וקנין

כלל מימון מממנת את עיקר האשראי שהיא מעמידה באמצעות נטילת אשראים מבנקים, המגובים בחלקם בערבות החברה-האם, כלל ביטוח. לפיכך, פעילות החברה תלויה ברובה ביכולת להשיג מימון בנקאי זול כדי למכור אשראי זה ברווח לגופים העסקיים. התערערות היציבות הפיננסית של קבוצת אי.די.בי והקשחת תנאי האשראי במערכת הבנקאות עלולות לשחוק באופן משמעותי את הרווחיות של חטיבת כלל מימון.

הרצון למכור את כלל מימון ממשיך את מגמה של כהן עם כניסתו לתפקיד המנכ"ל - למקד את פעילות כלל ביטוח בתחום הביטוח ולהיפטר מפעילויות שאינן רלוונטיות לתחום. לפני כחודש מכר כהן את קרנות הנאמנות והתיקים בחברה-הבת, בית ההשקעות כלל פיננסים, בתמורה ל-210 מיליון שקל - 185 מיליון שקל בעבור הקרנות, והשאר עבור תיקי השקעות ‏(ללא ניהול פוליסות חיסכון פיננסי עבור כלל ביטוח‏).

את קרנות הנאמנות, שנשאו בעבר את השם אילנות בטוחה, רכש כלל פיננסים ב-2006 מבנק דיסקונט תמורת כ-580 מיליון שקל. מחיר הרכישה מגלם הפסד של כ-400 מיליון שקל לכלל פיננסים בתוך שש שנים. בקרנות הנאמנות של כלל פיננסים ‏(90 קרנות‏) מנוהלים כיום כ-10 מיליארד שקל. בפעילות התיקים מנוהלים כ-8 מיליארד שקל - 3 מיליארד שקל מתוכם הושקעו בקרנות של כלל פיננסים. הקרנות של כלל פיננסים סבלו בפברואר 2013 מפדיונות של כ-300 מיליון שקל.

הטלטלה בכלל ביטוח החלה כשבועיים לאחר שכהן נכנס לתפקיד המנכ"ל; כהן נפרד אז מחלק מצמרת הניהול - 13 מנהלים בכירים. לאחר מכן המשיך כהן ופיטר כ-180 מעובדי החברה. הליך הפיטורים נועד להוריד מהחברה חלק מהשומנים שצברה. בתוך כך, כהן ממשיך להתמקד בעסקי הליבה של כלל ביטוח - ביטוח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker