תעשיית קרנות הנאמנות בשיא 
- מנהלת 184 מיליארד שקל

היקף הנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות צמח בפברואר ב-5.8 מיליארד שקל בעקבות גיוסים גבוהים ועליות ערך בשווקים ■ 
הקרנות הכספיות גייסו כ-2 מיליארד שקל בעקבות הרפורמה שערך בנק ישראל ■ תעודות הסל גייסו בפברואר 3.3 מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אסא ששון

מגמת הגיוסים בתעשיית קרנות הנאמנות, שהחלה בתחילת 2013, נמשכה גם בפברואר. היקף הנכסים המנוהלים בתעשייה צמח ב-5.8 מיליארד שקל, מתוכם כ-4.3 מיליארד שקל הם גיוסים - כלומר כסף חדש שרכש קרנות נאמנות - וכמיליארד שקל הם תוצאה של עליית ערך בקרנות הנאמנות בעקבות עליות במחירי הנכסים. כיום מנהלת תעשיית קרנות הנאמנות כ-184 מיליארד שקל.

הגיוסים התרכזו בעיקר בשלושה אפיקים: קרנות כספיות ‏(כ-2 מיליארד שקל‏) אג"ח קונצרניות ‏(1.6 מיליארד שקל‏) ואג"ח כלליות ‏(1.3 מיליארד שקל‏). הקרנות הכספיות המשיכו את מגמת הגיוסים מינואר בעקבות הרפורמה של בנק ישראל, שמחייבת מתן פטור לדמי משמרת למי שמשקיע בקרנות אלה.

קרנות האג"ח הקונצרניות נהנו בפברואר מרוח גבית מהבורסה בדמות השקה של מדד חדש בשם תל בונד תשואות. המדד עוקב אחר מחירי איגרות החוב היותר מסוכנות בבורסה. חברות הקרנות מיהרו להשיק קרנות הנשענות על מדד זה.

הגיוסים והפדיונות בקרנות הנאמנות בפברואר

הקרנות המתמחות במניות נהנו גם בפברואר מגיוסים צנועים ביחס לסך הכספים שגויסו בתעשייה ‏(כ-5%‏). זאת, אף שהקרנות המשקיעות בישראל רשמו תשואה גבוהה יחסית של כ-4% - הדומה לתשואת מדדי המניות בבורסה.

מיטב היא החברה שגייסה את הסכום הגבוה ביותר בפברואר בענף הקרנות. מיטב גייסה כ-600 מיליון שקל במה שמכונה קרנות מסורתיות - אותן קרנות שדמי הניהול בהן גבוהים - ואילו בקרנות הכספיות היא גייסה מיליארד שקל. עם זאת, דמי הניהול בקרנות הכספיות הם נמוכים מאוד עד אפסיים. במקום השני בגיוסים בקרנות המסורתיות נמצאת מגדל שוקי הון - אף שהיא פדתה כ-60 מיליון שקל בקרנות הכספיות.

מנכ"ל מיטב, אילן רביב, הסביר: "מקור הגיוסים הוא בתשואות. למיטב יש שלוש קרנות כספיות, ושלושתן מאיישות את המקומות הראשונים. היועצים מכירים בכך ומצביעים באופן מעשי. מקור גיוסים נוסף היה בקרנות האג"ח". רביב גם מזהיר את המשקיעים: "צימצמנו את החשיפה שלנו לאג"ח קונצרניות מדורגות, שכן להערכתנו התשואה לא מצדיקה את הסיכון. הבשר נמצא דווקא באיגרות בדירוגים נמוכים יותר".

הפודה הגדולה של פברואר היא כלל פיננסים, שפדתה כ-200 מיליון שקל בקרנות המסורתיות ו-97 מיליון שקל בקרנות הכספיות. כלל פיננסים נרכשה לפני כחודש על ידי הראל פיננסים תמורת 180 מיליון שקל.

הנכסים המנוהלים בענף תעודות הסל

קסם מובילה את הגיוסים בתעודות

המגמה החיובית בשוקי ההון הביאה גם לגיוסים בתעודות הסל של כ-3.3 מיליארד שקל בפברואר, כך עולה מנתוני איגוד תעודות הסל. עיקר הגיוסים בפברואר היו בתעודות פיקדון ‏(כ-1.4 מיליארד שקל‏), המקבילה של הענף לקרן כספית; ובתעודות על מניות בחו"ל ‏(כ-980 מיליון שקל‏). מנגד היה פדיון שולי בתעודות ממונפות ואסטרטגיות ‏(כ-11 מיליון שקל‏) ותעודות על אג"ח בחו"ל ‏(כ-10 מיליון שקל‏). שוק תעודות הסל ניהל נכון לסוף פברואר כ-78.6 מיליארד שקל ‏(בניכוי החזקות הדדיות‏).

רונן סולומון, מנהל תחום פיננסים ושוק ההון באיגוד לשכות המסחר, מסביר: "אין שינוים מהותיים בהתפלגות ההשקעה בשוק תעודות הסל: כ-29% מושקעים במדדי מניות מקומיים, כ-21% מושקעים במדדי מניות בחו"ל, כ-23.5% במדדי איגרות חוב בישראל - וכ-22% בתעודות פיקדון".

המגייסת המובילה בפברואר בענף תעודות הסל היתה קסם ‏(כמיליארד שקל‏). אחריה מדורגת תכלית תעודות סל ‏(קצת יותר מ-820 מיליון שקל‏).

מבחינת נתחי השוק, מחזיקה קסם, שבבעלות בית ההשקעות אקסלנס, ב-32.3% מהשוק. אחריה נמצאת תכלית מבית דש־איפקס, שמחזיקה ב-29.8% מהשוק. פסגות סל, שמחזיקה ב-14.4% מהשוק, אמורה למזג לתוכה בקרוב את מיטב סל, שמחזיקה כ-14% מהשוק. הראל סל מחזיקה נתח של כ-9.6% משוק תעודות הסל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker