לאומי שכח מהתספורת: 60 מ' ד' לתשובה לפרויקט במנהטן

אלעד גרופ, זרוע הנדל"ן הפרטית של תשובה בצפון אמריקה, סיכמה עם לאומי על האשראי ב-2012 ■ באחרונה הגיע בנק לאומי להסדר עם דלק נדל"ן שבבעלות תשובה בגין יתרת חוב של 270 מיליון שקל וספג תספורת של כ-50%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק לאומי ארה"ב, הנמצא בבעלות בנק לאומי, העניק לאלעד גרופ, זרוע הנדל"ן הפרטית של יצחק תשובה בצפון אמריקה, אשראי מתגלגל בסכום של 61 מיליון דולר ‏(כ-230 מיליון שקל‏) למימון פרויקט המגורים והמסחר במתחם פרנקלין באזור טרייבקה שבמנהטן. ההסכמות לגבי האשראי בין לאומי, הנמצא תחת ניהולה של רקפת רוסק-עמינח, לאלעד גרופ נעשו ב-2012, אז משכה החברה חלק מהסכום וכעת את השאר.

לפי פרסומי אתר הנדל"ן הניו יורקי "The Real Deal", אלעד גרופ שכרה באחרונה שירותיו של האדריכל ערן חן ממשרד ODA Architecture לצורך תיכנון הפרויקט שבנייתו צפויה להסתיים ב-2014. הפרויקט יתנשא לגובה של 20 קומות ויכלול עד 58 דירות למגורים וקומת מסחר.

הדמיה של פרויקט פרנקלין בניו יורק

את המתחם, המשתרע על פני 10,500 מ"ר, רכשה אלעד גרופ ביולי 2012 ממבני תעשייה ודרבן השקעות שבשליטת אליעזר פישמן תמורת 170 מיליון שקל. אלעד תשובה, בנו של יצחק תשובה, שעבר להתגורר בניו יורק, טיפל ברכישת הפרויקט ובקידומו. עם זאת, הפרויקט הוכנס לפורטפוליו של אלעד גרופ ולא כחלק נפרד מעסקיו הפרטיים של אלעד תשובה.

משוואת סיכון-סיכוי נוחה

לפני שלוש שנים העניק לאומי מימון של כ-210 מיליון דולר ‏(שגדל ל-240 מיליון דולר‏) לנכסים ובניין ולכור מקבוצת אי.די.בי לצורך רכישת בניין מטה הבנק HSBC בניו יורק - הלוואה זו נפרעה ב-2012. כמו כן העניק לאומי לאלעד גרופ חלק מהאשראי למתחם המסחרי במלון פלאזה ניו יורק שנפרע. כיום בשל מגבלות רגולטוריות של הלימות הון ושיעור חשיפה לענף הנדל"ן, בלאומי בוררים כל עסקה של מתן אשראי לתחום הנדל"ן ומשתדלים להיכנס רק לפרויקטים שבהם משוואת הסיכון-סיכוי נוחה.

מבחינת לאומי, יש לקוות כי עסקי תשובה בתחום הנדל"ן בארה"ב יהיו מוצלחים יותר מאשר בישראל. לפני כמה חודשים הגיע הבנק להסדר חוב עם תשובה בנוגע ליתרת החוב בסך 270 מיליון שקל של דלק נדל"ן והחברה-הבת שלה, דלק בלרון בינלאומי; נגד יתרת החוב משועבדות מניות של החברות-הבנות המחזיקות בפרויקט הנדל"ן והמלונאות הכושל חוף הכרמל בחיפה, שלגבי המשך פעילותו קיים חשש.

במסגרת ההסדר התחייבה דלק נדל"ן לשלם ללאומי בתוך חצי שנה ‏(עד מאי 2013‏) 140 מיליון שקל, כשהיתרה - 130 מיליון שקל - תימחק, כלומר, מדובר בתספורת של כ-50% ללאומי. עם זאת, מכיוון שזהו חוב שלאומי כבר הפריש את מרביתו, הבנק צפוי לרשום ב-2013 ריקוברי מסוים ‏(הכנסות בגין גביית חובות שסווגו בעבר כפגומים‏).

מקורבים לעסקת פרנקלין ציינו כי זהו פרויקט עם פוטנציאל רווחיות גבוה, וכי אלעד גרופ נמצאת במצב פיננסי איתן. לדבריהם, אין קשר בין הפרויקט לבין האשראים שניתנו לדלק נדל"ן.

אלעד גרופ פועלת בימים אלה להשגת מימון לצורך ליווי הקמת פרויקט Riverside Center במערב מנהטן עם Silverstein Properties, הנמצאת בבעלות לארי סילברסטין. ההשקעה הכוללת בפרויקט מוערכת ב-650-600 מיליון דולר והוא ויכלול 662 דירות, 472 מקומות חנייה ו-5,580 מ"ר מסחר. בניית הפרויט צפויה להסתיים ב-2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker