הדס ארזים קופות גמל נאלצה להשיב לעמיתים 2 מיליון שקל

ביקורת שערך אגף שוק ההון בהדס ארזים העלה כי החברה גבתה מהעמיתים 2 מיליון שקל עודפים ■ ביקורת שנערכה במגדל מקפת הובילה לקנס של 150 אלף שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

לאחר שלפני כשבוע קנס הממונה על שוק ההון את חברת הראל בכחצי מיליון שקל על אי סדרים בהלוואות הפרטיות שהחברה העניקה, המשיך אתמול הממונה בהטלת קנסות על בתי ההשקעות וחברות הביטוח.

עודד שריג, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

כחלק מביקורות יזומות שערך האגף נערכה גם לאחרונה ביקורת על מערך ההשקעות בחברת הדס ארזים קופות גמל בע"מ. הביקורת שנערכה בהדס ארזים בחנה את ניהול ובקרת השקעות כספי עמיתים. הביקורת זיהתה בעיות בבקרה על עמלות ברוקראז' ורישום ניירות ערך בבנק (קסטודיאן), שהביאו לגביית כספים עודפת מעמיתים. כבר במהלך הביקורת, השיבה הדס ארזים תשלום עודף של כ- 2 מיליון שקל לעמיתים. בנוסף, החליט הממונה להטיל על הדס ארזים עיצומים כספיים בסך 285 אלף שקל ועיצום על תנאי בסך 285 אלף שקל למשך שלוש שנים.

הדס ארזים לא הייתה היחידה שספגה קנס בעקבות הביקורת. ביקורת שנערכה בבמגדל מקפת בחנה את ניהול זכויות עמיתים בקרן הפנסיה שבניהולה. בביקורת אותרו ליקויים בניהול זכויות עמיתי קרן הפנסיה ובמערך התפעול שלה. בין היתר, נמצא כי העברות כספים ודיווחים לעמיתים לא בוצעו בהתאם להוראות הדין. בעקבות כך הוטל על מגדל מקפת קנס בסך 150 אלף שקל.

מהדס ארזים נמסר: "דו"ח האוצר מתייחס לשנים עברו. הליקויים שהועלו בדו"ח מתייחסים לפעולות גביה שגויות מצד בנק מרכנתיל. בעקבות פנית הדס ארזים פעל בנק מרכנתיל לזכות את קופות הדס במלוא הסכומים שנגבו ביתר, וכפי שאף עולה מדו"ח האוצר לא נגרם נזק לעמיתים. הדס ארזים מקדמת בברכה את הביקורת והיא תמשיך, אף ביתר שאת, לדאוג ולטפל בעמיתיה, ולראייה שירות מקצועי חדשנות מוצרית ותשואות גבוהות לאורך זמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker