הדולר התחזק ב-0.3% ל-3.73 ש': "לא צפוי לעלות מעל 3.8 ש'"

היורו לעומתו נחלש הבוקר בשיעור של 0.3% לרמה של 4.85 שקלים ליורו ■ בעולם נחלש היורו מול הדולר ב-0.3% לרמה של 1.3 דולרים ליורו

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הדולר ממשיך להתחזק. המטבע האמריקאי רשם הבוקר עלייה של 0.3% לרמה של 3.73 שקלים. היורו לעומתו נחלש בשיעור של 0.3% ונסחר סביב רמה של 4.85 שקלים. בעולם נחלש היורו מול הדולר ב-0.1% ונסחר ברמה של 1.3 דולרים ליורו.

הקיצוצים בארה"ב מתחילים

ביום שישי האחרון הורה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, באופן רשמי על יישום קיצוצים נרחבים בשווי 85 מיליארד דולר בתקציבי הממשל, לאחר שכשל בהגעה להסכם עם רפובליקאים בקונגרס. הקיצוצים האוטומטיים נכנסו לתוקף ביום שישי לאחר שנדחו ממועד קודם, 2 בינואר, במסגרת הסכם למניעת "המצוק הפיסקלי".

"המצוק הפיסקלי" היה הכינוי לשילוב של קיצוצים אוטומטיים בתקציב והעלאות מגוון מסים לכלל מדרגות המס בארה"ב, שהיו אמורים להיכנס לתוקף בתחילת השנה. בשעה ה-25 הגיעו הדמוקרטים והרפובליקאים להסכם שמנע את העלאות המסים ודחה את הקיצוצים בתקציב בחודשיים כדי לאפשר הגעה להסכם גם בנוגע אליהם. כעת עבר גם מועד זה, וללא הסכם, הקיצוצים האוטומטיים (המכונים סקווסטר), נכנסו לתוקפם.

הדולר לא צפוי להתחזק מעל 3.8 שקלים

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות התייחס למסחר במט"ח בשוק המקומי וציין כי "בשלב הנוכחי להערכתנו פוטנציאל פיחות השקל מוגבל על רקע היצעי תחילת החודש הקלנדרי. הדולר לא צפוי להתחזק אל מעל לרמה של 3.8 שקלים".

פריימן התייחס גם להתרחשויות ביפן והסביר: "היחלשות הין בצל דבריו של המועמד ונגיד הבנק המרכזי היפני, קורודה לפיהן יפן נדרשת להביא את המשק לידי אינפלציה של לפחות 2% בתוך שנתיים תתרום כלכלת אסיה כולה. לדבריו, היקף ההתערבות נדרש להיות בסכומים משמעותיים שטרם באו לידי ביטוי בין היתר באמצעות רכישת אג"ח לטווח ארוך ועמידה בציפיות השוק למדיניות אשראי מרחיבה במיוחד.

על אף דבריו, כי שער החליפין אינו מהווה מטרת מדיניות וכי השווקים הפיננסים הם אלה שייקבעו את רמות השערים. הרי שלדבריו הבנק המרכזי יכול להתערב בעצמו או בפעולה משותפת במטרה להשיג יעדים כלכליים. השלכות פעילות הבנק המרכזי בזירה הפנימית משפיעות גם בשווקים הגלובליים מתקשה הבנק לקנות אג"ח זר בהיקפים משמעותיים".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום