בנק לאומי יפריש 340 מיליון שקל בגין חקירת רשויות המס האמריקאיות

רשויות המס בארה"ב חושדות כי לאומי סייע באופן פעיל ללקוחות אמריקאים של הבנק להעלים מסים ■ לאומי: "קיימת אפשרות שההוצאה הסופית תהיה גבוהה משמעותית" ■ כתוצאה מההפרשה, צפוי הבנק להציג הפסד של 100 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2012

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הידוק החקירה של רשויות המס האמריקאיות בנוגע לחשדות כי בנק לאומי סייע באופן פעיל ללקוחותיו האמריקאים להעלים מסים בארה"ב - הוביל את הבנק לבצע הפרשה בהיקף של 340 מיליון שקל שיירשמו בדו"חות הבנק לרבעון הרביעי של 2012.
הבנק דיווח הבוקר כי כתוצאה מכך הוא צפוי לחתום את דו"חות הרבעון הרביעי בהפסד של כ-100 מיליון שקל. את 2012 כולה צפוי הבנק לחתום עם ירידה של 42% ברווח הנקי לכ-1.09 מיליארד שקל.

רקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר

הבנק הסביר את ההפרשה בכך שהיא "נועדה לכסות הוצאה שעלולה להיגרם לקבוצה כתוצאה מהחקירות שמנהלות הרשויות בארה"ב בעניין לקוחות שהם נישומי מס בארה"ב. יצויין כי החקירות מתייחסות לשנים 2002 עד 2010. הפרשה זו כוללת גם הוצאות יועצים ונותני שירות חיצוניים בקשר עם ביצוע החקירות. לאור העובדה שאין ודאות באשר לסכום ההוצאה שצפוי להיגרם לקבוצה בעניין זה, קיימת אפשרות שההוצאה הסופית תהיה גבוהה משמעותית. כמו כן, אין בהפרשה זו משום הודאה בטענה כלשהי שעלולה לעלות כנגד הקבוצה על ידי הרשויות בארה"ב".

לאורך השנה האחרונה רשות המס בארה"ב הידקה את החבל סביב הבנק והחלה לחקור לקוחות בנק לאומי בארה"ב וכן חקרה חלק מעובדי הבנק ונושאי המשרה. חלק מהלקוחות הודו בפני רשויות המס כי לאומי סייע להם באופן פעיל להעלים מסים מהרשויות בארה"ב. לפי החשד, אחת השיטות בהן השתמש לאומי היתה להפנות את הלקוח לפתוח חשבון בנק מחוץ לארה"ב - שם יופקדו הכספים הבלתי מדווחים - וכנגדם סניף של בנק לאומי בארה"ב העמיד ללקוח האמריקאי "הלוואה" בגובה הסכומים ששכבו בחשבון הבלתי מדווח מעבר לים.

החשדות המיוחסים לבנק לאומי הינם בתקופה בה נוהל הבנק בידי המנכ"ל הקודמת גליה מאור. על אף זאת, החליט הבנק להמשיך את העסקתה של מאור בקבוצת לאומי גם לאחר פרישתה מתפקיד מנכ"ל הקבוצה. דירקטוריון לאומי שווייץ, אשר גם הוא חשוד בסיוע להעלמות מס, החליט להאריך את כהונתה של מאור כיו"ר לאומי שוויץ.

לצד ההחלטה היזומה של בנק לאומי לבצע את ההפרשה כעת, יש לציין כי 2012 השנה הראשונה של מנכ"לית הבנק רקפת רוסק עמינח בתפקיד המנכ"ל. בשנה זו לאומי ביצע הפרשות גדולות בגין תוכנית הפרישה המוקדמת לעובדים ובגין כמה הפרשות שנוצרו מהחלטות שגויות שהתקבלו בבנק בתקופתה של גליה מאור. בין היתר מדובר בהשקעה הכושלת במניות פרטנר, הכרה בהפסד בגין אשראי בהיקף של כ-600 מיליון שקל שניתנו לחברות בבעלות ובשליטת נוחי דנקנר ועוד. לא בלתי סביר שהנהלת לאומי העדיפה לנצל את הדו"חות החלשים שהיו צפויים בלאו הכי ב-2012 על מנת להקדים ולהעמיס עליהם גם את ההפרשה בגין החקירה בארה"ב, ובכך תוכל רוסק עמינח להוביל את לאומי ב-2013 ללא עכבות מהעבר.

גליה מאורצילום: עופר וקנין

בשנה שחלפה בוצעו חילופים בצמרת לאומי ארה"ב, במסגרתם יו"ר קבוצת לאומי דוד ברודט תפס פיקוד על הפעילות האמריקאית וכן בוצעו שינויים בהנהלת הבנק. לצד לאומי נחקרים בארה"ב בגין אותן החשדות גם בנקים נוספים ובהם בנק הפועלים וכן בנק מזרחי טפחות. אולם, גורמים במערכת הבנקאות העריכו בעבר כי מצב החקירה נגד בנק לאומי הוא החמור מבין הבנקים.

ברקע לחקירת רשויות המס בארה"ב מצוי הגירעון האדיר של הממשל האמריקאי, ששם לו למטרה להגדיל את שיעורי הגבייה, בין היתר, על ידי טיפול במעלימי מסים. על רקע זה יצא הממשל האמריקאי במספר מהלכים וביניהם גם חקיקת ה-FATCA, המחייבת בנקים במדינות רבות לדווח החל מתחילת 2013 לממשל האמריקאי על הפעילות הפיננסית של לקוחות בעלי אזרחות אמריקאית. חקיקת ה-FATCA קובעת כי רשויות המס האמריקאיות עלולות להטיל עיצומים על בנקים שלא ישתפו פעולה, כלומר לא ימסרו מידע על לקוחותיהם.

תוצאות חלשות - גם ללא ההפרשות

טרנס קלינגמן, מנהל מחלקת המחקר של פסגות ברוקראז', ציין הבוקר כי "גם ללא ההפרשות בגין הקנסות הצפויות בארה"ב הרווח הנקי של הבנק הולך להיות מאד נמוך. כאשר אנו מנטרלים את השפעת ההפרשה (340 מיליון שקל לפני מס או 221 מיליון שקל אחרי מס), אנו מגיעים לרווח נקי מפעילות בנקאית של 121 מיליון שקל או תשואה של 2% על ההון הבנקאי (ללא ההשקעה בחברות כלולות - הבנק מציין שהוא אינו יודע בשלב זה כמה חברה לישראל תתרום לרווח הנקי של הבנק). לכן, התוצאות התפעוליות - גם ללא השפעת הקנס - חלשות מאוד ולא נופתע אם נראה הפרשות גבוהות להפסדי אשראי והפרשות נוספות להוצאות שכר בגין הפנסיה התקציבית של עובדי הבנק".

קלינגמן מציין כי "ייתכן שהבנק יצטרך להפריש סכומים נוספים בגין חקירות אלו. יש נטייה בארה"ב להחמיר מאוד ברמות הקנס ולכן אי אפשר לפסול תרחיש זה. ייתכן שהתוצאות החלשות יאפשרו להנהלת הבנק לבוא למשא ומתן עם ועד עובדים בעמדה נוחה יותר כדי לדרוש ויתורי שכר או הקפאות שכר, אם כי בשלב זה הוועד נשמע מיליטנטי".

קלינגמן מעריך עוד כי "בנק מזרחי שותף לבנק לאומי לפחות בחקירה אחד אולם בנק מזרחי טרם הודיע על הפרשה בגין החקירות. כנראה רמת העבירות המיוחסות לבנק מזרחי פחות חמורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker