אשרא: "המשק מפסיד 10 מיליארד שקל בשנה כי לא נותנים לנו להגדיל הביטוח" - שוק ההון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אשרא: "המשק מפסיד 10 מיליארד שקל בשנה כי לא נותנים לנו להגדיל הביטוח"

אשרא, חברת הביטוח הממשלתית ליצוא, סובלת ממגבלות על היקף האשראי ■ צבי חלמיש, מנכ”ל אשרא, מנמק זאת בכך שהנושא נופל בין המשרדים האחראים לו - האוצר והתמ”ת ■ ויש אשם נוסף: "כשהאוצר מגדיל את הערבויות לחברת החשמל, זה בא על חשבון דברים אחרים"

2תגובות

אחד התחומים שבהם לענקיות הביטוח מגדל וכלל ביטוח אין דריסת רגל - וכל הפעילות נשלטת בידי חברת הביטוח אשרא - הוא ביטוח פעילותם של היצואנים הישראלים בחו”ל. החברה היא בבעלות מדינת ישראל, וכפופה למשרד האוצר ולמשרד התמ”ת. זוגיות זו לא תמיד מועילה לחברה, ובעקבות כך גם ליצואן הישראלי.

“תפקידה של אשרא פשוט”, מסביר צבי חלמיש, מנכ”ל החברה. “אשרא מבטחת סיכוני אשראי בעסקות סחר חוץ. כלומר החברה הישראלית מוכרת מוצר לקונה בחו”ל, ואם הקונה בחו”ל לא משלם אנחנו משלמים במקום”. היצואן קונה ביטוח. אם יש תביעה, התשלום נעשה מכספי הפרמיות וישראל ערבה למקרה שהכספים לא יספיקו. כמובן, ככל שהמדינה שבה פועל היצואן מסוכנת יותר, כך האטרקטיביות של ביטוח שכזה גדלה.

את תשעת החודשים הראשונים של 2012 סיימה אשרא ברווח של 111 אלף דולר - לעומת הפסד של 925 אלף בתקופה המקבילה בשנה שעברה. בסך הכל צברה החברה עודפים של כ–100 מיליון דולר. “העודף יושב באוצר ונרשם חשבונאית למימון פעולות הממשלה. המדינה לא נדרשה עד היום להכנסת היד לכיס כדי לשלם על חדלות הפירעון”, אומר חלמיש.

אולם גם במצב כזה, הכסף לא אבוד, מספר חלמיש: “חברה ישראלית מכרה ציוד תקשורת לחברת תקשורת דנית. לקחנו כערבים את החברה האם הדנית, חברת חשמל באזור מסוים. כשחברת התקשורת פשטה את הרגל, קיבלנו את כל החוב בחזרה. מאחר שאת החוב קיבלנו בקורונה דנית ושער החליפין עלה - החזרנו כ–105% מהחוב”.

צילום: עופר וקנין

הבסיס לניהול תיק ביטוח הוא ניהול סיכונים. מלבד בחינת סיכון הלקוח והסיכון הגלום בעסקה, נשקלת גם החשיפה לכל מדינה. בנוסף, כדי להוריד חלק מהסיכונים, פועלת אשרא דרך מבטחי משנה. כך, במקומות שבהם היא הגיעה למלוא הסיכון שהיא מוכנה לקחת, היא מעבירה חלק למבטחים אחרים, בדרך כלל חברות ביטוח גדולות בחו”ל. “יש מדינות שבהן אנחנו לא מוכנים לבטח את היצואן”, מסביר חלמיש. בדרך כלל מדובר במדינות שבהן לא ניתן לחברות ישראליות לפעול, בעיקר מאינטרסים ביטחוניים.

תוספת של 20 אלף מקומות עבודה למשק

במהלך כל הריאיון עולה מדבריו של חלמיש ייאוש מהתנהלות האוצר והתמ”ת, בטח בתקופה שבה הגירעון גדול כל כך.

מה מגבלות העבודה שלכם?

“אנחנו פועלים במנדט של כ–2 מיליארד דולר, והחשיפה הביטוחית שלנו היא קצת יותר מ–1.3 מיליארד דולר. ב–2013 כבר לא נוכל לתת ביטוח לחברות כי המכסה מלאה, ואפילו נאלצנו לדחות עסקות שכתב הערבות אינו מאפשר לבטח”.

במשרד התמ”ת קיים כלל אצבע האומר כי כל מיליארד דולר יצוא שווה כ–9,000 עובדים. כמו כן, לכל מיליארד דולר יצוא יש מסים עקיפים של מאות מיליוני דולרים. המספר המדויק תלוי במבנה העסקות. אולם על פי הסטטיסטיקות של משרד התמ”ת, המסים שהעובדים משלמים מסתכמים בכ–200 מיליון דולר.

עד כמה הגדלת הפעילות שלכם יכולה לתרום למשק?

“אנחנו מעריכים את ההפסד בשנה למשק הישראלי כתוצאה מכך שלא נותנים לנו להגדיל את המנדט הביטוחי ב–10 מיליארד שקל לפחות. האוצר מעדיף מובטלים על אפשרות להפסד עתידי בעקבות הענקת ביטוחים. ב–2012 נדחו עסקות ראויות בהיקף של כ–2.1 מיליארד דולר, ויתקיים דיון חוזר בעסקות בהיקף 1.6 מיליארד דולר. יש תחרות בכל העולם על מימון עסקות יצוא. מדובר בכסף גדול ובמנוף שכל מדינה רואה בו דרך להכניס כסף לקופתה. הערבויות שהמדינות נותנות מאפשרות ליצואן להוזיל את המימון שלו ובכך להפוך לתחרותי יותר.

חלמיש מסביר: “מדינות שמקבילות לנו בגודל הכלכלה, כמו אוסטריה או פינלנד, נמצאות בחשיפה של 10–14 מיליארד דולר. אם ישראל תעבור לחשיפה של 10 מיליארד דולר, היקף היצוא יגדל ב–8 מיליארד דולר. בהנחה שכל שנה נגדל ב–2 מיליארד דולר ביטוח, מדובר בעוד 20 אלף מקומות עבודה ובעוד כ–400 מיליון דולר מסים ותוספת צמיחה למשק. אנחנו פועלים בשווקים מתפתחים, ומי שיש לו דריסת רגל בהן, ימשיך לקבל חוזים בעתיד".

במקרה של פרויקטים, כדי לקבל ביטוח מאשרא, על הפרויקט להכיל 30% מרכיבים ישראליים. בפועל, אומר חלמיש, מדובר 
ב–50%–60% מרכיבים ישראליים.

“לפני כחודש נפגשתי עם חברת מים ישראלית גדולה, שהיתה הראשונה לעשות פרויקט גדול באפריקה. עכשיו הם קיבלו פרויקט המשך בהיקף של 400 מיליון דולר. הם לא ייצרו את המוצרים בישראל כי אנחנו לא נותנים להם ביטוח. הייצור יעבור לאחת ממדינות אירופה שתיתן להם ביטוח”.

כל חברה יכולה לפנות לשוק העולמי לקבל כזה ביטוח?

“לא כל חברה, אבל החברות הישראליות הגלובליות יכולות להקים משרד באיטליה למשל, ואז לפנות לקבלת ביטוח מהאיטלקים. זה יחייב אותה לקנות מוצרים איטלקיים. חברה ישראלית שצריכה להקים תחנת כוח במדינה כלשהי יכולה לקנות את הטורבינות בישראל ‏(אורמת‏) או מחברה מאן הגרמנית. אם היא תקבל ביטוח מהגרמנים, היא תקנה את הטורבינות ממאן”.

זה לא טיפשי שאנחנו מאבדים חברה ישראלית לטובת אירופה?

“מדינת ישראל צריכה לשקול את הסיכונים מול התועלת. בפגישה עם חברת המים נכח גם נציג של האוצר, ואני מקווה שנמצא דרך לתת מימון לעסקה. יש לאוצר מגבלה על הערבויות שהוא יכול לתת. כאשר משרד האוצר מגדיל את הערבויות שהוא נותן לחברת החשמל, זה בא על חשבון דברים אחרים”.

אתה לא יכול להגדיל את המגבלה בגלל חברת החשמל?

“כן. חברת החשמל תפסה נתח גדול מאוד מהערבויות, והיא מפריעה ל–10,000 מקומות עבודה. היא תפסה חלק מהמקורות".

"קח למשל את סרגון. המנכ”ל כבר טען שאם הוא היה יכול לקבל יותר ביטוח הוא היה יכול למכור את המוצרים שלו יותר בזול ואז להתחרות טוב יותר בסינים. בעבר הוא כעס על ממשלת ישראל, שהיתה גורמת לו להפסיד כמה עסקות בשנה. אבל כיום, כשהשוק הגדול שלו זה המזרח הרחוק והוא חייב ביטוח לכל עסקה - זה כבר יוצר לו בעיה מהותית.

“המשרד בתמ”ת שמטפל ביצוא לא ראה בביטוח כלי מרכזי - כי הוא חשב שזה כלי של משרד האוצר. ואילו מבחינת האוצר, אם אף אחד לא מבקש אז זה מתאדה. בעבר לא היתה דרישה לביטוח, אבל עכשיו זה קריטי”.

הערבות לא מנוצלת עד שאין יצוא כדי להשתמש בערבות והוא לא משולם עד שאין חדלות פירעון. למעשה לא מבוצעת כל עסקה בפועל, אלא רק מונפק מכתב כוונות. מי שנרתם לטפל בכשל שוק זה היא המועצה הלאומית לכלכלה. מחקר שהגיע לידי TheMarker מגלה כי ביטוח האשראי ליצוא ‏(ECA‏) כאחוז מהתוצר בישראל נמוך מהממוצע העולמי, וכך גם שיעור ביטוח האשראי כאחוז מהיצוא.



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם