הפסקת שיתוף הפעולה עם טבע הורידה את שווי מדיוונד ב-19 מ' ד'

כלל ביוטכנולוגיה הזרימה למדיוונד 2.6 מיליון דולר מתחילת 2013, וצופה שמדיוונד תגייס 15-20 מיליון דולר ב-2013 ■ קיורטק הפסיקה ניסוי בארה"ב, תוותר על אחד הניסויים בתרופות לסרטן ותידרש לגיוס של 8 מיליון דולר בשנתיים הקרובות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השווי הכלכלי של אחזקתה של כלל ביוטכנולוגיה בחברת מדיוונד, שפיתחה את Nexobrid, תרופה להטריית כוויות, ירד מ 115.9 מיליון דולר בסוף ספטמבר 2012 ל-96.7 מיליון דולר בסוף 2012 - כך עולה מתשקיף מדף של כלל ביוטכנולוגיה, שמתכננת גיוס הון כדי לשנות את המודל מחברת השקעות בביוטק לחברת תרופות, וכדי לרכוש את מניותיהן של החברות די-פארם וביוקנסל.

חברת ואריאנס, שביצעה את הערכת השווי, מסבירה את הירידה בשווי האחזקה במדיוונד בהסתלקותה של חברת טבע משיתוף הפעולה השיווקי עם מדיוונד, שתצריך את מדיוונד להקים מערך שיווק עצמאי ¬ וכתוצאה מכך תגרום לעיכוב בהגעה לשוק ולאובדן של חלק משנות הפטנט. גורם נוסף לירידה בשוויה של האחזקה במדיוונד הוא שואריאנס קיבלה מהנהלת מדיוונד הערכה נמוכה יותר לגודלו של השוק באירופה למוצריה של החברה על פי אינדיקציות לגודל השוק בגרמניה. למרות הירידה בשווי הכלכלי של האחזקה במדיוונד, כלל ביוטכנולוגיה אינה צפויה לבצע הפרשה מהותית לירידת ערך, משום שמדיוונד נרשמה על פי שווי מאזני של 99.6 מיליון דולר נכון לסוף ספטמבר 2012, וסביר להניח שספגה הפסדים נוספים ברבעון הרביעי של 2012.

כלל ביוטכנולוגיה הזרימה למדיוונד 2.6 מיליון דולר מתוך סכום כולל של 3 מיליון דולר שמדיוונד גייסה מתחילת 2013, והיא צופה שמדיוונד תגייס 15 20 מיליון דולר מבעלי מניותיה ב 2013 לצורך מימון פעילותה.

כלל ביוטכנולוגיה פנתה לרשות ניירות ערך כדי לקבל את הנחיותיה בנוגע לאופן הטיפול החשבונאי בעסקה עם טבע, כולל הצורך, אם בכלל, לאחד את התוצאות הכספיות של מדיוונד למאזנה של כלל ביוטכנולוגיה עם סיום מערכת היחסים עם טבע, וההשלכות שיהיו לכך.

על פי הערכות, מדיוונד תאוחד החל ברבעון הראשון של 2013 לדו"חות הכספיים של כלל ביוטכנולוגיה, בשל הוויתור של טבע על האופציה להגדיל את חלקה בחברה על חשבון כלל ביוטכנולוגיה שמחזיקה כיום 52% מהונה של מדיוונד.

טבע עשויה לממש האחזקה בכלל ביוטכנולוגיה

חלק ניכר מהעדכונים לעסקיה של כלל ביוטכנולוגיה שמופיעים בתשקיף מתייחס להשלכות של החלטתה של טבע להתנתק מחלק מהחברות בתיק ההשקעות של כלל ביוטכנולוגיה, ומעלה את האפשרות שטבע תחדל לשתף פעולה גם עם כלל ביוטכנולוגיה, ככל הנראה באמצעות מימוש מניותיה בחברה (14%).

אחת החברות האלו היא גמידה סל, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה לריבוי של תאי גזע ותרופות למחלות סרטניות על בסיס תאי גזע. טבע הודיעה בדצמבר 2012, כחלק מהתוכנית האסטרטגית החדשה שלה, כי בכוונתה להפסיק את מעורבותה בגמידה סל. כלל ביוטכנולוגיה מעדכנת כי גמידה סל מנהלת דיונים ראשוניים עם טבע על המשך המימון של המיזם המשותף גמידה סל-טבע (50% לכל אחת), שמפתח את תרופת הדגל StemEx לטיפול בסרטני דם מסוג לוקמיה ולימפומה.

ואריאנס בדקה גם את שווי ההשקעה של כלל ביוטכנולוגיה בחברת קיורטק, שמפתחת טיפולים להפעלת המערכת החיסונית כנגד מחלות סרטניות, בעקבות הודעה של חברת טבע על הפסקת שיתוף הפעולה עם קיורטק. ואריאנס הגיעה למסקנה כי שווי האחזקה לא השתנה בהשוואה להערכת השווי הקודמת, שבוצעה בנובמבר 2012, משום שהירידה בשווי האחזקה לאחר סיום שיתוף הפעולה מתקזזת לחלוטין עם חלקה של כלל ביוטכנולוגיה באופציית הרכישה מחדש של מניותיה של טבע בקיורטק, כך שאחזקתה בקיורטק תעלה מ 12% ל 46%. זאת, תמורת תמלוגים עתידיים ממכירותיה של קיורטק בסכום נומינלי של עד 45 מיליון דולר.

עם זאת, עדכון הערכת השווי כולל הערכה שלפיה קיורטק לא תבצע במקביל ניסויים בשלב המכריע בשלוש התוויות לתרופת הדגל CT011 ¬ לימפומה, מלנומה וסרטן המעי הגס ¬ אלא בשתיים בלבד; ירידה בשיעור ההסתברות לתחילת השלב השלישי והמכריע של הניסוי הקליני בתרופה ללימפומה מ 90% ל 75%; ירידה בהסתברות הכוללת להתחלת מכירות מ 47.8% ל 38.5% ; ודחייה במועד המתוכנן לתחילת מכירות מ 2020 ל 2021.

התשקיף גם מגלה שנוכח היעדר משאבים להמשך הניסוי בשלב השני בתרופה CT011 בהתוויה לטיפול בסרטן מסוג לוקמיה מיאלואידית חריפה הופסק גיוס החולים במרכז הרפואי Beth Israel.

קיורטק תידרש למימון של עד 21 מיליון דולר עד לתחילת המכירות, כולל 8 מיליון דולר בשנתיים הקרובות, והנהלת כלל ביוטכנולוגיה הביעה באוזני ואריאנס את נכונותה לתמוך בקיורטק.תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker