"דנקנר חושב שאנחנו בכיס שלו - יש לנו הפתעה בשבילו" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"דנקנר חושב שאנחנו בכיס שלו - יש לנו הפתעה בשבילו"

פברואר חלף, אלשטיין לא הזרים כסף לגנדן, ונציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי חושפת שיניים מול דנקנר ■ מנכ"ל אקסלנס: "הפערים מול אי.די.בי גדולים מאוד. הגענו למבוי סתום"

28תגובות

"אנחנו במבוי סתום. מצב זה מוביל לכך שכל החלופות פתוחות בפנינו, כולל לקיחת השליטה בחברה", כך אמר בסוף השבוע החולף מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס, עוזי דנינו. הדברים נאמרו יממה לאחר שהתקיימה אסיפת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

באסיפה המליצה הנציגות להסכים לדחות עד ל-10 באפריל 2013 את מועד מימוש האופציה שניתנה למשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין להזרים עד 75 מיליון דולר (280 מיליון שקל) נוספים לתוך גנדן הולדינגס (החברה האם של אי.די.בי אחזקות) תמורת הקצאה של 21% נוספים מגנדן.

עופר וקנין

דנינו, שהחברה בניהולו נמנית עם נציגות בעלי האג"ח (נציג החברה בנציגות האג"ח הוא אלכס סורז'קו), ציין כי בפגישה שנערכה ביום חמישי בערב בין הנציגות ¬ הכוללת את אקסלנס, קרנות הפנסיה גילעד ויוני שר (שמייצג את עצמו וייצג עד לאחרונה את הראל פיא) - לא הושגה כל התקדמות.

"בשבועיים האחרונים ראינו התקדמות ניכרת בהסכמות של הנהלת אי.די.בי על החלק של התשלום במזומן בהסדר החוב. מעבר לכך הפערים הם גדולים מאוד (חלק ההסדר המרכיב של אג"ח ומניות א.ש מ.ר). כאן הגענו למבוי סתום. השבוע הקרוב הוא בבחינת הימים הקריטיים, ואני מצפה כי תתרחש בהם התקדמות. אם לא תחול התקדמות, אנחנו פתוחים לכל תרחיש", הוסיף דנינו.

דנינו, לשעבר סגן ראש חטיבה עסקית בבנק מזרחי טפחות, ציין כי הוא נמצא בימים האחרונים בקשר ישיר עם דנקנר, ואף הביע בפניו את חוסר שביעות הרצון מהצעות החברה להדר החוב. מנכ"ל גילעד, יואב ערמוני, אמר כי "ההרגשה שלנו היא שעשינו צעד קדימה, עצירה קטנה ושני צעדים לאחור. אנחנו מרגישים מצד אחד שדנקנר כן מעונין להגיע להסדר, אך מצד שני הנכונות הזאת צריכה להיות אמיתית וכנה, וצריכה לכלול נכונות ללכת לקראת הסדר הוגן. ההסדר צריך שיהיה מגובה בעקרונות מינימליים, כמו בניית חבילה שבערכים נומינליים תשקף אפס תספורת, וכשבערכים ריאליים כל אחד ישקלל את הסיכונים שנטל ויחשוב מה החלופות שעומדות בפניו.

"התחושה שלנו היא שדנקנר והנהלת אי.די.בי חושבים שאנחנו בכיס שלהם, וחוץ מהסדר שהם מציעים אין לנו מה לעשות. יש לנו הפתעה בשבילם. אנחנו מתכוונים לבחון גם חלופות נוספות, כמו הסדר כפוי באי.די.בי אחזקות דרך בית משפט, תוך כדי השתלטות על החברה ומציאת משקיע חלופי לאדוארדו אלשטיין. לחלופין, נבחן שוב חבירה לנציגות אי.די.בי פיתוח תוך גיבוש הסדר משותף. אם לא תהיה ברירה נפעל לפירוק הקבוצה. הזמן מוגבל, ואנחנו מקווים שבחברה מבינים את חומרת המצב. אנחנו מצפים שהם יתעשתו מהר, וכבר לפגישה ביום שני הקרוב יבואו עם הצעה חדשה ומשופרת".

הסדר בעל שלושה חלקים

מוטי מלרוד

הסדר החוב שעליו דנות נציגות אי.די.בי אחזקות יחד עם הנהלת החברה מורכב משלושה חלקים: תשלום במזומן, החלפת סדרות האג"ח הקיימות לשלוש סדרות אג"ח, וקבלה של אחוז מסוים ממניות אי.די.בי אחזקות.

החוב הכולל של אי.די.בי אחזקות מוערך בכ 2 מיליארד שקל ¬ כ 1.6 מיליארד שקל לבעלי האג"ח, וכ 300 מיליון שקל לבנקים (קרדיט סוויס לאומי). הבנקים באותה דרגת נשייה כמו בעלי האג"ח, כלומר ללא ביטחונות, והם צפויים להיות חלק מההסדר הכולל בהנחה שהוא אכן יתגבש.

בעניין רכיב המזומן בין הצדדים חלה התקדמות. נכון להיום, מעבר ל 40 מיליון שקל שגנדן הזרימה לתוך אי.די.בי אחזקות בנובמבר 2012 (בהנפקת זכויות שביצעה החברה), דנקנר הסכים להעלות את סכום המזומנים שיועברו מגנדן לאי.די.בי אחזקות ל 235 מיליון שקל. מקור המזומנים הוא ההזרמה של אלשטיין, או כל משקיע אחר. כרגע לא ידוע על משקיע נוסף מלבד אלשטיין.

"אמרנו לדנקנר שאנחנו דורשים שכל הכסף שיגיע לגנדן יוזרם לאי.די.בי אחזקות, שכן לא מעניין אותנו ההתחייבויות שלו למעלה לבנקים, ויש גבול בכמה זול אנחנו יכולים להשאיר לו את החברה. ואולם תשובתו היתה: 'זה המקסימום שאנחנו יכולים לתת, אין יותר', אך הוא לא פירט מדוע", הוסיף ערמוני.

כנראה שאלו הן גבולות הגזרה שהטיל על דנקנר לאומי, שהוא הנושה העיקרי של גנדן. לאומי קיבל באחרונה כ 40 מיליון שקל מתוך ה 100 מיליון שקל שכבר הזרים אלשטיין. החוב של גנדן ללאומי מסתכם בכ 400 מיליון שקל, וסיכויי פירעונו נראים כרגע קלושים.

נציגות האג"ח דורשת לקבל במזומן עם החתימה על ההסדר כ 400 מיליון שקל (הזרמה של 235 מיליון שקל בתוספת המזומן של 190 מיליון שקל שנמצאים כיום בקופת אי.די.בי אחזקות, ובהתחשב ב 40 מיליון שקל שהוזרמו). זאת כש 40 מיליון שקל ייוותרו בקופה לתשלום ריביות לשנתיים הקרובות.

המחלוקת העיקרית - סדרות האג"ח החדשות

ואולם סלע המחלוקת העיקרי בין הצדדים הוא על מבנה, היקף ומשך סדרות האג"ח החדשות שיורכבו, וכן על שיעור המניות מאי.די.בי אחזקות שיוקצה למחזיקי האג"ח. הנציגות דורשת כי יתרת החוב של כ 1.6 מיליארד שקל תיפרס באופן הבא: יורכבו שלוש סדרות אג"ח חדשות שהריבית בגינן תהיה 4.5% 5% בשנה.

סדרה ראשונה קצרה של כ 140 מיליון שקל שתיפרע בעוד שלוש שנים, בעוד אי.די.בי אחזקות דורשת כי תיפרע בעוד חמש שנים; סדרה שנייה ועיקרית של כ 1.1 מיליארד שקל, שתשלומי הקרן שלה יחלו להיפרע החל מבעוד חמש שנים ועד לשנה ה 12 לאחר ההסדר; וסדרה שלישית של כ 200 מיליון שקל, שתיפרע באמצעות תשלום אחד (בולט) בסוף השנה ה 12 להסדר.

באי.די.בי אחזקות דחו את ההצעה הזאת בטענה כי החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויות האלו. הם דרשו לקבל אופציה בתוך שלוש שנים לרכישה חוזרת וכפויה של סדרת האג"ח העיקרית של כ 1.1 מיליארד שקל בניכיון ובתמורה ל 700 800 מיליון שקל, וכן לבטל את הסדרה השלישית של 200 מיליון שקל. במלים אחרות, אי.די.בי מציעה למחוק כמחצית מיתרת החוב, כלומר תספורת של לפחות 700 800 מיליון שקל (כ 50%).

באי.די.בי גם דחו את הדרישה להקצות למחזיקים 30% מאי.די.בי אחזקות. הם מוכנים להקצאה של 15% בלבד. לפי שעה הנהלת אי.די.בי אחזקות גם לא מוכנה לתת כביטחונות על האג"ח שעבוד על 100% מאי.די.בי פיתוח (הנכס העיקרי והיחיד של אי.די.בי אחזקות), אלא רק לתת שעבוד שלילי על נכסיה של אי.די.בי פיתוח.

הפערים שנוצרו בין דרישת הנציגות לחברה, כאמור, גדולים מכדי להגיע לכלל הסכמה. "מצד אחד אי.די.בי טוענת שלא תוכל לעמוד בתשלומים האלו, ומצד שני מציעה הצעות כמו קרן דיסטרס שמחפשת לטרוף. מאיפה יהיו לה כסף בעוד שלוש שנים?" שאל ערמוני.

מסתמן רוב להחלטה להרחיב סמכויות הנציגות

בתוך כך דנקנר עלול לספוג מכה נוספת אם ההערכות מסוף השבוע האחרון יתבררו כנכונות לגבי תוצאות ההצבעה של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. מחזיקי האג"ח הצביעו ברוב בעד הבקשה של הנציגות של אי.די.בי פיתוח לקבל אישור להרחיב את סמכויותיה, ואף לפעול במידת הצורך גם באמצעות נקיטת אמצעים משפטיים. הם גם הצביעו ברוב להסמיך את הנאמן ליטול הלוואה ולפעול למען הרחבת הפעילות של הנציגות המיליטנטית, הכוללת את קרן יורק האמריקאית, המיוצגת בישראל בידי ג'רמי בלנק, פסגות והפניקס.

אם אכן הנציגות תקבל את הסמכויות האלו, חבריה צפויים להפעיל לחץ כבד על דנקנר, ולפעול בכל דרך אפשרית לגיבוש הסדר בחברה ¬ החייבת כ 6 מיליארד שקל לבעלי האג"ח, לבנקים ולמוסדות פיננסיים ¬ עם או בלי דנקנר.

נכון לעכשיו מסתמן כי יש רוב בשלוש סדרות אג"ח שסיימו לספור את הקולות, מתוך ארבע סדרות האג"ח של אי.די.בי פיתוח, להרחבת הסמכויות של הנציגות. את הקולות בסדרה הרביעית עדיין לא סיימו לספור. אם אכן זו תהיה התוצאה, יהיה זה הישג לנציגות של אי.די.בי פיתוח, המיוצגת בידי עוה"ד גיא גיסין ואייל רוזובסקי, שטענה כי החברה היא חדלת פירעון.

מאי.די.בי נמסר בתגובה: המו"מ נמשך, ואנחנו מקווים שיסתיים בהסדר הוגן". מקורבים לאי.די.בי סבורים כי כל מהלך אחר, כמו חבירה לנציגות אי.די.בי פיתוח, לא ישפר את מצב בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#