מאפריל: המסחר בת"א בשני-חמישי יוארך בשעה; בראשון יקוצר

השינוי שיחל באפריל מתבצע למרות התרעמות בשוק של הפעילים שטוענים כי הארכת שעות המסחר תגרום להם לעוד עלויות, אך לא תגרום לעלייה במחזורי המסחר ■ אסתר לבנון: "אנו חושבים שזה יעורר את השוק ויגרום לישראל להיכלל במדדים האירופיים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

דירקטוריון הבורסה אישר היום (ה') בישיבתו לשנות את שעות המסחר בבורסה החל באפריל. מטרת השינוי היא לקרב את שעות הפעילות במניות ובנגזרים לשעות הנהוגות בבורסות המובילות באירופה וליצור חפיפה חלקית עם המסחר בניו יורק.

על פי ההחלטה החדשה, המסחר במניות ובנגזרים יסתיים ב-17:30 בימים ב' עד ה'. ביום ראשון שבו לא מתקיים מסחר בעולם יסתיים המסחר ב-14:30. תזוזה קלה חלה גם בשעות פתיחת המסחר: שלב טרום הפתיחה במניות יתקיים ב-9:10 במקום ב-9:00. הפתיחה תתרחש בין 10:00 ל-10:01 במקום בין 9:45 ל-9:46 כיום, ומסחר טרום הנעילה יתרחש ב-17:15 במקום ב-16:15.

צילום: רויטרס

הבורסה הבהירה כי שעת הסיום במסחר באיגרות החוב ובמק"מ לא ישתנה. בסופו של דבר המהלך יגרום לכך שבפועל תתקיים תוספת שבועית של 45 דקות למשך המסחר במניות ובנגזרים וקיצור של ארבע שעות במסחר אג"ח ומק"מ.

לדברי הנהלת הבורסה, "בחודשים האחרונים נבחנו השינויים במחזורי המסחר בתקופות שבהן היתה חפיפה חלקית בשעות המסחר בין הבורסה בתל אביב לבורסות בעולם והבדיקה העלתה כי בתקופות החפיפה הראשונות עלו מחזורי המסחר בכ-15% ובתקופות החפיפה השנייה עלו מחזורי המסחר בלמעלה מ-30%. בבדיקה ניטרלו ימי פקיעה וראשון שבהם אין כל מסחר בעולם, כמו גם ימים שבהם הבורסות בעולם היו סגורות עקב חגים. מכיוון שלא נצפה שינוי במחזורי האג"ח הבורסה לא תבצע שינוי באפיק זה.

"השינוי שעליו החליט הדירקטוריון צפוי לתרום לגידול במחזורי המסחר במניות ולגידול בפעילות שחקני הארביטראז' - מקומיים וזרים - שיפור הנזילות במדדים המובילים ובכלל במניות הדואליות, כך שהבורסה בישראל תיהפך להיות אטרקטיבית עבור המשקיעים הזרים.

יש לציין כי מדובר בשינוי דעה של מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון שרק ב-2008 היתה בראש הממליצים לקיצור שעות המסחר, בטענה כי היקף המסחר של המניות הדואליות עבר את שיעור ה-40% במדד ת"א 25.

כמה פעילים בשוק ההון התרעמו על הרעיון. לדברי מנכ"ל קרנות הנאמנות של אפסילון, עידן אזולאי, "מדובר בעקימות מהמדרגה הראשונה. במקום לבדוק מה הן הסיבות האמיתיות למחזורי המסחר הנמוכים, הם לוקחים שיטה שלא עבדה בעבר, שתגרום לנו לעלויות תפעול גבוהות יותר". אזולאי ושמואל פרנק, יו"ר אפסילון, שלחו מכתב להנהלת הבורסה שדרש ממנה לסגרת מהרעיון כשהסבירו כי הרגולציה הרגה את המסחר בתל אביב ולא שעות המסחר, אך נראה כי לא ממש הקשיבו לדעתם.

מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון הסבירה כי "בחמש השנים האחרונות המסחר התהפך, הבורסות בעולם שונות ויש מסחר רב במכונות. ישראל נחשבת כיום כשוק מפותח ולא מתפתח. כללי המשחק אחרים, ההשקעה מתחלקת לפי מגזרים. אנחנו מתמודדים מול צרפת, גרמניה ובריטניה. כך למשל, מי שמתמחה בצרכנות ובבנקים בוחר את אותם מניות שמענינות אותו בכל המדינות המפותחות. דסקים יעודיים סוחרים באירופה עד 18:30 שעון ישראל. באמצעות איחור שעת הפתיחה התאמנו את עצמנו לאירופה. 

"בחנו את מארס שנה שעברה, אז עוברת ארה"ב לשעון קיץ לפני כולם. מדדנו אותה לפני החפיפה ומה קרה אחרי החפיפה. כמו כן, ניטרלנו את המחזורים שהיו במבצע עמוד ענן.  התקופה השנייה היתה בספטמבר-אוקטובר, אז גם אירופה וארה"ב בשעון קיץ ויש לשתיהן עוד שעה לסחור מולנו ואז העלייה היתה אף יותר גדולה - של כ-50%. זה ירד תיכף אחרי כשהשתנו השעונים, ושוב החפיפה השתנתה.

"אנחנו לא יכולים לפתור את הרגולציה שלא בשליטתנו, אך כן יכולים לפתור בעיה שבשליטנו. בשביל לא להכביד על השוק התמקדנו רק במה שצריך ובראשון אף קיצרנו את המסחר. אמנם אי אפשר לבטל את המסחר בראשון כי אז מתקנים את השערים לעומת מה שקורה בחו"ל. אך מכיוון שהזרים לא סוחרים, אפשר היה לקצר אותו וזה עורר התלהבות אצל הסוחרים".

לדבריה, "סבירות גבוהה מאוד שהמהלך יעלה את המחזורים ואת ההכנסות של החברים. אם השוק יהיה עם מחזורים נמוכים תקופה ארוכה הזרים ינתקו מגע יותר ויותר. הזרים לא רוצים להשפיע על השוק ומחיר המניות. הם רוצים ליהנות ממנו. כשהשוק נמצא עם נזילות נמוכה יותר המצב מייאש אותם ולכן קיבלנו תלונה שאי אפשר לבצע קניות ומכירות בחבילות גדולות וזה מייאש אותנו. חייבים להבין כי זו לא גזירה על השוק. גם לבורסה זה יעלה יותר כסף. אך אנו עושים זאת כי אנו חושבים שזה יעורר את השוק ויגרום לישראל להיכלל במדדים האירופיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker