נוחי דנקנר מציב תנאי להסדר החוב באי.די.בי: פטור מתביעות עתידיות

כך טענו היום נציגי בעלי האג"ח של אי.די.בי באסיפה שנערכה בהשתתפות נציגי החברה ■ אייל גבאי, שמונה למפקח על ההסדר מטעם בית המשפט: "המשא ומתן לא יסתיים דווקא בהסדר חוב"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 "בעל השליטה ביקש בכל ההצעות פטור מתביעות עתידיות - אנחנו לא הסכמנו לכך. ההסכם כולו לא בשל מבחינתנו. יש הרבה שאלות שעדיין צריך לדון בהם. צריך לראות האם יש הסכם שניתן לחתום עליו. אין החלטה לא להצטרף לתביעה על הדיווידנדים שחילקה החברה" - כך אמר היום יואב ערמוני, נציג גלעד בנציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי.

אסיפת מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות התכנסה היום על מנת להחליט האם להאריך את האופציה של איש העסקים אדוארד אלשטיין עד 10 באפריל להשקיע 75 מיליון דולר בחברה. אם תוארך האופציה ולא יסתיים המשא ומתן, התשלום לבעלי סדרה ד' - 65 מיליון שקל -לא ישולם ב-19 במארס.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

אייל גבאי, אשר מונה על ידי בית המשפט למפקח על ההסדר, אמר למחזיקי האג"ח: "אני מלווה את המשא ומתן. החולצה הוורודה שלי אינה בגלל אופטימיות. אין ספק שהמשא ומתן התקדם והתפתח הוא לא יסתיים דווקא בהסדר חוב עם החברה. זה אפילו לא מגיע למרבית האחוזים טוב שהנציגות בודקת את האלטרנטיבות ובודקת את כל האפשרויות".

חיים גבריאלי, מנכ"ל אי.די.בי אחזקות, הדגיש כי החברה נחושה להמשיך את המשא ומתן ולמצות אותו. "החלופה של החברה טובה מכל חלופה שנמצאת על השולחן בשורה התחתונה החברה ובעלי השליטה עושים כל מאמץ להגיע להסדר עם נושי החברה ומחזיקי אגרות החוב בפרט"

עו"ד יורי נחושתן, אחד ממחזיקי האג"ח הפרטיים, אמר לנציגי אי.די.בי: " לא ברור למה צריך לתת לאלשטיין אופציה. אם הוא רוצה - שישקיע. האם אתם שוקלים אפשרות הכנסת משקיע לאי.די.בי פיתוח - הנכס העיקרי - במטרה ניסיון להשביח אותו".

גבריאלי השיב לנחושתן: "כל האפשרויות נשקלות. אני מבין שמסתובב ספין שרק משקיע אחד בעולם קיים וקוראים לו אלשטיין אך נשקלות חלופות לגבי אי.די.בי אחזקות ופיתוח וגם דיווחנו על זה בדו"חות שלנו. אין סיבה שלא יכנס משקיע לכאן ולשם.התקשורת והרעשים אותה היא יוצרת מבריחה כל משקיע. אלשטיין מודע למשא ומתן, הוא נמצא פה. חלק מההבנות שהיו עם החברה היו כי אם הסכם אלשטיין יוארך, הוא יובא להצבעה מול מחזיקי איגרות החוב ולכן אנחנו נפגשים היום."

אוהד אלוני, נציג מחזיקי אגרות החוב הפרטיים, שאל: "האם אפשר לקבל את פרטי ההתקשרות של אלשטיין בשביל לנהל עמו משא ומתן?"

שוני אלבק מאי.די.בי ענה לו:  "אנחנו מתנהלים מול הנציגות שאתם בחרתם. זה לא מהלך שאנחנו יצרנו אותו באופן חד צדדי. אתם בחרתם את הנציגות והסמכתם אותה לנהל משא ומתן על מנת שהמשא ומתן יתנהל בצורה היעילה והאפקטיבית ביותר. אנחנו בעניין הזה נפעל על מנת שהמשא ומתן הזה יצליח. המשא ומתן מאוד רגיש. החשיפה השוטפת שלו מזמינה לחצים, ספינים, שיקולים זרים ועוד הרבה מאוד דברים נוספים. לכן הוא מתנהל בחשאיות אבל יכול להיות שנוציא פרסומים פומבייים".

לדברי אלבק, "לגבי המשא ומתן - ראיתם פרטים בעיתונים. חלקם נכונים וחלקם לא נכונים. יש במשא ומתן הזה הצעה של החברה להזרים סכום משמעותי ביותר ובסופו של דבר תשלום משמעותי ביותר לבעלי האג"ח מייד עם תחילת ביצוע ההסדר. ההזרמה יחודית. בעלי האג"ח באי.די.בי פיתוח הציעו הצעות מסוימות לנציגות של אחזקות. אני חושב שהחלופה הזאת בעייתית ביותר מכמה סיבות. הראשונה חוסר השקיפות שבה. לא רק הפרטים אינם שקופים אלא גם התוכניות של מי שרוצה להשתלט על אי.די.בי פיתוח והקונצרן . הסוגייה השניה שמאוד משמעותית הוא ההסדר המוצע על ידי מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח - מתוכננת שם תספורת עצומה.

"אני לא רואה את מחזיקי איגרות החוב של פיתוח מסכימים לתספורת או הבנקים שיסכימו לתספורת לאור הנתונים הללו שכל מהלך של שינוי שליטה מפעיל טריגרים שמשפיעים על כלל ביטוח והבנקים היכולים לפעול. לכן, ההערכה שלי שהסיכויים של התוכניות הללו להתגשם - קלושים. הערכת האופציה הזאת מתבקשת על מנת שהמשקיע יידע שהוא יכול להשקיע בתנאים שבהם הוסכם עם בעל השליטה.

אסיפת בעלי האג"ח של אי.די.בי, היוםצילום: דודו בכר

לשאלה האם המחזיקים לא מבזבזים את הזמן כאשר החברה נהנת מהנכסים והמנהלים מהמשכורות, השיב אלבק: "הכסף לא נשחק. אין שינוי מצב לרעה במצבכם. אנחנו מנהלים משא ומתן לבצע את ההסדר כמה שיותר מהר. אך המשא ומתן קשה זה לוקח את הזמן שלו.

נועם שרון, המייצג את הנציגות והנאמנים, הפתיע כאשר הודיע כי רשות ניירות ערך בודקת האם יוני שר יכול להמשיך ולכהן בנציגות אך לא כנציג של הראל. שר מתנהל כיום באופן פרטי ואינו נחשב כעובד הראל. "מסתמן כי הרשות מסכימה לעניין ויש אפשרות ממשית שסר ימשיך לכהן בנציגות", אמר שרון.

יוני שר, שנאלץ לעזוב את הנציגות כנציג הראל לפי הוראת רשות ני"ע, אמר: "אנחנו מנצלים כל דבר שיש לנו במשא ומתן. החברה פרסה בפנינו את כל הפרטיים הכספיים שלה".

עו"ד אופיר נאור טען כי "החברה לא פעלה בהתאם לכתב ההתחייבות והיום הם מנסים להכשיר את ההפרה. ההסדר אותו הציעה החברה לא מספיק טוב. תרומת הבעלים לא מספיקה. נפרס חוב גדול מדי מספר שנים קדימה. צריך לבדוק מי נותן את הכסף ומי מקבל את הפטור. ואני מבקש למנוע את התקלה שנותרה בדלק נדל"ן בו נותרנו עם סדרות לא סחירות, כך שאני מבקש שתעשו את המקסימום. למרות שאתם עושים עבודה טובה מאוד, אני חושב שזה נכון להוסיף אדם נוסף לנציגות."

אחד המחזיקים הפרטיים ביקש להוציא מהנציגות נציג אקסלנס: "לא יכול להיות שהנציג של תשובה ייצג אותנו במשא ומתן". ערמוני מגלעד השיב לו: "ענייננו באי.די.בי ולא בדלק נדל"ן, לכן אני לא רואה את הקשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker