כלל ביטוח פיטרה 200 עובדים - ותחלק דיווידנד של 120 מיליון ש'

כלל פיטרה בחודשיים האחרונים כ-200 עובדים בקבוצה ■ החברה האם היא אי.די.בי פיתוח, שעומדת כיום בפני סכנה של כניסה להסדר חוב וחייבת למחזיקי איגרות החוב 4.2 מיליארד שקל, ולבנקים 2.1 מיליארד שקל

ערן אזרן
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דירקטוריון כלל ביטוח, שבשליטת קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר (55%), הודיעה היום (ה') כי תחלק דיווידנד של 120 מיליון שקל לבעלי המניות. בנוסף למחזיקי המניות מקרב הציבור, מי שצפויה ליהנות מהדיווידנד היא אי.די.בי פיתוח - חברת האחזקות מקבוצת אי.די.בי - שעומדת כיום בפני סכנה של כניסה להסדר חוב. החברה האם של אי.די.בי פיתוח - אי.די.בי אחזקות - כבר נמצאת בהליך של גיבוש הסדר חוב עם הנושים.

נכון לעכשיו, לכלל יתרת רווחים של 1.9 מיליארד שקל. עם זאת, לחברה יש מגבלות על ההון העצמי, בשל השליטה בחברה לביטוח ובהתאם לדרישות המפקח במשרד האוצר, כך שהיא אינה מסוגלת לחלק את כלל היתרה. "להערכת הדירקטוריון", נכתב, "חלוקת הדיבידנד לא תשפיע באופן מהותי על יכולתה של החברה להמשיך לפעול במתכונת פעילותה הקיימת".

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהןצילום: עופר וקנין

אי.די.בי פיתוח חייבת למחזיקי איגרות החוב 4.2 מיליארד שקל, ולבנקים 2.1 מיליארד שקל. בין הנושים הגדולים של החברה היא קרן יורק, שמחזיקה במיליארד שקל מסך החובות של אי.די.בי פיתוח. הנהלת אי.די.בי שוקדת בימים אלה על עסקת בעלי עניין, למכירת אחזקותיה בכלל ביטוח (55%) לידי החברה הנכדה כור תעשיות, העשירה במזומנים. העסקה - שסיכויי הוצאתה לפועל לא ברורים כעת - עשויה להזרים לקופתה של אי.די.בי כ-1.8 מיליארד שקל בהתחשב בשווי השוק של כלל ביטוח, ללא פרמיית שליטה.

לפני כשלושה חודשים מונה איזי כהן, מנכ"ל מגדל ביטוח לשעבר ומי שניהל את אפריקה ישראל בשנות הסדר החוב שלה, לתפקיד מנכ"ל כלל ביטוח. מאז שמונה בתפקיד פועל איזי להשבחת ערכה של כלל ביטוח. בכלל זאת, החליף איזי חלק לא מבוטל משדרת ההנהלה וסגר את רוב הפעילות של החברה הבת המפסידה כלל פיננסים. במקביל, פיטר כ-200 עובדים בקבוצה.

לפני כחודש וחצי אמר כהן ל-TheMarker כי הוא "לא קיבל מהבעלים הוראה כלשהי מהבעלים להכין את כלל ביטוח למכירה". כהן הדגיש עוד כי הוא בא לחברה "מכיוון שאני מאמין בפוטנציאל של כלל ביטוח. הגעתי כי אני מאמין שאוכל להשביח ולהציף ערך ברור", הוסיף.

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בתגובה כי "מדובר בתסריט שחוזר על עצמו פעם אחר פעם, שבו חברה מצד אחד מודיעה כי עליה לנקוט בצעדי התייעלות חריפים, כשהתוצאה היחידה של ההתייעלות הזו היא פיטורי מאות עובדים מסורים שתרמו להצלחתה של החברה. מצד שני, אותה חברה מתייעלת מחלקת מאות מיליוני שקלים לבעלי המניות שלה מקופת הרווחים השמנה שלה, ורוב הדיווידנד זורם לכיסיהם של בעלי השליטה. הגיע הזמן להפסיק עם הנוהל המגונה הזה. זה שקוף לחלוטין שהמהלך הנוכחי של כלל ביטוח לא סופר את העובדים שאחראים להצלחת החברה ומשרת בראש ובראשונה את האינטרסים של בעל השליטה, נוחי דנקנר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker