פישר מסרב להכיר באחריותו למחירי הדיור

דור שלם, שנסגרה בפניו האפשרות לרכוש דירה, מהרהר בירידה מהארץ

אייל עופר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנאומו אתמול הודיע הנגיד פישר "לא אעלה ריבית כי אנו בתעסוקה מלאה והעלאת ריבית תקטין את תקבולי המיסים". בדבריו אלו הראה פישר כי הוא אינו מבין את הבעיות העומדות כיום בפני העובדים בישראל.

הבעיה העיקרית היא מחירי הדיור. לא ניתן להמשיך לשלם שכירות של 6,000 ש"ח או משכנתא הלוקחת חצי מהמשכורת. הישראלי החנוק מצמצם צריכה ולכן נכנס המשק למיתון.

סטנלי פישרצילום: סלמן אמיל

פישר לא נותן לעובדות לבלבל אותו: מאז נכנס לתפקידו כנגיד מחירי הדיור קפצו בכמעט 100% - להורדת הריבית תרומה משמעותית לבעייה מצטברת זו. דור שלם אשר נסגרה בפניהם האפשרות לרכוש דירה מהרהר בירידה מהארץ. צעירים אינם יכולים כיום לרכוש דירה ללא עזרה מסיבית של חסכונות ההורים - חסכונות אשר נשחקים גם הם בגלל הריבית הנמוכה.

כדי להתניע מחדש את הכלכלה החנוקה צריך להקטין את הנטל שלוקחים מחירי הדיור מתקציבם של כל משפחות ישראלית. המחירים הגבוהים של מוצרי היסוד גוזלים את מלוא המשכורת: דיור, מזון, דלק, מים וחשמל. בטעות מכנה פישר את עליות המחירים בתחומים אלו בשם "צמיחה" .

אולי אצל בעלי חברות דלק, חברות הגז, משקיעים בנדל"ן, קבלנים, בנקאים או שכבת רואי החשבון ועורכי הדין של הטייקונים יש צמיחה - אך לא אצל מר וגברת ישראלי הממוצעים. הישראלי הממוצע נאנק לשמר חלק מרמת חייו הקודמת באמצעות צמצום הצריכה ושבירת חסכונות.

את שאלת המסוי המטרידה את פישר ניתן לפתור באמצעות "שיוויון בנטל" - ולהטיל את המיסים על אלו שנהנו בשנים שבהם צמחו מחירי נכסי היוקרה, כפי שעושות כיום ממשלות בעולם המטילות מיסי רכוש על בעלי נכסי פאר.

נוצר רושם רושם שבעולמו של סטנלי פישר את נטל המס יש להטיל על משכורות העובדים הפשוטים וממה שנשאר לגבות עוד בעזרת מיסים עקיפים על צריכת מזון חשמל מים ודלק - אולי הנגיד ינצל את חודשי כהונתו האחרונים כדי להרהר על המצב שבו הוא מותיר את הכלכלה הישראלית - זו של האזרח הפשוט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker