רשות ני"ע תעניק מימון של 135 אלף שקל לייצוגית נגד מלרג

את התביעה, שהיקפה 50 מיליון שקל, מנהל מחזיק אג”ח פרטי של מלרג נגד מיכאל הירשברג, לשעבר בעל השליטה, בגין דו"חות מ-2009

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

רשות ניירות ערך, בראשותו של פרופ’ שמואל האוזר, מגבירה את מעורבותה בתחום האכיפה הפרטית. הרשות תעניק מימון של 135 אלף שקל לתביעה שמנהלים מחזיקי איגרות החוב של חברת מלרג הבורסאית נגד בעל השליטה לשעבר בחברה מיכאל הירשברג ושאר דירקטוריון החברה דאז. הסכום שמחלקת האכיפה הפרטית העניקה לתובע ישמש אותו למימון חוות דעת כלכליות שתבצע חברת נומריקס, בניהולו של טל מופקדי.

ככל הידוע מדובר בסכום המימון הגבוה ביותר שהעניקה הרשות לתביעות מסוג מזה ובתחילתה של מדיניות חדשה. “אכיפה פרטית היא חלק בלתי נפרד ממארג האכיפה והיא חשובה ביותר לתפקודו התקין של שוק ההון”, אמר לאחרונה האוזר. “העמקת מעורבותה של הרשות בהקשר זה תקדם אכיפה פרטית איכותית וראויה”.

תומכים במשקיעים

המקרה הנוכחי עוסק בתביעה ייצוגית של כ-50 מיליון שקל שמנהל מחזיק אג”ח פרטי של חברת מלרג, שלמה פיג’יו. התובע טוען כי בעת שרכש את איגרות החוב של החברה ב–2009, הוא הסתמך על דו”חות החברה לרבעון השלישי של אותה שנה, שהציגו יתרת מזומנים של 27 מיליון שקל והיו אמורים להספיק לשלם חלויות שוטפות של 25 מיליון שקל למחזיקי האג”ח.

ואולם, כמה ימים לאחר פרסום הדו”חות, במהלך שיחת ועידה שקיימו משקיעים עם בעל השליטה ומנכ”ל החברה דאז הירשברג, המיוצג על ידי עו”ד צבי אגמון, הופתע התובע לגלות כי מרבית הכספים שהחברה הציגה בדו”חותיה כמזומנים ושווי מזומנים למעשה משועבדים. לטענת התובע, המיוצג על ידי עוה”ד אריה דנציגר וטל לנצ’נר, היקף הכספים הלא משועבדים הסתכם באותה עת בכ-11 מיליון שקל בלבד. רשות ניירות ערך הטילה קנס של חצי מיליון שקל על החברה בגין הפרשה.

מלרג היתה אחת החברות הידועות בישראל בתחום התשתיות. היא הקימה פרויקטים רבים, כמו המחלפים בגלילות, בלה גווארדיה, באיילון דרום ובצומת קפלן בתל אביב.
ב–2010 קיבל הסנטימנט השלילי מהנתון השגוי רוח גבית מכיוון אמיתי. המדינה עיכבה למלרג תשלומים על פרויקטים, ובכך הקשתה עליה לקבל אשראי מהבנקים. הנושים של חברת מלרג נזעקו, והעניין התגלגל במהרה להסדר נושים, שבו איבד הירשברג את השליטה לארקו של אריה קוטלר. הנושים קיבלו 49% מהחברה, וקוטלר קיבל את שאר האחזקות בחברה תמורת הזרמת כסף חדש.

מימון של מאות אלפי שקלים ב-2012

הנהלת הרשות, שהחליטה לאחרונה להרחיב את השימוש בסמכות מימון התובענות הייצוגיות, מגובה בסמכות הקבועה בחוק החברות לשאת בהוצאות של כל מי שמבקש להגיש תובענה ייצוגית בתחום ניירות ערך. סיוע הרשות במימון מתמקד בעיקר ברכיבים ספציפיים שאי מימונם מהווה חסם להגשת תביעות, כמו נשיאה בעלות שכר הטרחה של מומחה או בהתחייבות לשאת בהוצאות משפט.

השתלשלות הפרשה

ב–2012 העניקה הרשות מימון של מאות אלפי שקלים לארבע תובענות ייצוגיות ותביעות נגזרות: תביעה נגזרת נגד מליסרון, תובענה ייצוגית נגד דוד כהן מחברת א.כהן, תביעה נגזרת נגד לוי יצחק רחמני בעניין חברת איילון, ותובענה ייצוגית נגד מפעלי פמס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker