המפקח כינס את ראשי הבנקים לדיון במשכנתאות

זקן חזר בפגישה על עמדתו לפיה הוא רואה את הסיכון בפעילות המשכנתאות באופן שונה מראשי הבנקים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דודו זקן כינס אמש את הוועדה המייעצת לענייני בנקאות כדי לדון בטיוטה שהציג בשבוע שעבר, טיוטה שלפיה יידרשו הבנקים להגדיל את כריות ההון במערכת הבנקאות בגין פעילות המשכנתאות.

בדיון נכחו בין היתר ראשי הבנקים הגדולים, נציגי משרד האוצר, יו"ר רשות ני"ע ויו"ר איגוד הבנקים. זקן חזר בפגישה על עמדתו לפיה הוא רואה את הסיכון בפעילות המשכנתאות באופן שונה מראשי הבנקים. המפקח ציין כי לאור העלייה המהירה במחירי הדיור והגידול המהיר בשנים האחרונות בהיקפי המשכנתאות, רמת הסיכון כיום בפעילות המשכנתאות גבוהה מהמצב הרגיל.

זו הסיבה שזקן דרש מהבנקים להגדיל את ההפרשות להפסדי אשראי בגין תיק המשכנתאות - כך ששיעור ההפרשה הקבוצתית לא יפחת מ-0.35% מתיק המשכנתאות. המשמעות המעשית היא כי הבנקים יידרשו לבצע הפרשה להפסדי אשראי בהיקף של 300 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2012.

אחת הסוגיות המרכזיות שהבנקים דנו בה עם המפקח היתה האפשרות כי המפקח יתיר לבנקים לא להעביר את ההפרשה דרך דו"ח רווח והפסד אלא ישירות במאזן הבנק. המפקח על הבנקים לא העניק תשובה מיידית. לדברי מנכ"ל אחד הבנקים, "אף אחד לא התווכח עם המפקח כי יודעים שזה ויכוח עקר. לכולם היה ברור שפישר נחוש - ולכן הדיון היה ענייני והתמקד בפרטים הקטנים לצורך יישום ההוראה".

6 מתוך 6 |
שמואל האוזר
1 מתוך 6 |
סמדר ברבר צדיק
2 מתוך 6 |
אלי יונס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker