ערן אזרן

לאחר שמניית הכשרה אנרגיה זינקה בשני ימי המסחר האחרונים ב-173%, העליות זולגות גם לשותפתה ברישיונות "מירה" ו"שרה" - מודיעין אנרגיה. מודיעין, שבשליטת צחי סולטן, קפצה היום (ד') ב-18%, במחזור גבוה של 35  מיליון שקל – פי שישה מהממוצע היומי, לאחר שמוקדם יותר היום כבר זינקה בכ-60%. במהלך השנה האחרונה כבר איבדה המניה 97%, וצללה לשפל של שלוש שנים וחצי - 9.2 אגורות למניה בלבד.

"אין לי מושג מהיכן מגיעות העליות", ציין הבוקר בכיר בתחום הגז והנפט. "אולי המשקיעים ראו שמניית הכשרה עלתה חזק, ולכן החליטו גם לקנות יחידות השתתפות של מודיעין. לפי דעתי מדובר בעיקר בספקולציות. אין שום דבר חדש או מהותי בכל אחת מהבחרות הללו. אולי יש איזו שמועה שרצה בשוק כפי שקרה בעבר – אולי רב סרן שמועתי שוב הגיע".

צילום: אי–פי

אתמול זינקה גם מניית הכשרה אנרגיה, שבשליטת עופר נמרודי, ב-66% במחזור חריג של 13.5 מיליון שקל - פי 34 מהממוצע היומי. זאת בהמשך לעליה של 64% שלשום (ב'). בתחילת היום המשיכה המניה בסדרת העליות והוסיפה עוד 25%. אולם, בשעות הצהרים שינתה המניה כיוון ועברה לירידות חדות של 45%. כעת שווי השוק של החברה עומד על 56 מיליון שקל, לעומת 37 מיליון שקל בסוף שבוע שעבר.

גם העליות החדות במניית הכשרה אנרגיה הן בבחינת תעלומה לפעילים בשוק ההון ולאנליסטים בתחום. "אני לא מצליח להבין את פשר העליות", אמר אנליסט בכיר ל-TheMarker, "עשיתי בירורים משלי, אבל גם אני לא מוצא. אולי זה משהו שקשור ל-GGR  (מפעילת הקידוחים שנרכשה על ידי הכשרה – ע"א), אבל זו סתם ספקולציה". גם אנליסטים נוספים לא ידעו להסביר את התנועות במניה.

להכשרה אנרגיה ולמודיעין יש עבר משותף, אף לא מפואר. שתי החברות הן השותפות המרכזיות ברישיונות הגז והנפט שרה ומירה, שהתגלו כ"יבשים" בחודשים ספטמבר ואוקטובר שנה שעברה. בשני הרישיונות השקיעו כלל השותפות כ-160 מיליון דולר, שירדו לטמיון. ואולם, לאחר סיום הקידוח למטרות גז, השותפות הדגישו כי קיים ברישיונות פוטנציאל נפט. מאז ההכרזה לא פורסמו שום פרטים חדשים בעניין, ולא בוצע שום קידוח חדש.

על רקע הכישלון במירה ובשרה, מניית הכשרה איבדה בין סוף אוגוסט לאמצע פברואר כ-97% משוויה וירדה לשער של 23.7 אגורות בלבד, לעומת 15.5 שקלים בשיא בשנה האחרונה. מניית מודיעין, שמאז הקידוחים בשרה ובמירה ניסתה להוציא אל הפועל קידוח למטרות נפט בשטחי הרישיון גבריאלה, איבדה בשנה האחרונה כ-97% משוויה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker