הפועלים נגד זיסר: בקשה למנות כונס נכסים למניות אלביט הדמיה

הבוקר הודיעה אלביט הדמיה כי הושג מתווה להסדר החוב: יורק ו-DK יקבלו את השליטה, כלל החוב למחזיקי האג"ח - 2.4 מיליארד שקל - יומר ל-86% ממניות החברה וזיסר ימשיך לכהן בתפקיד המנכ"ל "לטובת החברה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בנק הפועלים, המנוהל ע"י ציון קינן, מממש את איומיו. הבוקר הגיש באמצעות עו"ד גיורא ארדינסט בקשה לבית משפט המחוזי בת"א למנות כונס נכסים ל-48% מהון המניות המשועבדות לו של אלביט הדמיה. זאת, בגין חוב פרטי של מיליארד שקל של חברת אירופה ישראל, החברה האם של אלביט הדמיה, בשל הפרות שונות של תנאי האשראי לטענת הפועלים וכתגובה למתווה הסדר שרקם זיסר עם הקרנות האמריקאיות יורק ו-DK Partners.

אלביט הדמיה, חברת האחזקות שבשליטת מוטי זיסר, הודיעה מוקדם יותר הבוקר כי הגיעה למתווה להסדר חוב עם הנושים, ובכללן קרנות יורק DK Partners, המחזיקות הגדולות באג"ח של החברה. על פי המתווה שהושג, זיסר צפוי לוותר על השליטה בחברה וכלל החוב למחזיקי האג"ח - 2.4 מיליארד שקל - יומר ל-86% ממניות החברה. מתווה ההסדר פורסם לראשונה ב- TheMarker לפני יומיים.

כמו כן, הוחלט כי זיסר ימשיך לכהן בתפקיד המנכ"ל של אלביט הדמיה, וזאת "לטובתה של החברה ולהמשך פעילותה". בנוסף, נקבע כי תונפק סדרת חוב חדשה בסך של 300 מיליון שקל, עם ריבית שנתית בשיעור של 8% שתשולם על בסיס חצי שנתי ותעמוד לפירעון בתשלום חד פעמי בתום 5 שנים.

עוד הוחלט כי יורק DK Partners יוכלו לרכוש מידי המחזיקים האחרים אג"ח בסכום של עד 75 מיליון דולר ("cash-out"). החוב לנושים המובטחים, ובהם בנק הפועלים (כ-240 מיליון שקל) ולאומי (כ-60 מיליון שקל) ישולם במלואו.

הסדר החוב באלביט נרקם במהלך התקופה האחרונה על ידי זיסר יחד עם שתי הקרנות האמריקאיות. קרן יורק מיוצגת בארץ על ידי ג'רמי בלאנק ו-DK Partners מיוצגת על ידי אבי פרידמן. שתי הקרנות רכשו אג"ח של אלביט הדמיה בכמיליארד שקל ערך נקוב (סביב כ-50 אגורות לאיגרת) והפכו למחזיקי האג"ח הגדולים של אלביט.

אלביט הדמיה, המתמחה בפרויקטי יזמות נדל"ן במזרח אירופה ובהודו, סבלה מהפסדים כבדים בשנים האחרונות, בין השאר, עקב ירידת שווי אחזקותיה באירופה. מנייתה צנחה בלמעלה מ-90% בשנתיים. זיסר עצמו מסובך בחוב אישי כבד שמשויך לחברת אירופה ישראל, הזרוע שדרכה הוא מחזיק באלביט הדמיה.

החוב של אירופה ישראל לבנק הפועלים נאמד ב-720 מיליון שקל, בעוד ששווי מניותיה באלביט הדמיה הוא כ-128 מיליון שקל בלבד. פערים אלו והיעדר מקורות מימון אחרים גרמו לזיסר לאחר בתשלומי החוב לבנק, מה שהעלה חשש כבדים בקרב מחזיקי הא"ח של אלביט והחברה הבת שלה פלאזה סנטרס. החשש היה כי זיסר עלול להיעזר בחברות הבנות במטרה לעמוד בפירעון החוב של אירופה ישראל.

לפני כשבוע העריכו בחברת הדירוג מידרוג כי שיעור ההפסד הצפוי לבעלי האג"ח של אלביט בעקבות הסדר החוב ינוע בטווח של 30%-50%. במדרוג הפחיתו את דירוג האג"ח של חברת האחזקות בחמש רמות ל-Ca (רמה נמוכה מאוד) והצמידה לה אופק "שלילי". קודם לכן, גם S&P מעלות את דירוג החברה ל-"D" (חדלות פירעון).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker