האם הייסוף בדולר נבלם? נחלש ב-0.13% ל-3.728 שקלים

בשבוע האחרון התחזק הדולר בכ-2% על רקע הדיווחים כי הבנק הפדרלי עשוי לשקול המשך ההרחבה הכמותית ■ "הדולר צפוי לשוב ולהיחלש אל עבר רמה של 3.7 שקלים ואף פחות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם הייסוף בדולר נבלם? לאחר שהתחזק בשבוע האחרון בכ-2% על רקע הדיווחים כי הבנק הפדרלי עשוי לשקול מחדש את המשך ההרחבה הכמותית, נחלש הדולר היום ב-0.13% ושערו היציג נקבע על 3.728 שקלים. עצירת ההרחבה הכמותית, שמשמעותה הדפסה של כסף, עשויה לחזק את הדולר בטווח הארוך. היורו נסחר היום ביציבות, ושערו היציג נקבע על 4.8862 שקלים.

פרוטוקול של ישיבת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי בארה"ב שפורסם בשבוע שעבר, לימד שהבנק הפדרלי שוקל להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב. לפי הפרוטוקול, התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שבמצע הבנק בהיקף של 85 מיליארד דולר. משתתפי הישיבה "הדגישו כי הוועדה צריכה להיות מוכנה לגוון את קצב רכישות הנכסים, בין אם בתגובה לשינויים בתחזית הכלכלית ובין אם בשל הערכת התועלת והעלויות של הרכישות האמורות".

בספטמבר הודיע הבנק הפדרלי על מהלך הרחבה כמותית שלישי מאז פרוץ המשבר (QE3), במסגרתו התחייב הבנק לרכוש אג"ח מגובות משכנתאות בקצב של 40 מיליארד דולר בחודש. בדצמבר החליט הבנק הפדרלי על הוספת רכישות אג"ח בסכום חודשי של 45 מיליארד דולר לתכנית הקיימת. כעת, מבצע הבנק רכישות בסכום של 85 מיליארד דולר בחודש, עד להודעה חדשה. הבנק ציין כי היעד שלו הוא ירידת שיעור האבטלה בארה"ב לרמות המניחות את הדעת.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, אמר הבוקר: "בזירה המקומית, פעילות סוף החודש הקלנדרי ותחילת החודש הבא צפויה לתרום לתנודות השערים ולמתן את פוטנציאל פיחות השקל. להערכתנו, מוכרי מט"ח צפויים בתחום של 3.74-3.76 שקלים לדולר. בשלב הנוכחי הדולר אינו צפוי לפרוץ את רמת 3.8 שקלי, הוא צפוי לשוב ולהיחלש אל עבר רמת 3.7 שקלים ואף פחות".

דולר/יורו
שקל/דולר
שקל/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker