כשדנקנר וזיסר מנהלים קרב הישרדות: פישמן גייס מיליארד שקל

קיבוץ יקום וחברת דרבן יקבלו הלוואה של 330 מיליון שקל ממנורה מבטחים; פישמן גם ביצע גיוסי הון גדולים בכלכלית, מירלנד וסוויטלנד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רבים מהטייקונים הישראלים נמצאים בלחץ. נוחי דנקנר נאבק בחריקת שיניים כדי לשמור על האימפריה שלו באי.די.בי. מוטי זיסר נלחם עם בנק הפועלים על השליטה באלביט הדמיה.  יוסי מימן קיבל התראה לפני פשיטת רגל מבית המשפט ואילן בן דב מזמן אינו פורע חובותיו בסאני ובטאו תשואות.

ואולם טייקון אחד, למרות מנופי האשראי הגבוהים שהרים, עדיין ממשיך לשחק ליד השולחן: אליעזר פישמן. בשקט בשקט, הרחק מהסערה בשוק האג"ח, הצליח פישמן לגייס בתוך חמישה חודשים בלבד כמיליארד שקל.

פישמן חזר לגייס

פישמן יקבל בשבוע הבא סכום אשראי גדול במיוחד מחברת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים; החברה, הנמצאת תחת ניהולו של מוטי רוזן, תעניק לדרבן השקעות מקבוצת פישמן ולקיבוץ יקום הלוואה משותפת בסכום של 330 מיליון שקל.

ההלוואה תילקח באמצעות חברה ייעודית שדרכה מחזיקים דרבן והקיבוץ בחלקים שווים ביורופארק, מתחם היי-טק הממוקם מדרום לקיבוץ יקום. המתחם כולל ארבעה בנייני משרדים, ובקרוב ייבנה בו בניין חמישי. שוויו של יורופארק מוערך ב-550 מיליון שקל. ההלוואה, בעלת משך חיים ממוצע ‏(מח”מ‏) של יותר משמונה שנים, תישא ריבית שנתית של כ-3%.

ההלוואה לדרבן ולקיבוץ יקום היא רק נדבך אחד בשלל ההלוואות שגייס פישמן בחודשים האחרונים, ואליה מצטרפים גיוס של כ-130 מיליון שקל באג”ח שגייסה החברה-האם, כלכלית ירושלים, הנמצאת בשליטת פישמן, באמצעות הרחבה של סדרה ו’. האג”ח של כלכלית ירושלים הונפקו בתשואה לפדיון שנעה סביב 6.8%, בדומה לתשואה שבה נסחרות האג"ח בשוק. השלב המוסדי של הנפקה זו הסתיים שלשום, וההנפקה לציבור תושלם מחר. אם ימומשו גם האופציות שצורפו להנפקה זו, יגדל הגיוס של כלכלית ירושלים ל-250 מיליון שקל.

גיוסים נוספים שנעשו בקבוצת פישמן כללו הנפקת אג”ח של מבני תעשייה, החברה-הבת של כלכלית ירושלים, בהיקף של כ-400 מיליון שקל. החברה-הבת השנייה דרבן גייסה אג”ח בהיקף של כ-60 מיליון שקל ‏(עם אופציה לגיוס נוסף של כ-42 מיליון שקל‏), וסוויטלנד, המרכזת את פעילות פישמן בחבר המדינות, מלבד רוסיה, גייסה אג”ח בתל אביב בהיקף של כ-80 מיליון שקל. גם מירלנד, המרכזת את פעילות הנדל”ן של פישמן ברוסיה, צפויה להנפיק בקרוב אג"ח באמצעות הרחבה של סדרה קיימת ולגייס כ-100 מיליון שקל.

מימוש נכסים 
ב-3 מיליארד שקל

דוד זבידה

גיוס ההון הנוכחי של כלכלית ירושלים הוא הראשון שהחברה מבצעת זה שנתיים. ב-2012 צללו מחירי האג”ח של החברה עקב חשש שתתקשה לשרת את חובותיה. ביולי 2012 נסחרו אג”ח ו’ בתשואה לפדיון של 14.5%. ואולם מאז ספטמבר 2012 נמצאות האג"ח של כלכלית ירושלים בעלייה עקבית, והתשואה עליהן חזרה לאחרונה אל מתחת ל-7%.

המימושים שביצע פישמן כללו מכירת אחזקות בפרויקטים ובמבנים בארה”ב, בקנדה, באירופה, בתאילנד וגם בישראל. מתחילת 2012 מימש פישמן נכסים בהיקף כולל של כ-3 מיליארד שקל. המימושים, שמובילים פישמן ודוד זבידה, מנכ"ל דרבן, לא נעשו במחירי חיסול, וכמה מהם אף הותירו לו רווחים.

המימושים הגדולים איפשרו לקבוצה לעמוד בפירעונות של ריבית וקרן בהיקף של יותר ממיליארד שקל לבעלי האג”ח. נוסף על כך, פרעה הקבוצה כמה מאות מיליוני שקלים לבנקים. פירעון חובות נעשה גם בחברות הפרטיות של פישמן, אם כי בהיקף מצומצם הרבה יותר.

מסע המימושים, שסייע לפישמן לצלוח את התקופה שבה שוק ההנפקות היה סגור, יימשך גם בשנה הקרובה. פישמן מתכנן להוריד את המינוף של כלכלית ירושלים במטרה להעלות את הדירוג שלה מרמה של A מינוס כיום לרמה של A פלוס - דבר שיאפשר לו לחזור ולחלק דיווידנדים, ובכך לשרת בצורה טובה יותר את החובות בעסקיו הפרטיים.

לשלל גיוסי ההון ניתן להוסיף גם הלוואות פרטיות בסכום של כ-300 מיליון שקל שקיבלה מבני תעשייה מבית ההשקעות פסגות ומעמיתים - קרנות הפנסיה הוותיקות. גיוסי ההון הטריים ומימושי הנכסים המתוכננים יבטיחו לכלכלית, למבני תעשייה, לדרבן ולמירלנד נזילות כדי לפרוע ב-2013 חובות בסכום של כמיליארד שקל.

הבנקים שמלווים לפישמן, מחזיקים כביטחונות מניות שלו בכלכלית ירושלים ובקבוצת ידיעות אחרונות, וכמו כן מגרשים פרטיים בישראל ונכסים נוספים בישראל ובחו”ל. החוב הגדול ביותר שמעיק על פישמן הוא אשראי של יותר מ-600 מיליון שקל שקיבל מבנק פועלים ואשר כנגדו משועבדות מניותיו בידיעות אחרונות ‏(כ-34%‏). שווי המניות של פישמן בידיעות אחרונות ירד מאוד מאז רכש אותן לפני כ-15 שנה, וככל הנראה, הן מכסות כעת רק חלק קטן מהחוב שנותר.

“על פישמן מופעלים לחצים לפרוע חובות לבנקים, אבל הוא יודע להתנהל מולם ומראה מאמץ אמיתי לממש נכסים”, אמר בכיר במערכת הבנקאות. “יש לו לא מעט נכסים, ואפשר לקוות שהוא יעמוד במשימת המימושים, גם אם זה ייקח יותר זמן מהמתוכנן”.

ההלוואה שניתנה לדרבן למתחם יורופארק, מצטרפת לשורת עסקות אשראי פרטי שהעניקה מנורה מבטחים בשנים האחרונות. בין השאר, העניקה מנורה 150 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, 110 מיליון שקל לאזורים ו-100 מיליון שקל לממן מסופי מטענים. מתחם יורופארק ביקום משתרע על פני שטח של 27 אלף מ”ר ומייצר הכנסות תפעוליות שנתיות נטו ‏(NOI‏) של יותר מ-40 מיליון שקל.

דרבן וקיבוץ יקום יפרעו באמצעות ההלוואה ממנורה מבטחים הלוואה קיימת בגין הנכס בסכום של 120 מיליון שקל לבנק לאומי. דרבן תשתמש באשראי לפירעון חלקי של אשראי בסכום של כ-200 מיליון שקל שקיבלה ב-2012 מכלל ביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker