צונאמי בשוק הסלולר: "2013 תהיה חלשה משמעותית מכל תחזית"

מנהל מחלקת המחקר של IBI, אורי ליכט: "סיכוי טוב שנראה את אחת החברות ואולי אפילו את שתיהן יוצאות ממדד ת"א 25"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

חברת IBI מפרסמת היום את הסקירה השלילית ביותר על ענף הסלולר בתקופה האחרונה. "2013 צפויה להערכתנו להיות שנה חלשה, חלשה משמעותית גם מכל תחזית קודמת בה נתקלנו" - כך כותב מנהל מחלקת המחקר של IBI, אורי ליכט.

לדברי ליכט, "במהלך הרבעון הרביעי ותחילת הרבעון הראשון חלה הידרדרות נוספת בתמונת התחרות של ענף הסלולר. החברות הוותיקות שלפחות ניסו לשמור על ממלכתיות מסוימת הורידו את הכפפות והשיקו שורה של מבצעים אגרסיביים ארוכי טווח. פרטנר השיקה מבצע דרך סמייל במחיר נמוך של 44 שקל למנוי, פלאפון מפרסמת חבילה הכוללת שלושה חודשים חינם וסלקום העניקה 24 שקל במתנה כזיכוי חודשי למתניידים, אלה הם כידוע רק חלק קטן מהדוגמאות. מבצעים אלו לצד המשך שיווק אגרסיבי מאוד של המתחרים החדשים ומיצוי של רוב תהליכי הרה-ארגון בחברות יובילו להערכתנו לכך שהמספרים של שנת 2013 יצביעו על שחיקה משמעותית נוספת".

סניף של חברת סלקוםצילום: טלי מאייר

ליכט הוסיף כי "קיים להערכתנו סיכוי טוב שנראה את אחת החברות ואולי אפילו את שתיהן יוצאות ממדד ת"א 25 ואנחנו כנראה לקראת תקופה של הורדת תחזיות אגרסיבית". עם זאת, הוא מסייג וכותב: "הטווח הקצר נראה עגום מאוד עבור חברות התקשורת אך הטווח הבינוני-ארוך, משנת 2014 ואילך, יהיה להערכתנו טוב בהרבה".

הסקירה של IBI היא חריגה. אם נביט על תחזיות הרווח הנקי השנתי, רוב האנליסטים המקומיים חוזים לחברת סלקום תוצאה של 316 מיליון שקל ב-2013 והאנליסטים הזרים אופטימים יותר ומעריכים כי הרווח יסתכם ב-419 מיליון שקל, לעומת זאת, IBI מעריכה כי הרווח יהיה חצי מהערכות אלה - 207 מיליון שקל. לגבי פרטנר, ממוצע האנליסטים הזרים מדבר על 414 מיליון שקל ברווח הנקי של החברה בשנה, המקומיים יותר פסימים עם 374 מיליון שקל, ואילו ליכט נמוך הרבה יותר עם נתון של 201 מיליון שקל.

לאור זאת, IBI מעניק לסלקום המלצה נייטרלית עם מחיר יעד של 34 שקל לעומת ההמלצה קודמת של 45 שקל. לפרטנר הוא מעניק גם המלצה נייטרלית עם מחיר יעד של 26 שקל לעומת ההמלצה הקודמת שלו - 27 שקל. שני מחירי היעד גבוהים במעט מול מחיר השוק של המניות (34 שקל ו- 21 שקל בהתאמה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker