"מנסים לטפל בבנקים ומזיקים למשקי הבית" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
תגובות לריבית

"מנסים לטפל בבנקים ומזיקים למשקי הבית"

אסטרטג ראשי באיילון: "בעיה בשקיפות של בנק ישראל בהחלטת הריבית" ■ ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל: "הסיבות לאי הפחתת הריבית - מחירי הדיור המאמירים" ■ מנכ"ל פריקו: "מעדיפים לשמור תחמושת ליום גשום"

2תגובות

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה להותיר את הריבית של חודש מארס ללא שינוי על 1.75%. בין הגורמים העיקריים להחלטה ניתן למנות את העקביות עם מדיניות ריבית הנועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1%-3% ב-12 החודשים הקרובים ואת הרצון לתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית.

לגבי תוואי הריבית בהמשך, נמסר מבנק ישראל כי הם "תלויים בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין".

עוד נכתב כי "קצב עליית מחירי הדירות ממשיך לעלות וב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר עלו מחירי הדירות ב-6.7% לעומת 5.8% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר. כמו כן, נמשך ההיקף הגבוה של ביצועי המשכנתאות בחודשים האחרונים".

אייל טואג

ישנן דעות חלוקות בקרב האנליסטים ביחס להתרת הריבית על כנה. אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי בכלל פיננסים, מסר בתגובה להותרת ריבית בנק ישראל כי "הבעיה של מדיניות מוניטרית היא שזה מכשיר קהה מידי, ממש כמו מכשיר הקרנות: בניסיון לטפל בשער חליפין מחממים מחירים, מנסים לטפל בבנקים, מזיקים למשקי הבית, בהפחתת מחירי הנדל"ן נוצרים מובטלים.

"בנק ישראל מודאג שהכסף הקל הוביל לנטילת סיכונים מופרזים על ידי הבנקים, ובשבוע שעבר לאחר שניסה לסגור את הפינה ע"י מגבלות ודרישות חדשות על משכנתאות, הדרך לכאורה נפתחה להורדת ריבית נוספת (מ-1.75% ל-1.5%). אך הנגיד, למרות שמתוכנן לעזוב בקרוב, מחכה, אולי כדי לראות כיצד הצעדים החדשים שלו ישפיעו על הבנקים ועל המחירים ואולי בשל אחד השיקולים היחידים שתומכים בהותרת הריבית - הירידה בסיכון להחרפת המשבר הכלכלי העולמי", ממשיך כהנוביץ'.

"אמנם, הסיכון למשבר ירד, אך להערכתנו ירד גם הסיכוי להתאוששות חדה לאחריו. כלומר, גדל הסיכון לצמיחה איטית ממושכת יותר, סביבה שדורשת ריבית נמוכה יותר. ייתכן ופישר מעדיף להותיר כעת את הריבית על כנה משום שהוא מאמין שלאחר לכתו חברי הוועדה יהיו אגרסיביים יותר כלפי מטה ולכן הוא לא ממהר. אנחנו ממשיכים להעריך כי בנק ישראל יפחית את הריבית בסביבת חודש מאי, ולא צופים העלאת ריבית לפני סוף 2014", מסכמים בכלל פיננסים. 

קליין: "לא מצאנו נימוקים נחרצים מדוע הריבית נשארה ללא שינוי"

יונתן בלום

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, גם כן התייחס להחלטת הריבית ואמר כי "למרות שההודעה על החלטת הריבית כללה 4 עמודים, לא מצאנו נימוקים נחרצים מדוע הריבית נשארה ללא שינוי. החלטתו של הבנק להשאיר את הריבית ללא שינוי התקבלה על אף מדדי המחירים הנמוכים שפורסמו לאחרונה והמדדים הצפויים בחודשיים הבאים. יחד עם נתוני החשבונאות הלאומית הרעים, נתוני סחר החוץ החלשים ועל אף המשך ההרחבה המוניטרית בחו"ל.

"למרות שבנק ישראל לא כתב זאת במפורש בהודעה, אנחנו מנחשים ששתי הסיבות המרכזיות כרגע לאי הפחתת הריבית הן מחירי הדיור המאמירים והיעדר תקציב ממשלתי לשנת 2013. להערכתנו, אי הורדת הריבית היום מעלה את ההסתברות להורדת ריבית בחודש הבא. אלא אם נראה שהממשלה החדשה (שזהותה כבר צפויה להיות ידועה עד להחלטה הבאה) איננה מצליחה להסכים על מסגרת קיצוץ התקציב", מסכמים בהראל.

פגוט: "החלטה טובה של בנק ישראל"

יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון, אמר בתגובה לריבית כי "זו החלטה טובה של בנק ישראל. על אף הציפיות בשוק להפחתת ריבית והסיבות שלכאורה מצדיקות הפחתת ריבית, האיום המתגבר מפני התנפחות בועת הדיור מחייב זהירות יתר של הבנק ולפיכך טוב עשה בנק ישראל שבחר להמתין חודש נוסף ואולי אף יותר בטרם יחדש את תהליך הפחתת הריבית".

יח"צ

עוד הוסיף פגוט כי "על אף סימני ההאטה הגוברים במשק והאינפלציה שהתפוגגה, מחיר הטעות של ליבוי מחירי הדיור הוא כבד. לכן זהירות היא קריטית. לדעתנו קיימת בעיה מסוימת בשקיפות של בנק ישראל בתהליך החלטת הריבית. מצב זה הופך כל החלטת ריבית לטוטו פרוע. לראיה, כמחצית מ-21 מחזאי הריבית סברו כי פניה של הריבית כלפי מטה. התופעה חוזרת על עצמה חודשים ארוכים.

"בנק ישראל צריך לשפר את ניהול הציפיות של הפעילים בשווקים כמקובל אצל הבנק המרכזי האמריקאי. רבים בשוק טעו בפירוש צעדי המפקח על הבנקים לטיפול בשוק הדיור בשבוע שעבר וראו בהם טיפול כירוגי במחירי הדיור הגואים שיאפשר לבנק ישראל להפחית את הריבית, בעוד המפקח על הבנקים ייעד צעד זה בראש ובראשונה על מנת להגן על יציבות המערכת הבנקאית בתרחישי קיצון".

פריימן: "בנק ישראל בחר להמתין חודש נוסף"

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, אמר בתגובה להחלטה להותיר את הריבית על כנה כי "בנק ישראל בחר להמתין חודש נוסף בטרם יתבקש לנקוט בצעדים מרחיבים, וזאת על אף המדד הנמוך מהצפוי והירידה המתמשכת בייצוא, ייסוף השקל ומצוקת מקורות האשראי בסקטור העסקי. שער הריבית השקלית ממשיך לתמוך בהיצע המט"ח ובפוטנציאל ייסוף השקל אל עבר רמת 3.65 שקלים לדולר".

יוסי פריימן
עופר וקנין

עוד הסביר פריימן כי "ההאטה באירופה, לצד החשש מהצמצום הצפוי בתקציב האמריקאי שעלול לפגוע בצמיחה בארה"ב, ישפיעו על המשק הישראלי. לכן, בנק ישראל מעדיף כרגע לשמור תחמושת ליום גשום במיוחד. במקרה בו ייסוף השקל ייפגע בייצוא, צפוי בנק ישראל להפעיל את נשק הריבית כמכשיר מהיר לבלימת המגמה. מרבית הבנקים בעולם לא נקטו בשינוי במדיניות המוניטרית, ולכן גם בנק ישראל בחר שלא לבצע כל שינוי ולהותיר את הריבית ברמה של 1.75%".

מנחם: "הותרת הריבית ללא שינוי הגיונית וצודקת"

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, סבור כי "לא היה מקום שהריבית תרד, בהיתן סימני השאלה בתחום הדיור והגירעון בתקציב. בנק ישראל הראה לאחרונה כי הוא חושש שהגירעון יהיה גבוה משמעותית מהמתוכנן ונראה כי אינו מתעלם מכך שמלאכת הקמת הקואליציה מורכבת ואורכת זמן.

"לגבי הפעילות הכלכלית, בנק ישראל כנראה מודאג פחות וכבר בהודעת הריבית הקודמת הסביר כי הסיכון להחרפת המשבר בחו"ל פחת. בד בבד אומר בנק ישראל כי האינפלציה לשנה קדימה נמצאת מעט מתחת למרכז היעד - כלומר, לשיטתו היא אינה נמוכה מדי", מסביר מנחם.

"לבסוף, בנק ישראל הוכיח כי הצעדים בתחום המשכנתאות ננקטו כדי לטפל בשוק זה נקודתית ולא כתירוץ, או צעד מקדים, לירידת ריבית. אנו שבים ומעריכים כי הריבית לא תרד עוד וכי לקראת סוף השנה ואולי אף קודם תישקל עלייה", סיכמו במזרחי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#