קבוצת המשקיעים בראשות אבי צמח לא תצטרף לגרעין השליטה בפרימיום

הקבוצה לא העבירה 2.5 מיליון יורו - ומה שהתחיל כהפתעה גדולה נגמר בקול ענות חלושה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

קבוצת משקיעים, שבראשה עומד איש העסקים אבי צמח, אמנם חתמה בתחילת החודש על הסכם עקרונות להצטרפות לגרעין השליטה בפרימיום, ביחד עם בעלי השליטה רות עופר (46%) ונמרוד רינות (17%), אך העסקה לא יצאה אל הפועל. שוב, לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים להציל את מניית פרימיום מרשימת השימור באמצעות הסדר חוב או משקיע חדש, הנהלת החברה, בראשות נימרוד רינות, חווה כישלון.

חברת סנטרל יורופיאן (CEE), שנמצאת בבעלות מלאה של פרימיום הבורסאית ועוסקת בנדל"ן ובמלונאות במזרח אירופה, נקלעה לקשיים במשבר של 2008, שנגס במיוחד בשווי הנדל"ן במזרח אירופה.

ורשהצילום: בלומברג

צמח טען בשיחה עם TheMarker לפני כחודש כי "למרות הבעייתיות של החברה, אני מאמין בצוות הניהול שלה ונוכל להצעיד אותה קדימה תוך כדי השבחת הנכסים ולהפתיע את השוק", אך כנראה שהוא כבר לא מאמין בצוות הניהול.

לפי הסכם העקרונות, כדי להוציא את ההסכם לפועל קבוצת המשקיעים של צמח היתה אמורה להעמיד "דמי רצינות" במזומן או בערבות בנקאית אוטונומית בסכום של 2.5 מיליון יורו (כ-12 מיליון שקל), דבר שמעולם לא קרה, למרות הדיווחים לבורסה. בתמורה היו אמורים לקבל קבוצת המשקיעים של צמח כ-43.2% ממניות פרימיום. בנוסף, קבוצת המשקיעים היתה אמורה להעמיד ערבות בנקאית של 37 מיליון שקל לתקופה של שנתיים שייעודה השלמת הסדר בין CEE לבין נושיה.

לסנטרל יורופיאן יש איגרת חוב בהיקף של 107 מיליון שקל ערך נקוב, שנושאת תשואה של 1,000% המשקפת אי יכולת לעמוד בתשלום חובותיה לנושים. למרות דין ודברים עם הנציגויות השונות בדבר תספורת של 60%, היא עדיין לא יצאה אל הפועל. המוסדיים - פסגות והראל - מחזיקים כ-8 מיליון שקל ערך נקוב כל אחד ונחשבים למחזיקים הגדולים מבין המוסדיים. בתי ההשקעות, מיטב, אלטשולר שחם, מגדל שוקי הון ואקסלנס מחזיקים בכ-3-2 מיליון שקל ערך נקוב כל אחד.

ראשי החברה מציינים חדשות לבקרים כי חלופת הפירוק לא עדיפה, שכן מימוש נכסים מהיר ישלם רק את החוב הבנקאי ולא יניב תשואה משמעותית עודפת בשעה שההסדר יאפשר לייצר עודף מזומנים ולהשביח את הנכסים, אך בשטח אף אחד לא מוכן להזרים כסף לחברת פרימיום הכושלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker