זיסר מנסה להקדים את הפועלים: הגיש בקשה להסדר נושים

אירופה ישראל: "למנוע מהלכים חד צדדים וסחטניים" ■ במקביל, הוגשה היום בקשה לאישור תביעה ייצוגית ראשונה נגד אלביט הדמיה בסך 240 מיליון שקל

הלחץ שהפעיל בנק הפועלים על מוטי זיסר מאלץ אותו להגיב במהירות האפשרית במטרה לנסות ולהקדים את הבנק, המנוהל על ידי ציון קינן. אירופה ישראל הפרטית, החברה האם של אלביט הדמיה, החייבת להפועלים 900 מיליון שקל ושכנגדו משועבדות לבנק 48% מאלביט הדמיה, הגישה בצהריים לבית המשפט מחוזי בקשה דחופה להסדר נושים כולל בחברה. זאת לפני שהפועלים מממש בפועל את האיום לפנות לבית משפט ולמנות כונס נכסים על המניות המשועבדות של אלביט.

הסדר החוב באלביט נרקם במהלך התקופה האחרונה על ידי זיסר יחד עם 2 קרנות השקעה אמריקאיות: יורק, המיוצגת בארץ ע"י ג'רמי בלאנק, ו-DK Partners, המיוצגת בארץ על ידי אבי פרידמן. שתי הקרנות רכשו אג"ח של אלביט הדמיה בכ-1 מיליארד שקל ערך נקוב (סביב כ-50 אגורות לאיגרת) והפכו למחזיקי האג"ח הגדולים של אלביט שחייבת לבעלי האג"ח כ-2.2 מיליארד שקל.

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

לפי מתווה ההסדר, מלוא החוב של אלביט לבעלי האג"ח או רובו יומר למניות, החוב לבנקים הפועלים (כ-240 מיליון שקל) ולאומי (כ-60 מיליון שקל) ישולם והקרנות יהפכו לבעלות השליטה בחברה עם אחזקה של יותר מ-51%. בנוסף, זיסר יישאר כמנכ"ל, אחזקותיו ידוללו ל-10%-15% והוא יקבל אופציות להגדיל בעתיד את אחזקותיו ל-30%-40% מבלי שיביא כסף לטובת ההסדר.

"באופן תמוה ולצערה הרב של חברת אירופה ישראל, על אף שחוב האשראי בין בנק הפועלים לבין אירופה ישראל מוגדר בהסכם ומשולם כמוסכם, בנק הפועלים התריע כי בכוונתו לפנות למינוי כונס על המניות המשועבדות, זאת על אף שהדברים עולים כדי פגיעה באינטרסים של הבנק עצמו", כתבה אירופה ישראל בבקשה שהוגשה.  לטענתה, היא מבקשת "למנוע מהלכים חד צדדים וסחטניים, וזאת באמצעות מינוי נאמן, שיגבש תוכנית הסדר לחברה ויאזן בין האינטרסים של כל הגורמים הרלוונטיים, תוך מתן הגנה הולמת גם לבנק ולנושים אחרים".

אירופה ישראל טוענת כי "התנהלותו של הבנק לוקה בשיקולים שאינם ענייניים. איום הבנק בנקיטת הליכי כינוס כרוך בסיכונים לא מבוטלים לחברות בקבוצה, לבעלי אג"ח, לבעלי מניות מהציבור ואחרים... לאור זאת, ומתוך אחריות כלפי הקבוצה בכללותה, נדרשת החברה להגיש בקשה זו, שמטרתה ליצור תנאים לגיבוש הסדר נושים מאוזן ורציונאלי, בחסות בית המשפט, אשר ייקח בחשבון את האינטרסים של כל קבוצות הנושים, לרבות של בנק הפועלים, מחזיקי האג"ח ובעלי המניות בחברות הציבוריות".

כמו כן טוענת אירופה ישראל כי "תיק זה חורג מדלת אמותיהם של החברה והבנק כנושה מובטח בשל כך שלהליכים נגד החברה נודעת השפעה על חברות הקבוצה כולה ועל תהליך הסדר החוב ההולך ומתגבש ביחס אליהן".

החברה מציינת כי הסדר הנושים המתגבש יהפוך את החברה והקבוצה "לבריאה מבחינה פיננסית ובעלות הון עצמי מצרפי של מיליארדי שקלים, דבר אשר יש בו כמובן תועלת לכלל הנושים ולבנק בפרט".

ייצוגית של 240 מיליון שקל נגד אלביט הדמיה

בתוך כך, בקשה לאישור תביעה ייצוגית ראשונה בסך 240 מיליון שקל הוגשה היום (ב') נגד חברת אלביט הדמיה, נושאי המשרה הדירקטורים  ובעל השליטה מוטי זיסר .

התביעה שהוגשה הבוקר לבית המשפט הכלכלי בתל אביב היא בגין הפרת שטרי הנאמנות שבמסגרתם התחייבה החברה לשלם למחזיקי סדרה א' וב' את כל סכומי הקרן והריבית.

באחרונה, הודיעה אלביט הדמיה למחזיקי איגרות החוב כי אין ביכולתה לעמוד בתשלום ועליה להגיע להסדר כולל. אחת מהסיבות שאותם מנתה היה כי במידה שתבצע את התשלום המחזיקים בסדרות הארוכות יטענו להעדפת נושים.

התובע המבקש להתמנות לתובע ייצוגי, יוקי שמש, המחזיק באיגרות החוב של החברה (2,368 ע.נ. בסדרה א' ו-3,216 ע.נ בסדרה ב')  הגיש באמצעות עו"ד עמית מנור וענבר לייפר תביעה בגין הנזק שנגרם לו ולשאר לחברי הקבוצה המחזיקים בסדרות הקצרות שנמנע מהם התשלום. את הנזק הוא מעריך כשיעור הפדיון המלא של כלל איגרות החוב המוחזקות על ידיהם.

יתרת התשלום לסדרה א' עומדת על 201 מיליון שקל ויתרת התשלום לסדרה ב' עומדת על 16 מיליון שקל, תוך שאת הריבית והפרשי ההצמדה לשתי הסדרות מעריך התובע בסכום של 24 מיליון שקל.

אלביט הדמיה חייבת 2.2 מיליארד שקל למחזיקי איגרות החוב שלה. יגיש השבוע בקשה לבית משפט למימוש השיעבוד שיש בידיו על מניות החברה. החברה מנסה להגיע להסדר חוב עם קרן יורק המחזיקה במרבית החוב ושאר מחזיקי איגרות החוב הארוכות.

אסף ברם עו"ד נציגות אג"ח ב' של החברה מסר בתגובה: ההתנהגות העבריינית של אלביט, שלא שילמה את החוב למחזיקים, ללא רשותם וללא אישור בית המשפט כמתחייב בחוק, מזמינה תביעה ייצוגית מהסוג שהוגשה והוא גם מזמן בדחיפות את התערבות רשויות האכיפה הרלוונטיות. אלביט דירדרה בהתנהגותה את הנורמות בשוק ההון לשפל חדש ומדאיג ואנו מצרים על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker