ת"א סיימה בעליות קלות: "השוק שלנו מהוסס לעומת חו"ל"

ת"א 25 סיים בעלייה מתונה של 0.2% ■ מלאנוקס טיפסה ב-3.5% בעקבות פערי ארביטראז' ■ מודיעיi קרסה 11% על רקע ביטולו של קידוח גבריאלה ■ רוב האנליסטים מעריכים כי הריבית תיוותר הערב ברמה של 1.75%

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר באחד העם נחתם הערב בעליות שערים קלות במחזור מסחר של 819 מיליון שקל. למרות העליות הנאות שנרשמו באירופה על רקע הפסדו המסתמן של סילביו ברלוסקוני, השוק הישראלי רשם עליות מתונות של עד 0.2% בין היתר על רקע המצב הביטחוני בישראל. החלטת הריבית הערב תשפיע אף היא על המסחר. מרבית האנליסטים מעריכים כי הריבית תישאר ברמה של 1.75%. 

בתוך כך, מדד ת"א 25 סיים בעלייה של 0.2% לערכו; ת"א 100 עלה בשיעור של 0.3%; מדד נדל"ן 15 סיים בעלייה של 0.1%;  ומדד הבנקים ירד ב-0.7%. הכשרה אנרגיה מקבוצת הכשרת הישוב זינקה ב-64% מבלי שדיווחה על אירוע משמעותי. מודיעין קרסה 11% על רקע ביטולו של קידוח גבריאלה. 

שלמה מאיר, מנכ"ל DBM בית השקעות, ציין הבוקר כי "השוק הישראלי מהוסס לעומת חו"ל". לדבריו, לולא המצב הביטחוני בשטחים ואי הוודאות בהרכבת הקואלציה הישראלית, היינו רואים עליות שערים חדות יותר בתל אביב". 

אנליסטים: גדל הסיכוי שהריבית תישאר על כנה

אנליסטים במשק מעריכים כי הצעדים האחרונים שבנק ישראל נקט בשוק המשכנתאות כדי לצנן את שוק הדיור מקטינים את את הסיכוי להורדת הריבית, אך הם לא שוללים את האפשרות הזו. מחר בערב יודיע בנק ישראל אם הוועדה המוניטרית של הבנק החליטה להותיר את ריבית הבסיס במשק בחודש מארס ללא שינוי ברמה של 1.75%, או להוריד אותה ברבע אחוז ל-1.50%.

מספר גורמים כבדי משקל תומכים בהורדת הריבית, ובראש ובראשונה נתוני הצמיחה המאכזבים במשק בחודשים האחרונים והערכות כי הצמיחה תמשיך להיות נמוכה ביחס לפוטנציאל הצמיחה של המשק הישראלי גם בחודשים הבאים, וכן נתוני סחר החוץ החלשים בכל התקופה האחרונה. גורם נוסף התומך בהורדת הריבית הוא התחזקות השקל בחודשים האחרונים בהשוואה לדולר ולכל המטבעות הזרים.

מניות במרכז

חג פורים, לא שמח, לשותפות בגבריאלה: כחודש ימים לאחר המועד המקורי להעמדת התשלום שני לנובל דרילינג, ספקית האסדה שהייתה אמורה לקדוח ברישיון, מתגלה המחיר היקר של המחלוקת עם אדירה וקרן בראונסטון. מודיעין דיווחה הבוקר כי הקידוח המתוכנן בגבריאלה בוטל, וכי אסדת הקידוח צפויה לעזוב למלטה, ולעגון שם ל"תקופת המתנה" של עד 30 יום.

חברת כימיקלים לישראל (כיל) ממשיכה להרחיב את פעילותה באירופה. כיל מוצרי תכלית, חטיבה של כיל, רוכשת את הנכסים ופעילות הייצור של מפעל לייצור הפוספט P2S5 בעיר Knapsack שבגרמניה. כיל תרכוש את המפעל מהחברה הבינלאומית Thermphos, שהיתה בעבר בבעלותו של ארקדי גאידמק, תמורת סכום מוערך של 60-50 מיליון דולר. P2S5 הוא חומר מבוסס פוספט המשמש מרכיב חיוני בייצור של תוספים לחומרי סיכה, לחומרי הדברה ולחומרים מיוחדים לצורכי כרייה.

בקשה לאישור תביעה ייצוגית ראשונה בסך 240 מיליון שקל הוגשה היום (ב') נגד חברת אלביט הדמיה, נושאי המשרה הדירקטורים ובעל השליטה מוטי זיסר. התביעה שהוגשה הבוקר לבית המשפט הכלכלי בתל אביב היא בגין הפרת שטרי הנאמנות שבמסגרתם התחייבה החברה לשלם למחזיקי איגרות החוב הקצרות סדרה א' וב' את כל סכומי הקרן והריבית.

חברת בסר מבהירה למשקיעים כי הערכת שווי אחרונה אותה ביצעה לקניון בקפריסין הובילה אותה למסקנה כי שוויו יירד ב-8 מיליון יורו משווי של 498 מיליון שקל ל-445 מיליון שקל כיום. בסר מחזיקה ב-53% מההון המונפק של החברה שמחזיקה בקניון.  מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker