הצעת חוק: להקים קרן פנסיה ממלכתית לציבור

לפי ההצעה שהגישה ח”כ מיכל בירן מהעבודה, כל אזרח או תושב שלא יבחר באופן אקטיבי קרן פנסיה יצורף לקרן

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברת הכנסת מיכל בירן ‏(עבודה‏) הגישה הצעת חוק חדשה להקמת קרן פנסיה ממלכתית שאליה יופנו כספי החוסכים לפנסיה. הקרן תפעל בניהול ציבורי עם דמי ניהול נמוכים - והיא תגובה באג”ח מיועדות.

לפי ההצעה, המדינה תשמש נאמן של הכספים. כל אזרח או תושב ישראלי שלא יבצע בחירה אקטיבית של גוף חיסכון יצורף אליה אוטומטית, ואליה יוזרמו ההפקדות שלו ושל המעסיק.

מיכל בירן

לפי הצעת החוק, הקרן תפעל כקופת גמל ותפרסם מכרזים לניהול ההשקעות ולתפעול הקרן. הקרן תקבע דמי ניהול נמוכים באמצעות יתרונות לגודל וחיסכון בעלויות פרסום.

דמי הניהול בקרן הציבורית יהיו דומים לאלה שמשלמים קהלים מאורגנים. שר האוצר יקים חברה ממשלתית לניהול הקרן, והממונה על שוק ההון יעניק רישיון זמני לניהול קופת גמל לקצבה לקרן. בתום שנה יחליט הממונה אם לתת לחברה הממשלתית רישיון לניהול קופת גמל משלמת לקצבה.

בירן אמרה בעניין: “כל אדם, ללא כל קשר לכושר המיקוח שלו, יוכל להינות מדמי ניהול דומים לאלה של אדם השייך לציבור מאורגן. מכיוון שבקרן זו יגבו דמי ניהול לפי ההוצאות בפועל, ללא שולי רווח”.

לדברי בירן, “כדי לא לפגוע יותר מדי בגופים הקיימים בשוק, הקרן הציבורית תבטח שכר שגובהו עד לשכר הממוצע במשק. את החלק בשכר שמעבר לתקרה זו יהיה צורך להפקיד בגוף פרטי כלשהו”. עוד מוצע להקצות אג”ח מיועדות, ולהבטיח השקעה של 50% מהכסף באג”ח מיועדות כשמדובר בחוסכים שגילם יותר מ–60. לפי ההצעה, תנאי האג”ח יהיו זהים לאלה של אג”ח מיועדות המונפקות עבור קופת גמל משלמת לקצבה.

מהצעת החוק עולה עוד כי “ההצטרפות תהיה פתוחה בפני כל עובד או עצמאי אך לא ניתן יהיה להעביר אליה כספים מקופת גמל אחרת. ‘קופת ברירת המחדל’ תעניק לעמיתיה על פי תקנונה זכות לקצת זקנה, קצבת שארים וקצבת נכות”.

בירן: “חיסכון פנסיוני פרטי הוא נדבך הכרחי בהבטחת רמת חיים נאותה לגמלאים בישראל. קצבת הזקנה הממלכתית לבדה אינה מספיקה למניעת עוני בקרב קשישים. כיום מתבססת מערכת החיסכון הפנסיוני הפרטי בישראל בעיקר על גופי חיסכון פרטיים: חברות ביטוח, קרנות פנסיה, וקופות גמל, שגובים דמי ניהול מההפקדות ומהחיסכון הציבור ומשקיעים אותם בנכסים פיננסיים שונים.

“המצב הקיים טומן בחובו שלוש בעיות מרכזיות: דמי ניהול גבוהים, סיכון פיננסי - ומודעות צרכנית לא מספקת. דמי הניהול המשולמים לגופי החיסכון מאופיינים בשונות עצומה. עובדים הנהנים מהסדרים דרך גופים מאורגנים משלמים לרוב דמי ניהול בשיעור נמוך מאוד - 0.25% ופחות - כשעובדים ללא כושר מיקוח משלמים דמי ניהול בשיעור גבוה עד פי שמונה.

“לעתים קרובות תשלומים אלה אינם ניתנים כנגד תמורה הולמת, והם עשויים להקטין את החיסכון הסופי של אדם בעשרות אחוזים. בנוסף, החיסכון הפנסיוני מושפע גם מתשלומים נוספים, כמו פרמיות על כיסוי ביטוחי. גם אלה מאופיינים בשונות גבוהה בין חוסכים, והעלות נוטה להיות גבוהה במיוחד בפוליסות ביטוח חיים.

“החיסכון של הציבור מושקע בנכסים פיננסיים בשוקי ההון, שחלקם מאופיינים בתנודתיות רבה. בעתות משבר יכולים חוסכים לגלות כי שווי חסכונותיהם ירד בעשרות אחוזים, והסכנה גדולה במיוחד עבור חוסכים הקרובים לגיל הפרישה”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker