ה"בנק" של המבורגר: הראל השקיעה 600 מ' ש' בקבוצת אריסון - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ה"בנק" של המבורגר: הראל השקיעה 600 מ' ש' בקבוצת אריסון

קנס של חצי מיליון שקל שהטיל האוצר על הראל חושף ליקויים במנוע הצמיחה העיקרי שלה - מתן הלוואות פרטיות לחברות בסך מיליארדי שקלים

14תגובות

>> הראל השקעות שבשליטת יאיר המבורגר דיווחה במוצאי שבת כי קנס בגובה של 472 אלף שקל הוטל על החברה הבת שלה, הראל ביטוח. המפקח על הביטוח, פרופ’ עודד שריג, הטיל את הקנס בעקבות ביקורת בתחום האשראי המתואם ‏(הלוואות פרטיות הניתנות באופן ספציפי לחברה‏) שנערכה במחצית הראשונה של 2011.

חברות הביטוח רואות בתחום האשראי המתואם את אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלהן, מכיוון שהוא מאפשר להן לתפור הלוואות פרטיות לחברות ציבוריות ופרטיות. חברות הביטוח משתמשות בהלוואות הפרטיות כדרך נוספת לגוון את ההשקעה בכספי העמיתים.

הביקורת של משרד האוצר בחנה את מכלול שלבי קבלת ההחלטות על מתן ההלוואה: משלב הייזום, כלומר משלב הפנייה למתן ההלוואה, דרך שלב בדיקת האשראי ‏(האם בוצעה אנליזה מקיפה על איכות האשראי והאם נבדקה עמידותו של הלווה‏), דרך שרשרת האישורים הפנימיים של ההלוואה - כלומר מי אישר את מתן ההלוואה ואילו מסננות עבר האישור. בביקורת נבדקה גם התנהלות החברה לאחר מתן האשראי, כלומר כיצד הראל עוקבת אחר שינויים שחלים בחברה ואחר השפעתם על יכולת החזר החוב.

ורדי כהנא

ממצאי הביקורת העלו כשלים במדיניות האשראי. לפי הממצאים, הראל ביטוח נקטה מדיניות נדיבה מדי במתן ההלוואות. כמו כן התגלו ליקויים בניהול השוטף של החוב, כלומר במעקב אחר החוב, במעקב אחר השינויים שעלולים להשפיע על יכולת ההחזר ובניהול הבטוחות.

בנוסף להראל נבדקו גם שתי חברות דומיננטיות בתחום מתן האשראי, אך בהן נמצאו רק ליקויים טכניים. בימים אלה מתכנסת ועדת גולדשמיט, שמינה הממונה על הביטוח, כדי להסדיר את תחום ההלוואות הפרטיות.

בכיר באוצר אמר בעניין: “נוכח זיהוי מגמת ההתפתחות המשמעותית בתחום האשראי המותאם, החל המפקח לפני כשנה לבצע ביקורות בכמה חברות שהיו פעילות דומיננטיות בתחום זה. בהראל נמצאו כשלים בתהליכי הממשל התאגידי והפיקוח בחברה, החל מקביעת מדיניות לא מפורטת דיה וכלה בחולשות בתהליכי הדיון והפיקוח של העמדת אשראי ומעקב אחריו”.

מתחרים בבנקים

מתן אשראי מתואם - או בשפת שוק ההון: הלוואות פרטיות - הוא תחום חדש שבו פועלות חברות הביטוח. בתחום זה החברות משמשות כבנק לכל דבר, כשמקור האשראי הוא כספי החוסכים וכן כספי הנוסטרו - החשבון העצמי של חברות הביטוח. בעבר הסבירו חברות הביטוח כי כך הן מגוונת את תיק ההשקעות שלהן, וגם נהנית מביטחונות טובים יותר ומריבית גבוהה יותר. למרות זאת, ההלוואות הפרטיות אינן מדווחות למשקיעים באופן סדיר - לא היקפן, לא הריביות הנגבות עבורן ולא הביטחונות שהחברה קיבלה כנגד ההלוואה. בכך, למעשה, חברות הביטוח עוקפות את השקיפות הנדרשת בניהול כספי ציבור.

הראל היא השחקנית המובילה בתחום מתן האשראי המתואם, ונחשבת לאחת המקצועיות בו. הראל קיבלה החלטה אסטרטגית לפני כמה שנים להיהפך לשחקן דומיננטי בתחום האשראי הלא־סחיר וראו בכך הזדמנות לרקום בחדרים סגורים עסקות הדומות במאפייניהן למתן אשראי על ידי הבנקים, תוך קבלת ביטחונות וריביות נאותות.

בין עסקות אשרא אלה, שהיקפן המצטבר מסתכם במיליארדי שקלים, ניתן למנות הלוואות של כ–400 מיליון שקל לבזק ו–400 מיליון שקל למליסרון, שכבר נפרעו; מתן הלוואה של כ–400 מיליון שקל לאפריקה נכסים בפרויקט מגדל היובל בתל אביב, קניית הלוואה של 250 מיליון שקל של אפריקה נכסים מידי בנק לאומי, מתן אשראי של כ–150 מיליון שקל 
לאי.די.בי פיתוח (ללא ביטחונות) ומתן מימון של מאות מיליוני שקלים לפרויקטי תשתיות כמו כביש 431.

חלק לא מבוטל מההלוואות האלה הן עסקות טובות. עם זאת, להראל היו גם כמה הלוואות לא מוצלחות - כמו מתן אשראי של כ–50 מיליון דולר ב–2007 לאלעד גרופ של יצחק תשובה 
ואי.די.בי פיתוח של נוחי דנקנר לרכישת קרקע בלאס וגאס. רוב האשראי הזה הופרש. הראל גם הלוותה כ–60 מיליון שקל לגדות ביוכימיה שבשליטת קבוצת דלק של תשובה, הנמצאת כיום במצב פיננסי מאתגר.

יותר תשתיות ונדל"ן

הראל מוזכרת לעתים קרובות בהקשר של אשראי לנוחי דנקנר ויצחק תשובה, שגרמו לעמיתים שלה הפסדים גדולים. בנוסף למימון לרכישת הקרקע בלאס וגאס, המבורגר אף רכש באופן אישי לפני כשנה מניות של אי.די.בי אחזקות בכ–2 מיליון שקל ב”הנפקת החברים” שאירגן דנקנר.

ואולם מבדיקת TheMarker עולה כי הראל ביצעה בשנים האחרונות השקעות של מאות מיליוני שקלים בקבוצת חברות של טייקונית אחרת, שרי אריסון, שלהבדיל מדנקנר ותשובה - לא עשתה בינתיים תספורות למשקיעים. בהראל רואים בהשקעה בקבוצת אריסון “השקעה פיננסית בחברות איכותיות שיניבו תשואות נאות”. כמו כן טוענים בהראל כי זה טבעי שיבוצעו השקעות בגופים גדולים ובולטים במשק כמו החברות של אריסון, המתמחה בתחומי תשתיות ונדל”ן - תחומים שבהם החליטה הראל להשקיע בצורה מאסיבית לפני כמה שנים.

באילו עסקות מדובר? הראל נטלה חלק פעיל בגיוס חוב פרטי ענק בהיקף של כ–2.5 מיליארד שקל שהשלימה בשבוע שעבר אריסון אחזקות, שדרכה מחזיקה אריסון במניות גרעין השליטה בבנק הפועלים ‏(20.27%‏). ההשקעה של הראל בגיוס הזה הגיעה לכ–300 מיליון שקל. לצד ערבות של כ–500 מיליון שקל שהעניקה אריסון לחוב כולו, בהראל מאמינים כי מדובר בעסקה טובה ‏(ריבית צמודת מדד של יותר מ–5%‏).

הראל גם נכנסה כשותפה 
ב–75 מיליון שקל בחברת הנדל”ן איי.די.או ‏(ADO‏) הפועלת בתחום הנדל”ן המניב בגרמניה ונשלטת בידי שיכון ובינוי. הראל השקיעה בחברה 44 מיליון שקל כנגד הקצאת מניות וכתבי אופציה, ועוד 29 מיליון שקל בהלוואה שניתנת להמרה למניות. בסופו של דבר תחזיק הראל ב–22.4% מאיי.די.או.

המניות הוקצו להראל במחיר של 26.3 אגורות, הגבוה בכ–30% ממחיר מניית החברה ביום ההודעה על העסקה ב–11 ביולי 2012. האופציות ניתנו ללא תמורה והן ניתנות למימוש במחיר של 26.3 אגורות ליחידה. מאז הדיווח עלתה מניית איי.די.או בכ–29% ל–26 אגורות, מחיר המשקף לה שווי שוק של כ–342 מיליון שקל - כך שהפרמיה שהראל שילמה נמחקה והאופציות כבר נמצאות כמעט בכסף.

הראל גם רכשה בתחילת 2010 8% ממניות החברה הבת שיכון ובינוי נדל”ן, חברה פרטית שעוסקת בנדל”ן למגורים בישראל. השקעה זו של כ–180 מיליון שקל בוצעה במסגרת הקצאה של כ–13% שביצעה החברה האם, שיכון ובינוי, להראל, הפניקס וכלל ביטוח, תמורת כ–290 מיליון שקל ולפי שווי של כ–2.25 מיליארד שקל. כמו כן מחזיקה הראל באג”ח של שיכון ובינוי בעשרות מיליוני שקלים לפחות, כך שבסך הכל השקיעה הראל כ–600 מיליון שקל בקבוצת אריסון.

עד לאחרונה היתה הראל שותפה גם בקרן תשתיות ישראל, השותפה עם אריסון בכביש 6 ‏(כביש חוצה ישראל‏). לפני כחודשיים שיכון ובינוי מכרה לקרן תשתיות את מרבית אחזקותיה ‏(כ–24%‏) תמורת כ–680 מיליון שקל, אך נותרה עדיין שותפה עם אחזקה של כ–1.4%.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#