אי.די.בי לפסגות: חשש לניגוד עניינים; החזירו מידע סודי שבידכם

החברה דורשת את המידע הסודי שניתן לפסגות כשבחנה רכישת כלל ביטוח ■ אי.די.בי פיתוח בוחנת האם הפעילות המשותפת של פסגות וקרן יורק היא תוצאה של המידע הסודי שהועבר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מלחמת הכוחות בין אי.די.בי פיתוח לפסגות, החברה בנציגות האג"ח של החברה, עולה מדרגה. בעקבות חשיפת TheMarker שלח היום עו"ד החברה אמיר ברטוב מכתב לבית ההשקעות פסגות בו דורש כי יחזירו את המידע הסודי שהועבר אליהם ולזהבית כהן, מנכ"ל אייפקס, בעלת השליטה בפסגות, בהתייחס לכלל החזקותיהן של אי.די.בי.

"התחייבויותיכם מכח כתב הסודיות, לרבות אלה המפורטות לעיל, עודן בתוקף", כותב היום ברטוב. "הועבר מידע רב בהתייחס לכלל ההחזקות על ידי יועצינו, הכולל בין היתר מצגת מפורטת ותוכנית עיסקית. מידע זה כלל הן מידע עסקי סודי והן מידע צופה פני עתיד".

מלבד המידע, אי.די.בי דרשה גם פרטים לגבי מי שנחשף למידע הסודי: נושאי המשרה, עובדים, יועצים חיצוניים. כמו כן, דרשה החברה פרטים לגבי המידע שנמסר לקרן יורק, כשככל הנראה המטרה היא לבחון האם הפעילות המשותפת של פסגות וקרן יורק הינה תוצאה של המידע הסודי שהועבר.

אי.די.בי כתבה לפסגות עוד כי "הננו להפנות תשומת לבכם לפוטנציאל ניגוד העניינים הקיים בין הרצון לרכוש נכס מרכזי של הקבוצה, לבין חברות בנציגות משותפת של מחזיקי איגרות החוב של החברה. קל וחומר בנסיבות בהן דוחפת הנציגות להשתלט דה פקטו על החברה. נודה אם תוכלו להשיבנו בעניין זה על מנת שנבחן את הדברים ונגבש את תגובתנו בהתאם".

כתב הסודיות נחתם בשנת 2010, אז שכרה קרן אייפקס את שירותיו של משרד רואי החשבון דלויט-ברייטמן-אלמגור במטרה שיבצע בדיקת נאותות - Due Diligence - לחברת הביטוח כלל הנשלטת על ידי אי.די.בי פיתוח (55%). לשם ביצוע הבדיקה חתמה פסגות על כתב סודיות NDA מול חברת אי.די.בי פיתוח וכלל ביטוח.

במסגרת כתב ההתחייבות שהגיע לידי TheMarker נקבע כי פסגות, שתיפקדה כיד הארוכה של אייפקס בישראל, תיאלץ לשמור על סודיות שתוקפה יפוג ביום חתימת העסקה או שלוש שנים מיום החתימה (דצמבר 2013), לפי המוקדם מבין השניים.

כתב הסודיות קבע שלוש מגבלות: אין לגלות את המידע, אין לעשות בו שימוש ואין לבצע עסקות בניירות הערך של החברה על פיו, שכן הוא נחשב למידע פנים שאין לכלל ציבור המשקיעים בשוק. פסגות התחייבה במסגרת כתב הסודיות לעשות שימוש במידע רק לשם ביצוע בדיקה כלכלית שתאפשר לה לבחון האם שווה לה לבצע את עסקת הרכישה. הצדדים הסכימו כי הוראת איסור הפעילות בניירות ערך לא תחול כאשר פסגות תבצע עסקות עבור לקוחותיה, אך הבהירו כי לפסגות עדיין אסור יהיה להשתמש במידע הפנים. מטעם פסגות חתם על המסמך סמנכ"ל הכספים, שלמה פשה.

עוד נקבע בין הצדדים כי פסגות לא תוכל להעביר את המידע לשותפים פוטנציאליים או למשקיעים משותפים ללא אישור אי.די.בי פיתוח וכלל ביטוח. פסגות קיבלה אחריות גם לכל הפרה של כתב הסודיות על ידי מישהט מהנציגים, העובדים והיועצים.

בסופו של דבר לא נסגרה עסקת מכירת כלל ביטוח לפסגות ולאייפקס לאחר שקבוצת אי.די.בי ביקשה מחיר גבוה מהמחיר שאייפקס היתה מעוניינת לשלם. מנגד, אייפקס גם לא הצליחה להשיג אישור מקדמי לרכישה מהמפקח על הביטוח. וכך, החלום של כהן להקים גוף פנסיוני שמנהל כספים לטווח ארוך באמצעות רכישת חברת ביטוח נדחה. באותה התקופה בדיוק רכשה אייפקס מהקרן האמריקאית יורק את השליטה בפסגות.

מפסגות נמסר: "אנו נמשיך לפעול לשמירת זכויות לקוחותינו בכל מובן ולא נירתע גם מטענות מופרכות אלו. נמשיך לעמוד על דרישותינו מול אי.די.בי להשבת מיליארדי השקלים אותם החברה חייבת לציבור החוסכים. אנו מציעים שאי.די.בי תתמקד בגיוס הון לצורך החזר מליארדי השקלים אותם חבה לציבור חוסכי הגמל והפנסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker