קדמה זכתה ביקבי כרמל - אף שהצעת ניאופארם גבוהה יותר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קדמה זכתה ביקבי כרמל - אף שהצעת ניאופארם גבוהה יותר

הסוכנות היהודית, שמחזיקה ב-12.5% ממניות יקבי כרמל, תמכה בהצעתה של קבוצת קדמה - שאחד השותפים בה מכהן בחבר הנאמנים 
של הסוכנות ■ הקבוצה תרכוש את החברה לפי שווי של 130 מיליון שקל - בעוד שדוד פורר, בעלי ניאופארם, הציע עבורה 136.5 מיליון שקל

7תגובות

המכרז על רכישת הבעלות ביקבי כרמל, שהסתיים בסוף השבוע, מעלה כמה שאלות בנוגע לשיקולים שהנחו את בעלי המניות של החברה, שהצביעו ברוב של יותר מ-90% בעד הצעתה של קבוצה שהובילה קרן קדמה - אף שההצעה ה מתחרה של קבוצת ניאופארם שבבעלות דוד פורר היתה גבוהה ב-5%. קדמה הציעה לרכוש את החברה לפי שווי של 130 מיליון שקל, לעומת פורר שהציע לרכוש אותה לפי שווי של 136.5 מיליון שקל.

יתרה מזו, פורר הציע לכורמים שיישארו בעלי מניות ביקבי כרמל לאחר העברת השליטה תוספת של 5% על המחיר החוזי שלפיו מחויב היקב לרכוש מהם את הענבים. על פי הערכות, הכורמים העדיפו את הצעתה של קבוצת קדמה משום שפורר התנה את הצעתו בכך שהמכירות והשיווק של יינות יקבי כרמל יבוצעו על ידי מערך השיווק של קבוצת פרומדיקו, שמשווקת גם את מוצריה של ניאופארם - בעוד שהכורמים העדיפו לשמור את השיווק וההפצה בידי יקבי כרמל ‏(ראה מסגרת‏).

אייל טואג

בעוד שהחלטת הכורמים נראית כראויה לעיון נוסף, החלטת הסוכנות היהודית לא ברורה לחלוטין. הסוכנות היהודית, שמחזיקה ב-12.5% ממניות יקבי כרמל ‏(19.2% בניכוי המניות שנרכשו מהכורמים על ידי יקבי כרמל‏), אינה מתכוונת, ככל הנראה, להישאר ביקבי כרמל.

השיקול היחיד של הסוכנות במכירת מניותיה אמור היה להיות על כן השאת תמורה, ולמרות זאת היא תמכה בהצעה הנמוכה יותר. היבט בעייתי אחר של הצבעת הסוכנות היהודית הוא העובדה שהיא העדיפה את הצעת הקבוצה שבה השתתף פייר בסנינו - המשמש מיוני 2005 נשיא הקונגרס היהודי האירופי, חבר בחבר הנאמנים של מכון ויצמן ולא פחות חשוב - חבר בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית עצמה.

לא מתכוונים 
ליזום פיטורים

אייל יצהר

מכירת השליטה ביקבי כרמל לקבוצת קדמה אושרה בתום תהליך של שישה חודשים. קבוצת המשקיעים כוללת משקיעים מקומיים וזרים מתחום הקמעונות בישראל ובארה"ב, בהם משפחת יסלזון, לשעבר מבעלי השליטה בעלית; קבוצת שוטנסטין, מהקבוצות הקמעוניות הגדולות בארה"ב, עם אחזקות ברשת המרכולים אלברטונ'ס וברשת האופנה אמריקן איגל; מי שהיה מעורב עם קבוצת סרברוס בהתמודדות על בנק לאומי, ליאו נואי, לשעבר בעל השליטה בבריטיש ישראל; ורמו בן שושן, שלו 50% בקבוצת מרינה שעוסקת בגידול, שיווק והפצה של פטריות וירקות מצוננים.

קרן קדמה בראשות גלעד שביט, אורי עינן, וגלעד הלוי ריכזה את הקבוצה. הלוי, שישמש כיו"ר יקבי כרמל, הבהיר שאין בכוונת הקבוצה ליזום מהלך של פיטורים אלא להמשיך ביישום התוכנית העסקית שהתוותה ההנהלה המכהנת בראשות היו"ר והמנכ"ל ישראל איבצן, שנפטר לפני שבועיים.

העברת השליטה ביקבי כרמל נעשתה לאחר תהליך תחרותי ששיקלל מדדים כמו מחיר איכות המציע ותרומתו לפיתוח העתידי של היקב. העסקה אושרה על ידי האסיפה הכללית של הכורמים ברוב של 90% לאחר שדירקטוריון יקבי כרמל אישר אותה במחצית ינואר 2013.

על פי מתווה העסקה, קבוצת המשקיעים תרכוש תחילה 35% ממניות יקבי כרמל תמורת 45.5 מיליון שקל. מניות אלה נרכשו בעבר מכורמים באגודה שביקשו לפרוש ולפדות את מניותיהם באגודה כנגד הנפקת אג"ח.

קבוצת המשקיעים עשויה להגדיל את החזקתה ביקבי כרמל עד 47.5%, אם הסוכנות היהודית תבחר ב-14 הימים הקרובים למכור את החזקותיה ביקבי כרמל לפי שווי זהה. אם הסוכנות היהודית תבקש לשמור על החזקותיה ואף לא אחד מהכורמים יצטרף למכירה, תנפיק יקבי כרמל לקבוצת המשקיעים מניות חדשות שיגדילו את החזקתה ל-50.01%. המניות יוקצו תמורת 39 מיליון שקל לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל לפני ההקצאה.

רועי דוד, ראש בנקאות השקעות בפועלים שוקי הון, שערכה את ההתמחרות, אמר שהטריגר לעסקה היה הצורך של האגודה לגייס 25 מיליון שקל שיאפשרו לפרוע במאי 2013 את האג"ח שהונפקו לכורמים שפדו את מניותיהם. לדבריו, תהליך ההתמחרות, שכלל בהתחלה ארבעה גופים, הצליח להעלות את שווי החברה מ-70 מיליון שקל 
ל-130 מיליון שקל, ולעגן בהסכמים את הזכויות של הכורמים שיישארו כבעלי מניות בחברה, כמו למשל חובת הרכישה של הענבים מהם וכן תחנות יציאה לרכישת מניותיהם בתוך חמש, עשר ו-15 שנים.

יקבי כרמל סיימה את 2012 במחזור מכירות של 200 מיליון שקל, ככל הנראה ללא צמיחה, ומציגה על פי הערכות שולי רווח תפעולי תזרימי ‏(Ebitda‏) של 12% מהמחזור. החוב הפיננסי של יקבי כרמל מסתכם ב-200 מיליון שקל, ככל הנראה כמחצית ממנו כנגד מלאי היין המוגמר ומלאי היין שבתהליך היישון, כך שלכאורה יקבי כרמל נמכרת לפי ערך חברה ‏(שווי מניות בתוספת חוב פיננסי נטו‏) של 230 מיליון שקל, כלומר לפי מכפיל EV/Ebitda גבוה של 9.5.

עם זאת, בבעלות יקבי כרמל נכס נדל"ני משמעותי: היקב בראשון לציון, שהוא מתחם לשימור שמשתרע על שטח של 35 דונם ומיועד לפרויקט משולב של מסחר ומגורים. שוויו של המתחם בניכוי עלויות העברת קווי ייצור מהיקב בראשון ליקב בזכרון יעקב הם המפתח לתמחור העסקה.

על פי הערכות, שווי הנטו של היקב עשוי לנוע בין 80 ל-100 מיליון שקל, כך שמימוש מהיר שלו עשוי להוריד את ערך החברה לגודל סביר יותר של 130 עד 150 מיליון שקל, כשאיחוד שני אתרי הייצור עשוי להגדיל את ה-Ebitda ב-6 עד 8 מיליון שקל בשנה.

בונים על 
הגדלת היצוא

קבוצת המשקיעים מתכננת להגדיל את מחזור המכירות ולשפר את הרווחיות על ידי הגדלת היצוא, בעיקר לצרפת, לארה"ב ולבריטניה, והרחבה משמעותית של פעילות יקבי כרמל בשוק בתי המלון המסעדות ובתי הקפה ‏(HORECA‏), ועל ידי התייעלות בתפעול היקב.

שני מנועי הצמיחה העיקריים של יקבי כרמל יהיו, להערכת קבוצת המשקיעים, הגדלת היצוא, שהיה נמוך ב-50% במונחים מוחלטים מיצוא היין של יקבי ברקן - כלומר כ-12 מיליון שקל לשנה, שהם 6% מהמחזור - לעומת 16% מהמחזור ביקבי ברקן שנסחרת בבורסה. הסיבה לרמת היצוא הנמוכה של יקבי כרמל היא החולשה הפיננסית של החברה, שהגבילה את יכולתה לעסוק ביצוא שכרוך בהגדלת אשראי לקוחות.

מנוע הצמיחה האחר של החברה הוא פעילותה בשוק בתי המלון, המסעדות ובתי הקפה, שבו היתה לה נוכחות צנועה יחסית, של אחוזים חד־ספרתיים עד דו־ספרתיים נמוכים מהמחזור, ככל הנראה בשל הפגיעה במותג ובמיצוב של יקבי כרמל בשנות ה-90' ובמחצית הראשונה של העשור הקודם.

גורם חיוני להאצת שני מנועי צמיחה אלה הוא מיצוי הפוטנציאל המסחרי של שני יקבי האיכות של החברה: יקב קאיומי שברמת דלתון בגליל העליון ויקב יתיר שבבקעת ערד. הגדלת המכירות שלהם עשויה להגדיל את שיעור הרווח התפעולי הממוצע של יקבי כרמל, שמייצר מדי שנה 15 מיליון בקבוקים ומחזיק בנתח של 35% עד 40% משוק היין המקומי.

הקבוצה מתכננת לייעל את יקבי כרמל ולהעלות את ה-Ebitda לרמה מקבילה לזו של יקבי ברקן על ידי השקעה בהרחבת קווי הייצור בזכרון יעקב וכאמור, פינוי אתר הייצור בראשון לציון. פינוי האתר ומיצוי הפוטנציאל הנדל"ני שלו הוא המפתח לייצור תשואה סבירה מעסקה שללא מימוש הנדל"ן נראית יקרה.

החלטת הכורמים לשמור על מערך הפצה עצמאי - לא בהכרח מיטיבה עם היקב

ההעדפה של הכורמים ביקבי כרמל לשמור על מערך עצמאי של שיווק והפצה אינה מובנת מאליה.

העדפה זו היא אולי אף תמוהה, בהתחשב בהשפעה שהיתה לרכישת השליטה ביקבי ברקן על ידי טמפו והעברת ההפצה לטמפו בינואר 2005, ולרכישת השליטה ביקב תבור על ידי החברה המרכזית למשקאות קלים ‏(קוקה קולה‏) על רווחיותה של יקבי ברקן הציבורית.

יקבי ברקן עברה מהפסד תפעולי של 5.6 מיליון שקל במחזור של 116 מיליון שקל ב-2004 - השנה האחרונה שבה הפעילה מערך שיווק עצמאי ולא נהנתה מהיתרונות לגודל של עלות ההפצה וכוח המכירה של טמפו - לרווח תפעולי של 22.5 מיליון שקל במחזור של 154 מיליון שקל ב-2011, ורווח תפעולי של 12.6 מיליון שקל במחזור של 121 מיליון שקל בינואר ספטמבר 2012.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#