מדוע בישראל המוסדיים אינם יכולים להשתלט על חברה וליהנות מעליית ערך מניותיה?

המחוקק קבע כי קרנות האג"ח לא יכולות להחזיק יותר מ-5% מהשווי הנקי של נכסי הקרן בחברה מסוימת, ולכן במקרה של השתלטות או הסדר בו מחזיקי האג"ח מקבלים מניות, המחזיקים בקרן לא יכולים ליהנות מעלייה בשווי נכסי החברה בעתיד - אלא יאלצו למכור אותה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הנושים הם בעלי המניות דה פקטו באי.די.בי" אמר חגי בדש, מנכ"ל פסגות וחבר נציגות האג"ח באי.די.בי פתוח, המעוניין להוביל מהלך בו הנושים ייקחו את גורלם בידם, ישתלטו על החברה, ידיחו את נוחי דנקנר ואת שאר המנהלים מתפקידם וימירו את כלל האג"ח שבידם למניות. המהלך יאפשר למחזיקים להשביח את נכסי החברה ולמכור את מנייתה ברווח לאחר תקופה מסוימת, כמו גם למצוא משקיע פוטנציאלי חדש לחברה עם פחות חוב.

מסתמן כי המחוקק הישראלי לא ממש מאפשר למוסדיים להשתלט על החברה. רשות ניירות ערך מעדיפה לשמור על שקיפות, ומבחינתה מדיניות ההשקעה היא חזות הכל. במידה שקרן נאמנות או קופת גמל קבעה מדיניות להשקיע 100% באג"ח, במקרה בו תקבל מניות כחלק מהסדר - יהיה עליה למכור אותן תוך 30 יום. זאת, על מנת לצמצם את החריגה ממדיניות ההשקעה שהיא קבעה.

הנהלת אי.די.בי פיתוחצילום: עופר וקנין

המחוקק קבע כי קרנות האג"ח לא יכולות להחזיק יותר מ-5% מהשווי הנקי של נכסי הקרן בחברה מסוימת, ולכן במקרה של השתלטות או הסדר בו מחזיקי האג"ח מקבלים מניות, המחזיקים בקרן לא יכולים ליהנות מעלייה בשווי נכסי החברה בעתיד - אלא יאלצו למכור אותה.

לדעת הרשות, ב-2011 הצליחה להגיע למאזן בין הגילוי הנאות לשקיפות, בכך שאיפשרה למנהלים לחרוג לתקופה מצומצתת וקצובה ממדיניות הקרן ."אם הקרן רוצה להמשיך ולהחזיק במניות של חברה אותם קיבלה כחלק מהסדר, שיכריזו על שינוי מדיניות. מבחינתנו, מי שרוכש את הקרן רוכש אותה ל-3-8 חודשים ואינו מעוניין להשקיע בקרן תנודתית הכוללת מניות. אם המחזיק התכוון לרכוש קרן אג"ח, הוא לא צריך למצוא את עצמו בקרן שהמדיניות המוצהרת בה לא מאפיינת את המוצר", מסבירה הרשות.

עוד מוסיפה הרשות, כי "אם נטעה את המחזיקים ונאפשר לקרנות האג"ח להמשיך ולהחזיק במניות מעבר לאחוז החשיפה של המדיניות עליה הכריזו, יבואו אלינו אחר כך בטענות שהכשרנו שרץ. לאור ההסדרים הרבים, אם מנהלי הקרנות יסבירו לנו כי ההסדר הנוכחי לא מספק, נבצע חשיבה מחודשת ונבדוק האם נדרש שינוי".

בדש דוגל בשיטה האמריקאית שמייצג ג'רמי בלאנק, נציג קרן יורק בישראל. מבחינתם, אם בעל החוב לא יכול להחזיר את מלוא החוב הוא מאבד את המניות ובעלי האג"ח ממירים את החוב למניות. כך, שאם בעל השליטה רוצה להישאר בשליטה - עליו לרכוש את החברה מחדש.

נראה כי בשביל לפעול בשיטה האמריקאית, דרוש שינוי בחוק היאפשר לכלל הקרנות ליהנות מהסדרים בהם המחזיקים מקבלים מניות במקום אגרות חוב. עד היום, לא ראינו בישראל פרשות מוצלחות של השתלטות מחזיקי אגרות חוב על חברה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker