הערכות: היקף המשכנתאות יזנק ב-33% בפברואר ל-4 מיליארד ש'

זאת לעומת פברואר אשתקד; בחודש ינואר הסתכם היקף המשכנתאות החדשות שהציבור נטל ב-3.97 מיליארד שקל והממוצע החודשי בשנת 2012 עמד על 3.89 מיליארד שקל

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעוד שהמפקח על הבנקים מנסה לצנן את שוק המשכנתאות באמצעות הטלת מגבלות על שיעור המינוף והגדלת כריות ההון במערכת הבנקאית, הרי שעל פי הנתונים שבידי הבנקים גם חודש פברואר מסתמן כחודש חם בשוק המשכנתאות.

לפי הערכות במערכת הבנקאית, היקף המשכנתאות בחודש פברואר (שהינו חודש קצר יחסית) צפוי להסתכם בכ-4 מיליארד שקל, גידול צפוי של כ-33% לעומת פברואר 2012. נזכיר כי בחודש ינואר הסתכם היקף המשכנתאות החדשות שהציבור נטל ב-3.97 מיליארד שקל והממוצע החודשי בשנת 2012 עמד על 3.89 מיליארד שקל. כלומר, מגמת הגידול בהיקפי המשכנתאות שהציבור נוטל נמשכת.

זוג צעיר ביריד דירות
זוג צעיר ביריד דירותצילום: דודו בכר

על רקע זה יצא אתמול בנק ישראל בהודעה דרמטית לפיה הבנקים לא מתמחרים נכון את הסיכונים הכרוכים במתן משכנתאות בעת שבה מחירי הדיור גבוהים. "המסר שלנו הוא שאנו רואים סיכון גדול יותר בפעילות המשכנתאות מאשר האופן שבו המערכת הבנקאית רואה את הסיכון בפעילות זו", אמר אתמול המפקח על הבנקים, דודו זקן.

המפקח דרש מהבנקים לשמור כריות הון גדולות יותר כנגד אשראי שהם מעניקים בתחום המשכנתאות. במערכת הבנקאית מציינים כי באמצעות צעד זה המפקח על הבנקים מבקש לייקר את הריבית על המשכנתאות, ובכך ליצור בידול בין הריבית הנמוכה במשק לבין הריבית על משכנתאות. על ידי יצירת הבידול בין הריבית על המשכנתאות לבין הריבית במשק, יוכל בנק ישראל לשמור על רמת ריבית נמוכה (ואולי אף להמשיך בהפחתת הריבית) על מנת לעודד את הכלכלה הסובלת מהאטה עקבית בקצב הצמיחה, וזאת תוך הפחתת החשש כי הריבית הנמוכה במשק תמשיך לתדלק את עליות מחירי הדיור.

החשש המרכזי של בנק ישראל הוא כי בתרחיש של האטה כלכלית ועלייה בשיעורי האבטלה, ייקלעו ישראלים רבים למצב שבו הם מתקשים לשאת בתשלומי המשכנתאות. על כן, דרש אתמול המפקח על הבנקים להגדיל את שיעורי ההפרשה להפסדי אשראי על בסיס קבוצתי. מדובר בהפרשה אותה הבנקים נדרשים לבצע שלא על בסיס מידע שלילי ספציפי שזוהה אצל הלקוחות. המפקח דרש כי כל הבנקים יישרו קו כך שלכל הפחות ההפרשה תהיה בהיקף של 0.35% מסך תיק האשראי. כיום עומדת הפרשה זו בממוצע על 0.22% מתיק המשכנתאות במשק. המשמעות של הגדלת ההפרשות היא כי הבנקים יידרשו להפריש בדוחות הרבעון הראשון כ-300 מיליון שקל. שליש מההפרשה יבצע בנק מזרחי טפחות, המחזיק בכשליש משוק המשכנתאות. ביתר הבנקים מדובר בהפרשה של עשרות מיליוני שקלים כל אחד.

נזכיר כי בסוף חודש דצמבר נכנסו לתוקף המגבלות של בנק ישראל בעניין שיעור המשכנתא המקסימאלי ביחס לשווי הדירה. אולם, מנתוני חודש ינואר ופברואר עולה כי מגבלות לא נמצאו כאפקטיביות לבלימת היקף המשכנתאות שהבנקים מעניקים לציבור.

כזכור, בנק ישראל אסר על הבנקים להעניק משכנתאות בשיעור מימון העולה על 50% כאשר מדובר ברכישת דירה להשקעה. כמו כן, אסר על הבנקים להעניק משכנתאות בשיעור גבוה מ-70%, כאשר מדובר ברכישת דירה על ידי משפרי דיור, ואסר על מתן משכנתאות בשיעור מימון מעל 75% כאשר מדובר ברכישת דירה ראשונה למגורים.

בבנק ישראל סבורים כי הפתרון לבעיית הדיור נמצאת בידי הממשלה, שצריכה לעודד את היקף התחלות הבנייה. אולם, כל עוד הממשלה לא מטפלת בתחום ההיצע, משתמש בנק ישראל בכל הכלים העומדים לרשותו על מנת להפחית את הפגיעה האפשרית במערכת הבנקאות כתוצאה מההתפתחויות השליליות בשוק הדיור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker