אריסון השלימה גיוס חוב פרטי ענק בכ-2.5 מיליארד שקל

זוהי אחת מעסקות החוב הפרטיות הגדולות בשוק בשנים האחרונות ■ העסקה כוללת מאפיינים של מימון אמצעי שליטה, שמטרתה העיקרית מבחינת אריסון היתה מחזור חוב קיים כלפי המוסדיים בכ-1.5 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כפי שנחשף ב- TheMarker, חברת אריסון אחזקות שבבעלות שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים ובשיכון ובינוי, השלימה הערב גיוס חוב פרטי ענק בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל, עליו החברה עמלה מזה חודשים ארוכים.

אריסון אחזקות, המנוהלת על ידי אפרת פלד, הנה חברה ייעודית (SPC- Special Purpose Company) שדרכה מחזיקה אריסון במניות גרעין השליטה בבנק הפועלים (20.27%). שווי השוק של מניות אלה עומד על כ-4.36 מיליארד שקל. בנוסף לחברה מזומנים של כ-400 מיליון שקל.

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

זוהי אחת מעסקות החוב הפרטיות הגדולות בשוק בשנים האחרונות, והיא כוללת מאפיינים של מימון אמצעי שליטה, שמטרתה העיקרית מבחינת אריסון היתה מחזור של חוב קיים כלפי הגופים המוסדיים בכ-1.5 מיליארד שקל, המרוכז בסדרה א' הפרטית שהונפקה ב-2007 וכן מחזור חוב של כ-800 מיליון שקל לבנקים הישראלים.

כחלק מהגיוס הוצע לבעלי האג"ח הנוכחיים להחליף את האג"ח הקיימות בסדרה החדשה, כשמרבית המחזיקים נענו להצעה זו. אריסון אחזקות בצעה שינוי נוסף במבנה החוב בכך שכעת בתוך קונסורציום האשראי של המוסדיים השתלבו גם שלושת הבנקים:דיסקונט,מזרחי טפחות והבינלאומי שעד כה כל אחד מהם מימן את החברה בנפרד, וכעת העמידו אשראי של כ-250- 300 מיליון שקל בתנאים זהים למוסדיים.

סכומים דומים העמידו גם קבוצות הביטוח והפיננסים הראל ומגדל שהצטרפה לגיוס לאחר לא מעט התלבטויות. כמו כן בגיוס השתתפו פסגות,אקסלנס,הפניקס,מנורה מבטחים ועמיתים,קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים שהשקיעו כל אחד כ-150- 200 מיליון שקל.בנק לאומי לא יכלל בקונסורציום האשראי שגובש,אך הוא יעניק לאריסון אחזקות אשראי נפרד בעל מח"מ קצר יותר, שעשוי להגיע עד לכמה מאות מיליוני שקלים,שישמשו את החברה לצורך פעילותה השוטפת.

הונה העצמי של אריסון אחזקות מהווה כ-60% ממאזנה. אמנם לחברה אין פירעונות כבדים בתקופה הקרובה והמהלך אינו טומן בחובו תספורת למשקיעים כפי שעושים או עשו בשנים האחרונות הטייקונים כמו נוחי דנקנר,יצחק תשובה,יוסי מימן, אילן בן דב ואחרים,אך הוא נעשה מתוך אילוץ עסקי שנובע מכך שגמישותה הפיננסית של אריסון אחזקות נפגעה מזה שהפועלים,בדומה לבנקים האחרים,בשלב זה לא מחלק דיווידנדים, ששימשו בעבר את החברה כמקור העיקרי לפירעון התחייבויותיה, ולא ברור מתי יחזור לחלק אותם. זאת בשל דרישות של בנק ישראל שלפיהם חייב הפועלים להגיע עד סוף 2014 ליחס הלימות הון של 9% ולהעלות אותו ל-10% תוך שנתיים נוספים.

סדרת אג"ח א' נוכחית של אריסון אחזקות בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-3.6 שנים, נושאות ריבית שנתית של 4.9% , כשתשלומי הקרן נפרעות ב- 5 תשלומים שווים של כ-260 מיליון שקל בסוף דצמבר של כל אחת מהשנים 2014-2018 .

האג"ח מדורגות בדירוג יחסית גבוה ע"י מידרוג ברמה של Aa2: זאת כיוון ששרי אריסון העמידה בשנה שעברה ערבויות בנקאיות בלתי חוזרות של כ-500 מיליון שקל להבטחת ההתחייבויות של אריסון החזקות לטובת בעלי האג"ח.

בעוד שסדרת אג"ח חדשה בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-6.3 שנים,תישא ריבית שנתית צמודת מדד של יותר מ-5% (שיעורה הסופי ייקבע בקרוב) .תשלומי הקרן של אג"ח זו יחלו החל מסוף 2013 ,כשבהתחלה התשלומים יהיו בהיקפים נמוכים יותר לעומת סדרה א' ובשנים מאוחרות יותר בהנחה שהפועלים יחזור לחלק דיבידנדים יגדלו,כשהסדרה אמורה להיפרע סופית בשנת 2022 עם ביצוע תשלום בולט (Bullett ) של יתרת החוב.

כיוון שבהתאם לכללי בנק ישראל אריסון אחזקות אינה יכולה לשעבד את מניות גרעין השליטה בהפועלים, תמורת הארכת המח"מ יקבלו המשקיעים מלבד העלאת הריבית שעבוד שלילי על המניות, כלומר התחייבות לא לשעבד אותן לגורמים אחרים וכן לא ליצור פעילויות חדשות בהיקפים מהותיים לפחות בשנים הקרובות.

כמו כן, הערבות של 500 מיליון שקל, שניתנה בעבר לטובת סדרת אג"ח א' המקורית, תמשיך להיות בתוקף גם עבור הסדרה החדשה שהונפקה עכשיו. אמנם במספרים נומינליים היקף הערבות עשוי להיות גבוה מ-500 מיליון שקל, אך כיוון שהוא פרוס על פני שנים ארוכות בהיוון לערך נוכחי מדובר בסכומים די דומים.

כמו כן תתחייב החברה לשמור על כמות מזומנים בקופה בכל עת שיספיקו לפירעון התחייבויותיה לשנה אחת קדימה לפחות וכן למחזיקי החוב תהיה עילה להעמיד את האשראי לפרעון מיידי אם יחס הון עצמי למאזן יירד לשיעור של 30%-40%. את הגיוס מטעם אריסון מובילים משה לחמני, איציק רווח וחברת ייעוץ עסקי גיזה זינגר אבן בניהולו של יריב פילוסוף.

את אריסון אחזקות ייצגו בעסקה עוה"ד איתי גפן ויפתח פרבר ממשרד גורניצקי ושות', ואת קונסורציום המממנים ייצג עו"ד יריב שלום ממשרד ליפא מאיר ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker