קינן וזיסר נלחמים - ומניית אלביט הדמיה קפצה 110% בשבועיים

אלביט הדמיה הודיעה על הקפאת תשלומי ריבית על האג"ח בפברואר בהיקף של 15 מיליון שקל - ומנייתה זינקה ב-20% ■ בנק הפועלים שלח השבוע מכתב לאירופה ישראל, החברה האם של אלביט, שבו איים להעמיד את החוב אליו לפירעון מיידי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
מיכאל רוכוורגר

חברת אלביט הדמיה שבשליטת מוטי זיסר הודיעה אתמול כי לנוכח המצב שבו נמצאת כיום החברה, בעיצומו של הליך הסדר חוב וכדי להימנע ממצב של העדפת נושים, החליט הדירקטוריון להפסיק גם את תשלומי הריבית לכל סדרות האג”ח של החברה, שחייבת למחזיקים כ-2.2 מיליארד שקל ערך מתואם. הנפגעות המיידיות מהודעה זו הן סדרות א’ ו־ב’ הקצרות, שהיו אמורות לקבל ב-20 בפברואר תשלומי ריבית של 15 מיליון שקל.

הודעה זו מצטרפת להודעת דירקטוריון אלביט מלפני כמה שבועות על הקפאת תשלומי הקרן לסדרות א’ ו־ב’, שהיו אמורות לקבל ב-20 בפברואר 2013 תשלומים מצטברים של 67 מיליון שקל. שתי הסדרות האלו אמורות להיפרע במלואן עד לפברואר 2014, כשהחוב של אלביט כלפי סדרה א’ הוא 211 מיליון שקל וכלפי סדרה ב’ הוא מסתכם ב-30 מיליון שקל.

מוטי זיסרצילום: מוטי קמחי

שלשום אישרה אלביט הדמיה בראשונה בדיווח לבורסה את החשיפה ב-TheMarker מלפני שבוע וחצי על מתווה הסדר חוב שזיסר רקם עם קרנות השקעה אמריקאיות יורק, המיוצגת בישראל בידי ג’רמי בלנק ו-DK Partners. שתי הקרנות רכשו יחד אג”ח של אלביט בהיקף של כמיליארד שקל ערך נקוב.

שווי שוק של 
300 מיליון שקל

לפי המתווה, הקרנות ייהפכו לבעלות השליטה באלביט, החוב של החברה כלפי בעלי האג”ח יומר למניות, האשראי לבנקי הפועלים ולאומי של כ–300 מיליון שקל ימשיך להיפרע, זיסר יישאר מנכ”ל עם אחזקות של סביב 15%, ויקבל אופציות להגדלת האחזקות בחברה.

אתמול המשיכה מניית אלביט הדמיה במגמה החיובית ורשמה זינוק של 19.9% במחזור גבוה של כ-20 מיליון שקל.

מאז החשיפה של מתווה ההסדר עלתה מניית החברה ב-113%, והחברה נסחרה אתמול לאחר העלייה בה לפי שווי שוק של 298 מיליון שקל. נכון להיום לא ידוע מי הרוכשים של המניות האלו, ומה ההיגיון הכלכלי העומד מאחורי זה. שכן במסגרת ההסדר בעלי המניות הנוכחיים ידוללו בשיעור של יותר מ-80%, וגם אם מלוא החוב יומר למניות - השווי הנוכחי של אלביט שלפיו נסחרות המניות משקף לחברה שווי של יותר מ-2.5 מיליארד שקל.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דודו בכר

כפי שמסתמן, רואה החשבון יואב כפיר ישמש כמומחה מטעם ביהמ"ש בהסדר - תפקיד שאותו הוא ממלא גם בהסדרים של חברות כמו סאני, פטרו גרופ וקמן אחזקות.

מכל מקום, ההסדר הנרקם לא מקובל על ראשי הבנק הפועלים, המנכ”ל ציון קינן וראש חטיבה עסקית שמעון גל. הפועלים חשוף לחובות של קבוצת זיסר בסכומים גבוהים. כלפי הבנק יש חוב של כ-900 מיליון שקל של אירופה ישראל הפרטית ‏(החברה האם של אלביט הדמיה‏), שכנגדו משועבדות 48% מאלביט. הבנק מחזיק גם בערבות אישית של זיסר, וכן בשעבוד על דמי ניהול שאירופה ישראל מקבלת מחברות ציבוריות של זיסר.

אלביט הדמיה גם חייבת 240 מיליון שקל להפועלים, וחטיבת המלונות של אלביט חייבת לבנק כמה עשרות מיליוני שקלים בגין המלונות בבלגיה המיועדות למימוש. בהפועלים סבורים כי מתווה ההסדר שגובש בלעדיו פוגע בסיכויו לראות לפחות חלק מהכסף חזרה. בעקבות כך מעוניין הפועלים להפוך את היוצרות, ולהוביל את ההסדר מול הקרנות האמריקאיות.

השבוע שלח הפועלים באמצעות עו”ד גיורא ארדינסט מכתב לאירופה ישראל על כך שהוא מעמיד את החוב לפירעון מיידי, וכנראה בשבוע הבא יגיש בקשה רשמית לכינוס על מניות המשועבדות ולאחר מכן על מימוש ערבות אישית. אחר כך יחלו בהפועלים בשיחות עם הקרנות האמריקאיות לקראת גיבוש ההסדר. “זיסר חושב שהפועלים רק מאיים ולא מבצע בפועל, אך המציאות רחוקה מכך. ברגע שהדברים יגיעו לבית משפט הם יקבלו דינמיקה אחרת”, ציינו מקורבים להפועלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker