נתנאל גרופ הקדימה פירעון האג"ח והתחייבה להחזיר החוב במועד

סדרת מימושים מאסיבית שביצעה נתנאל גרופ במהלך השנה האחרונה, לצד הזרמות בעלים של עד כ-60 מיליון שקל, שינו את התמונה בחברת הנדל"ן: ההתחייבויות הבנקאיות קטנו, רמת המינוף ירדה והמניה זינקה ב-40% מאז נובמבר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ערן אזרן

לא מעט חברות נדל"ן ישראליות נאלצו להתמודד במהלך השנה האחרונה עם אתגרי מימון לא פשוטים. הבריחה של הציבור משוק איגרות החוב הקונצרניות, שהביאה לעלייה חדה בתשואות האג"ח לרמות "זבל", הקשתה על החברות לגייס חוב בשווקים או למחזר הלוואות קיימות. מצב זה העמיד מספר לא קטן של חברות - ובמיוחד בתחום הנדל"ן - במצב קשה שהצריך מהן למצוא פיתרונות יצירתיים.

אחת מהחברות שהצליחה להתאושש, לפחות בינתיים, היא נתנאל גרופ, חברת נדל"ן שעוסקת בייזום, תכנון והקמת פרויקטים למגורים. החברה, שאיגרות החוב שלה נסחרו רק לפני כשנה ברמות "זבל" של 20%-30% ואף יותר מכך, ביצעה במהלך החודשים האחרונים מספר מהלכים עסקיים, שהצליחו לאושש את קופת החברה וסייעו לה לבצע אתמול פירעון מוקדם של 10 מיליון לאג"ח מסדרה ג'.

אתר בנייהצילום: יובל טבול

מועד התשלום המקורי של איגרות החוב מסדרה ג' הוא בסוף פברואר. הקדמת התשלום מפחיתה מעט מההחזר החברה לבעלי האג"ח, ואולם לא מן הנמנע שההחלטה נועדה לאותת למשקיעים על השינוי שעברה החברה באחרונה. לאחר התשלום, יתרת האג"ח מסדרה ג' עומדת על כ-37 מיליון שקל, וכלל יתרות החוב לבעלי האג"ח תעמוד על 80 מיליון שקל. בחברה מדגישים שכלל התשלומים הנותרים "יוחזרו במועדן בשנים הבאות".

בין המהלכים האחרונים שסייעו להתאוששותה של נתנאל, שמנוהלת על ידי דני נתנאל, ניתן למנות שני מימושים של קרקעות: הראשונה - קרקע למגורים בחולון שנמכרה למנרב תמורת 80 מיליון שקל; והשנייה - קרקע בחדרה שנמכרה לאופק נדל"ן בעבור 42 מיליון שקל. שני המימושים הניבו לחברה רווח מוערך של כ-40 מיליון שקל.

קודם לכן, העמידה נתנאל למכירה מגרש ביפו תמורת 10 מיליון שקל, וכן קרקע נוספת בחולון תמורת 13.5 מיליון שקל. מימושי הקרקעות, לצד הזרמת בעלים של כ-60 מיליון שקל בימים הקשים, הצליחו לשנות את התמונה הכללית בחברה: קופת המזומנים התמלאה (30 מיליון שקל בתום הרבעון השלישי), שיעור החוב הבנקאי ירד בצורה דרסטית, והוצאות המימון הופחתו בצורה משמעותית.

ההתאוששות ניכרת גם במניית נתנאל, שהוסיפה מאז נובמבר 40% והעלתה את שווי החברה ל-45 מיליון שקל. מה שאולי מסמן יותר מכל את התאוששות, הן איגרות החוב שעלו ב-40% ב-12 החודשים האחרונים, כך שהתשואה עליהן הגיעה לרמות שפל של 7.5%-7.6% - נמוך מהריבית שמשלמות האיגרות (8%).

המזומנים שהתפנו מהמהלכים האחרונים שבוצעו סייעו לנתנאל לזכות השבוע בהתמחרות על קרקע נוספת בחולון. החברה, ששילמה תמורת הקרקע כ-20 מיליון שקל, הצליחה לגבור במכרז על חברות הנדל"ן סאדאב, ארמונות חן, וחברת תורג'מן. על הקרקע מתוכנן לקום בניין בן 12 קומות עם 33 יחידות דיור.

כבר היום יש לנתנאל מספר פרויקטים גדולים בחולון. בנוסף להם, לנתנאל פרויקטים בבנייה ברמת אביב, בפתח תקווה וברחובות. בעבר הייתה לחברה גם פעילות מפסידה במזרח אירופה, אך זו נמכרה במהלך הרבעון השלישי של 2012 לבעלי השליטה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker