האם מזרחי ובניו תשיג 30 מ' ש' לפירעון האג"ח?

עם קופת מזומנים ריקה ולוח סילוקין מאתגר, תנסה מזרחי ובניו לגייס בחמישי 50-40 מיליון שקל מהציבור ■ בפעם הקודמת נאלצה חברת הנדל"ן המשפחתית להיעזר בהלוואה מבנק איגוד לפירעון הקרן והריבית, בריבית של 11.25%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הנדל"ן מזרחי ובניו עומדת בפני שבועיים גורליים. עם קופת מזומנים ריקה נדרשת החברה לפרוע ב-1 במארס תשלום קרן אחרון של 30 מיליון שקל למחזיקי סדרת אג"ח א'. ל- TheMarkerנודע שבמטרה לעמוד בתשלום, החברה מתכוונת לצאת בחמישי הקרוב ל"הנפקת בזק" של סדרה חדשה, שבה תנסה לגייס 50-40 מיליון שקל באג"ח מהגופים המוסדיים, ולאחר מכן גם מהציבור הרחב.

קבוצת מזרחי ובניו, שמנוהלת על ידי רוני מזרחי, פועלת בתחום הנדל"ן מאז 1963. לחברה (בבעלות מלאה או כשותפה) כמה פרויקטים, בהם עיר ימים בנתניה, סולם יעקב בירושלים, מגדל הפרחים בהוד השרון ופרויקט ווסט 2 בחולון. בסך הכול, החברה מעורבת בפרויקטים בהיקף של 962 יחידות דיור. החברה מדווחת לבורסה, מאחר שהנפיקה ב-2007 סדרת אג"ח ראשונה.

שכונת עיר ימים, נתניהצילום: איציק בן מלכי

ההנפקה של מזרחי ובניו מתבצעת בזמן קצר מאוד, שבועיים ימים בלבד לפני מועד תשלום הקרן, כך שהיא מהווה אתגר לא קטן. בימים אלה עורכת החברה מסע שיווק ("רואד-שואו") בין הגופים המוסדיים. במסגרת זאת, מתקיים דיאלוג ומשא ומתן בין החברה לבין השוק בנוגע לתנאי הגיוס, ולא מן הנמנע שהחברה תיאלץ לבצע שינויים בתשקיף. שינויים כאלה יידרשו גם אישור חוזר של רשות ני"ע, כך שלא ברורה עדיין מה הסבירות שההנפקה תצא במועד המתוכנן.

מדובר בהנפקה קריטית במיוחד, שכן מלבד התשלום לבעלי האג"ח משפחת מזרחי קבעה כי הצלחת ההנפקה היא תנאי למיזוג של שתי חברות פרטיות שבבעלותה לתוך החברה הבורסאית. המיזוג הינו חלק מכוונה אסטרטגית ליצור קבוצת נדל"ן גדולה, שלרבות הימים עשויה גם להנפיק אקוויטי (מניות) בתל אביב. שתי החברות הפרטיות מחזיקות בפרויקטים גדולים ויוקרתיים: מזרחי פרפקט בחולון, סביוני דניה בחיפה, סנטרל פארק בתל אביב וסיטי טאואר בחולון.

כך, בדו"ח הפרפורמה שפירסמה מזרחי (הכולל גם את נתוני החברות המתמזגות), היא מעריכה שעד סוף 2015, מועד הסיום המשוער של כל הפרויקטים בביצוע, תוכל להכיר בהכנסות של כ-734 מיליון שקל. בנוסף, היא צופה כי ב-2017-2016 תרשום הכנסות מצטברות של כ-543 מיליון שקל מפרויקט גדול בבת ים, סיטי סנטר, שנמצא כעת בתכנון.

ולמרות הכוונות השאפתניות, במהלך החודשים האחרונים השוק נראה הססני ביחסו אל החברה. איגרות החוב של מזרחי ובניו נסחרו בתשואות גבוהות של 10%-20%, המשקפות את חששות המשקיעים בנוגע ליכולת החברה לעמוד בפירעון חובותיה. זאת, במיוחד לנוכח העובדה שיתרות המזומנים בקופת החברה הסתכמה בסוף הרבעון השלישי של 2012 ב-184 אלף שקל בלבד.

ואולם עד כה הפגינה מזרחי ובניו גמישות פיננסית גבוהה, כשהצליחה לגייס את מלוא המימון לתשלומי הקרן מידי בנק איגוד – שלוש פעמים ברציפות. כך למשל, לפני כשנה נדרשה החברה לפרוע קרן וריבית של 32 מיליון שקל למחזיקי אג"ח א'. לצורך פירעון החוב קיבלה שתי הלוואות מיידיות (On Call) מבנק איגוד בהיקף של 34.5 מיליון שקל. ההלוואות ניתנו בריבית גבוהה של פריים+8% (11.25%).

במטרה לשכנע את המוסדיים בכדאיות ההשקעה, מציעה מזרחי ובניו שני שעבודים לטובת מחזיקי הסדרה החדשה (סדרה ב'). הראשון – שעבוד על העודפים מפרויקט בחולון, שצפויים להסתכם ב-26 מיליון שקל, לפי החברה; וכן שעבוד על העודפים בפרויקט סולם יעקב בירושלים (43 מיליון שקל). תנאי איגרות החוב המלאים, ובכללם הריבית טרם פורסמו, אך לפי הערכות מדובר בריבית שנתית של 7%-8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker