מונה הצוות שימליץ על מועמדים לדירקטור בבנק ללא גרעין שליטה

שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) - איילה פרוקצ'יה, השר לשעבר חיים אורון והממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים עו"ד דרור שטרום - הם שימליצו על מועמדים לכהונת דירקטור בבנק לאומי

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מינה היום את שלושת החברים הקבועים בוועדה להצעת מועמדים ולמינוי דירקטורים בבנקים שאין בהם גרעין שליטה. כיום בנק לאומי הוא הבנק היחיד שאין בו גרעין שליטה ותפקידה של הוועדה הוא להמליץ פעם בשנה על מועמדים לכהונת דירקטור. מתוך המועמדים שהוועדה ממליצה, נדרשים בעלי המניות בבנק לבחור את המועמד שימונה לתפקיד.

פישר מינה ליו"ר הוועדה את שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), איילה פרוקצ'יה. שני חברי הוועדה הנוספים שמונו הם: השר לשעבר וח"כ לשעבר חיים אורון והממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים עו"ד דרור שטרום.

דרור שטרוםצילום: ניר קידר

בתיקון לחוקי הבנקאות ממארס 2012 נקבע כי נגיד בנק ישראל ימנה ועדה למינוי דירקטורים בתאגידים בנקאיים. מטרת הקמת הוועדה היתה למנוע מצב שבו בעל מניות משמעותי בבנק שאין בו גרעין שליטה ישיגו השפעה מהותית על דירקטוריון באמצעות מנגנון מינוי הדירקטורים. על כן בנק ישראל נטל את הזכות להציע דירקטורים בבנקים שאין בהם גרעין שליטה. עם זאת, נקבע כי בנוסף, כל בעל מניות המחזיק ביותר מ-2.5% ממניות הבנק יוכלו להציע מועמד אחד בלבד מטעמו.

על פי החוק, הוועדה מונה חמישה חברים. החברים הקבועים הם היו"ר - שופט בדימוס של בית המשפט העליון או של בית המשפט המחוזי ושני חברים שהם אנשי משק וכלכלה או שהם אנשי סגל אקדמי בכיר במוסדות להשכלה גבוהה בתחומים הנוגעים לעניין או מי שהיו אנשי סגל כאמור; החברים המתחלפים הם שני דירקטורים המכהנים כדירקטורים חיצוניים בבנק הספציפי שהוועדה דנה בעניינו (דירקטורים חיצוניים לפי חוק החברות או דירקטורים חיצוניים לפי הוראת ניהול בנקאי תקין בעניין הדירקטוריון שהוציא המפקח).

מאז תיקון חוקי הבנקאות במארס 2012 ועד למינויים הנוכחיים פעלה ועדה זמנית בראשות שופטת בית המשפט המחוזי (בדימוס) הגב' שולמית ולנשטיין ובהשתתפות נחמן רטנר ומר משה שליט.

ההחלטה הראשונה שצפויה לחברי הוועדה החדשה שמונתה תהיה להמליץ על מועמדים לכהונת דירקטורים שירכיבו בעוד כחצי שנה כשליש מדירקטוריון בנק לאומי.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker