האם ההתחייבויות הפנסיוניות של לאומי יקטנו במיליארדי שקלים?

החלטה של המוסד לתקינה חשבונאית, שלפיה שוק האג”ח הקונצרניות בישראל הוא נזיל ועמוק, תאפשר לחברת החשמל להקטין את ההתחייבויות הפנסיוניות לעובדים בכ–5–7 מיליארד שקל, ועשויה לאפשר ללאומי להימנע מהקטנת ההון העצמי בכ–2 מיליארד שקל

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות ניירות ערך העבירה למוסד לתקינה חשבונאית את ההכרעה בסוגיה אם קיים בישראל “שוק עמוק” למסחר באג”ח קונצרניות בדירוג גבוה ‏(דירוג AA ומעלה‏); ההכרעה בסוגיה היא זו שתקבע את הריבית שבה כל החברות הציבוריות יהוונו את התחייבויותיהן הפנסיוניות כלפי העובדים - ולכן מדובר בסוגיה שערכה מיליארדי שקלים.

לפי כללי החשבונאות ‏(תקן 19 של ה–IFRS‏), אם ייקבע כי בישראל קיים “שוק עמוק”, החברות יהוונו את ההתחייבויות הפנסיוניות לעובדים בריבית הנגזרת מתשואה של אג”ח קונצרניות בדירוג גבוה, ואם ייקבע כי אין בישראל “שוק עמוק”, החברות הציבוריות יהוונו את ההתחייבויות הפנסיוניות בריבית נמוכה יותר, הנגזרת מהתשואה שבה נסחרות אג”ח ממשלתיות.

רקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר

שאלה זו רלוונטית במיוחד לחברת החשמל ולבנקלאומי , שלהם קיימות התחייבויות פנסיוניות ארוכות טווח לעובדים בשל הפנסיה התקציבית שהעניקו לעובדיהם. מכיוון שמדובר בהתחייבויות בהיקפים משמעותיים ולתקופה של עשרות שנים, כל שינוי קל בריבית ההיוון משנה את הערך הנוכחי של ההתחייבות במיליארדי שקלים.

המוסד לתקינה חשבונאית פנה בסוף השבוע האחרון ליורם גבאי והציע למנותו להכריע בשאלה אם בישראל קיים “שוק עמוק”. עומק השוק נמדד בדרך כלל במידת הנזילות והסחירות של האג”ח הקונצרניות בדירוג גבוה וכמות האג”ח לטווחים שונים; ההשוואה נעשית לרוב בהשוואה בינלאומית. גבאי צפוי להחליט בימים הקרובים אם ייקח על עצמו את המשימה. לאחר שהכלכלן יגיש את העבודה בנושא למוסד לתקינה חשבונאית, ועדה מקצועית בראשות רו”ח דב ספיר תכריע בסוגיה.

חברת החשמל מהוונת כיום את ההתחייבויות הפנסיוניות לעובדים לפי תשואת אג”ח מדינה. לפי רשות החשמל, אם ייקבע כי בישראל קיים “שוק עמוק”, והחברה תהוון את התחייבויותיה הפנסיוניות לעובדים לפי תשואת אג”ח קונצרניות בדירוג גבוה, תקטן ההתחייבות לפנסיה ב–5–7 מיליארד שקל.

יש להבהיר כי ההחלטה לא תשפיע על גובה הפנסיה שתשולם לעובדים בפועל, אלא רק על אופן הצגת ההתחייבויות בדו”חות החברה. מבחינת חברת החשמל, הסובלת כיום ממינוף גבוה במיוחד, מדובר בסוגיה חשובה שעשויה להגדיל את ההון העצמי של החברה.

העברת הטיפול בסוגיה למוסד לתקינה חשבונאית נעשתה בעקבות בקשה של יו”ר רשות לשירותים ציבוריים חשמל, אורית פרקש הכהן, ליו”ר רשות ניירות ערך, לנגיד בנק ישראל, למשרד האוצר ולמוסד לתקינה חשבונאית לבחון את שיעור ריבית ההיוון של ההתחייבויות הפנסיוניות בדו”חות חברת החשמל. פרקש הכהן כתבה בפנייתה: “פנייתי אליך נעשית ברקע עליית תעריפי חשמל מצטברת בשיעור של עשרות אחוזים, לאור משבר הדלק חמור שאליו נקלעה מדינת ישראל וחברת החשמל בהיעדר גז טבעי”.

יו”ר רשות החשמל מבקשת כי רשות ניירות ערך תכיר בשוק האג”ח כ”שוק עמוק”, כך שניתן יהיה להוון את התחייבויות הפנסיוניות בריבית גבוהה יותר וכך להגדיל את ההון העצמי של חברת החשמל בכ–5–7 מיליארד שקל שזהו גידול משמעותי של 30%–40% בהון העצמי של חברת החשמל. פרקש הכהן מזכירה כי בהנחיה המקדמית של רשות ניירות ערך בעניין זה נכתב להוון בריבית אג”ח ממשלתיות, רק אם נקבע כי שוק האג”ח הקונצרניות בדירוג גבוה אינו עמוק. לדבריה, מכיוון שבישראל לא הוכרע עד כה אם השוק עמוק או לא, לא היה מקום שחברת החשמל תהוון את ההתחייבויות לפי ריבית הנגזרת מאג”ח מדינה.

אינטרסים זהים

לרשות החשמל ולבנק לאומי יש אינטרסים זהים, מכיוון שגם עבור בנק לאומי מדובר בהחלטה קריטית. לאומי מהוון כיום את ההתחייבויות הפנסיוניות לעובדים לפי ריבית של 4% שאותה קבע בנק ישראל. ואולם עד לינואר 2014 מצב זה צפוי להשתנות, והמפקח על הבנקים צפוי לדרוש מהבנקים לאמץ את תקן 19 של ה–IFRS הקובע כי יש להוון את ההתחייבויות לפי ריבית השוק.

אם הבנק יהוון לפי התשואה שבה נסחרות אג”ח מדינה, הוא צפוי להציג בדו”חותיו גידול של 2 מיליארד שקל בסעיף ההתחייבויות הפנסיוניות לעובדים וקיטון בהיקף דומה בהון העצמי. מכיוון שלאומי נדרש להמשיך ולהגדיל את בסיס ההון כדי לעמוד ביעדי הלימות הון הליבה שקבע המפקח על הבנקים, הבנק לא יכול להרשות לעצמו לרשום גידול כה מהותי בהתחייבויות הפנסיוניות בעת זו.

יו”ר הוועדה המקצועית במוסד לתקינה חשבונאית, דב ספיר, אמר אתמול ל–TheMarker: “ב–50 שנותיי בפרקטיקה המקצועית לא נתקלתי במקרה שבו ההוצאה בפועל בגין התחייבות לעובדים היתה נמוכה מהסכום שהופרש בדו”חות”. עם זאת, ספיר טוען כי בשלב זה אינו יודע לקבוע אם השוק בישראל הוא עמוק. לדבריו, גורמים מטעם בעלי אינטרסים כבר התחילו להפעיל עליו לחצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker