ינואר בבורסה ובגמל:

"האפיקים שנחשבים למסוכנים אטרקטיביים יותר מהסולידיים”

אקסלנס ודש הובילות את ביצועי ענף קופות הגמל בינואר עם תשואה של 1.5% ■ סמנכ”ל ההשקעות של אנליסט, נועם רוקח: “בינואר ראינו ירידה בסיכון בשווקים בעקבות פתרון זמני לבעיית המצוק הפיסקלי בארה”ב ■ הסיכון באג”ח ממשלתיות כבר לא קטן יותר מבמניות או באג”ח קונצרניות. זהו עידן מאתגר למנהלי ההשקעות”

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

“אנחנו בעידן שבו הסיכון בנכסים הנחשבים בטוחים, אג”ח ממשלתיות, אינו קטן יותר מהסיכון הגלום במה שמכונה נכסים מסוכנים, כלומר מניות ואג”ח קונצרניות” - כך הסביר השבוע נועם רוקח, סמנכ”ל ההשקעות של חברת אנליסט.

רוקח הסביר כי המחיר של אותם נכסים בטוחים עלה בשיעור חד בשנה האחרונה בעקבות המשך המשבר הכלכלי בעולם. העובדה שמחירי הנכסים הנחשבים בטוחים הם גבוהים יוצרת, לדבריו, “עידן מאתגר למנהלי ההשקעות”.

הסיבה לכך היא המחיר הגבוה של הנכסים הבטוחים, וכתוצאה מכך החשש כי השקעה בהם תוביל להפסד. מנגד, השקעה בנכסים מסוכנים, מניות ואג”ח קונצרניות, עשויה גם היא להניב הפסדים, בשל אופיה.

למרות זאת רוקח לא חושש: “אם מתבוננים באפיקי ההשקעה שנה קדימה, המקור לרווחים נמצא בהשקעה באג”ח קונצרניות המדורגות A מינוס יחד עם השקעה במניות. אפיקים אלה הם השקעה הרבה יותר מעניינת מאשר האפיקים הבטוחים.

אמנם המחירים באפיקי ההשקעה המסוכנים אינם נמוכים, אבל הם יותר אטרקטיביים להשקעה”, הוא מסביר. “התנודתיות בשווקים ירדה, ולכן ההשקעה באפיקים המסוכנים אטרקטיבית יותר”.

קופות התגמולים הגדולות

"הפיגור של ינואר תוקן בפברואר"

בחינה של אפיקי ההשקעה מעלה כי בינואר עלה מדד המק”מים ‏(מלווים קצרי מועד לטווח של עד שנה‏), שמשמש אינדיקציה לביצועי האג”ח הקצרות, ב–0.2%.

זאת, בעוד מדד האג”ח הממשלתיות, המכיל את כל איגרות החוב הממשלתיות הצמודות והלא צמודות, ירד בינואר ב–0.8%. לעומת זאת, מי שהשקיע במדד איגרות החוב הקונצרניות דווקא נהנה מעלייה של 1%.

רוקח מסביר: “בינואר ראינו ירידה בסיכון בשווקים בעקבות פתרון זמני לבעיית המצוק הפיסקלי בארה”ב. כתוצאה מכך ראינו ירידות שערים באג”ח הממשלתיות ונהירה לעבר ההשקעה במניות ובאג”ח קונצרניות. זוהי תופעה גלובלית”. ואכן, מדד 500 S&P עלה בינואר ב–5%, בעוד מקבילו הישראלי, ת”א 100 דווקא ירד ב–0.2%. מי שנהנה מכך היו אותן קרנות שהאפיק המנייתי שלהן היה עם הפנים לחו”ל.

“הפיגור בשוק המניות בינואר כבר תוקן מתחילת פברואר”, מסביר רוקח. “מה שקרה עוד בינואר הוא שהאג”ח הקונצרניות בדירוג השקעה הניבו למשקיעים תשואה שלילית עד אפסית. הן בישראל והן בחו”ל. לעומתו, האג”ח הקונצרניות הלא מדורגות הניבו תשואה של 4.5% בינואר ואילו מדד האג”ח הממשלתיות ירד ב–0.8%”.

פערים בגישה ובביצועים

קרנות ההשתלמות הגדולות

את המקום הראשון בביצועי קופות הגמל בינואר חולקות קופות הגמל של אקסלנס ודש, עם תשואה של 1.5%. בסוף הטבלה נמצאות הקרנות של אלטשולר שחם, עם תשואה של 0.8%.

הסיבות העיקריות לפערי התשואה בין החברות קשורות בפערים בגישה בנוגע לשני עניינים עיקריים: היקף החשיפה לחו”ל ואורך הטווח תיק האג”ח - כלומר השאלה מי ששקיעו באג”ח ארוכות ומי התבססו על אג”ח קצרות.

הפער העיקרי בין מי שממוקמים במקום הראשון ‏(אקסלנס ודש‏) למי שממוקמים במקום האחרון ‏(אלטשולר שחם‏) נובע בעיקר במח”מ של תיק האג”ח. קופות אלטשולר העדיפו להשקיע באג”ח שטווח הפידיון שלהן ארוך, בעוד באקסלנס העדיפו להתמקד באג”ח שטווח הפידיון שלהן קצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker