"נוחי יקירי, יש לי המלצה חמה!"

במקרה שלפנינו בא דח"צ ומסדר לחבר משרה באי.די.בי שבה הוא אמור לשמש נציג ציבור

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 טעימה לקשרים המעוותים בין ההון לשלטון בישראל קיבלנו השבוע כשעיתון "הארץ" פירסם ידיעה, שלפיה בכיר בקבוצת אי.די.בי ניסה לגייס את המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' צבי אקשטיין, לכהן כדירקטור בקבוצה - בעודו עדיין בתפקיד. אקשטיין הביע בכך עניין ואף שלח קורות החיים על נייר רשמי של בנק ישראל.

מי שניסה לתפור את הצ'ופר החדש לאקשטיין הוא שלמה רייזמן, שגם שוחח בעניין עם בעל השליטה נוחי דנקנר ועם עמי אראל, נשיא דסק"ש, שבה היה אמור אקשטיין להתמנות לדירקטור. דסק"ש היא בעלת השליטה בכור שבה מכהן רייזמן כדירקטור. רייזמן כתב לאראל: "עמי יקירי, אני שולח לך ברצוף קורות חיים של פרופ' צבי אקשטיין המסיים את תפקידו בסוף החודש ומעוניין מאוד להצטרף לדירקטוריון. אתמול שוחחתי עם נוחי... וסיפרתי לו על אקשטיין... אני בטוח שאתם מתואמים". לדנקנר כתב רייזמן: "נוחי יקירי, צביקה אקשטיין ידידי משנים רבות ומפעולות משותפות. יוסיף לנו הרבה כבוד למרות שגם כך IDB נושאת מטען חיובי אדיר בראשותך. המלצתי החמה!".

רייזמן אינו דירקטור "רגיל", אלא "דירקטור חיצוני". אמנם, כל הדירקטורים צריכים לדאוג לחברה ולבעלי מניותיה, ויש האומרים שגם לשאר ה"סטייק הולדרס" (לקוחות, עובדים, ספקים ונושים סביבה), ואולם תפקיד הדירקטור החיצוני (דח"צ) מחייב אפילו יותר.

דח"צ נחשב בלתי תלוי בבעלים, שכן הוא נבדל מהדירקטורים האחרים באופן המינוי שלו - בוחרים אותו בלי לספור את קולות בעלי השליטה, ולמעשה הוא הקול של הציבור בחברה. אסור גם שלדח"צ יהיה קשר כלשהו לבעל השליטה, וגם אופן התגמול שלו קבוע, כך שבעל השליטה אינו יכול לשחק איתו לפי הנאמנות כלפיו. דירקטורים חיצוניים נחשבים נקיים ביותר, ולכן הם עוסקים בתגמול מנהלים ועסקות בעלי עניין.

והנה, במקרה שלפנינו בא דח"צ ומסדר למי שהוא מחשיב חבר ותיק שלו משרה בחברה שבה הוא אמור לשמש נציג ציבור, תוך שהוא מסתחבק עם בעלי השליטה ותוך שהוא מביע תקווה שכולם "מתואמים". ובאיזו חברה? בחברה שממנה התפטרה לאחרונה דח"צית אחרת - איילת בן עזר, אחותה של רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי - בשל חשש מניגוד עניינים; בחברה שבה כללי הממשל התאגידי הנהוגים בה הובילו אותה להחליט בשיחת ועידה טלפונית חפוזה על השקעה של מיליארדים בקרדיט סוויס.

והעיקר, מה עומד על הפרק עכשיו בכור? עסקת בעלי עניין שבה היא רוכשת במיליארדי שקלים את כלל ביטוח מאי.די.בי פיתוח. כלומר, רייזמן ואקשטיין (שלבסוף לא מונה) אמורים לאשר את העסקה שמוביל דנקנר כדי לפתור את הבעיות הפיננסיות של עצמו. ומה לגבי האינטרסים של הציבור? הבעיה שהוא לא "מתואם" עם איש.

צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל
צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראלצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker