"ארגוני פשיעה משתלטים על שלדים בורסאיים ומלבינים הון לא חוקי"

יועץ המבקר לתפקידים מיוחדים ולמאבק בשחיתות הציבורית: "רשות ניירות ערך צריכה לטפל בארגוני פשיעה שמשתלטים על חברות, על שלד בורסאי; הם מביאים כסף לא חוקי ונהפכים לארגונים חוקיים"

אורה קורן
אורה קורן

ארגוני פשיעה משתלטים על חברות שהן שלד בורסאי ודרכן מלבינים הון לא חוקי, כך אמר ניצב בדימוס עמיחי שי, יועץ המבקר לתפקידים מיוחדים ולמאבק בשחיתות הציבורית. "רשות ניירות ערך צריכה לטפל בארגוני פשיעה שמשתלטים על חברות, על שלד בורסאי. הם מביאים כסף לא חוקי ונהפכים לארגונים חוקיים.

הוא הצהיר כי בכוונתו, כיועץ המבקר, להדק את הקשר בין משרד מבקר המדינה למשטרה ולעבוד בשילוב כוחות, כשעבודת הביקורת וחקירת המשטרה יתבצעו יחד.

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"עצילום: עופר וקנין

שי סיפר כי בשבוע שעבר פגש עם אחד המנהלים הבכירים במשק הציבורי. "הוא אמר לי  - 'אין לך מושג איזו שחיתות יש, אבל שחיתות חוקית'. כלומר, עושים פעולות רבות שנראות חוקיות אך נתפשות על ידי הציבור כאסורות ומנוגדות לנורמות", הוסיף שי.

הוועדה ליחסי הון שלטון בישראל הוקמה על ידי המבקר הקודם במאי 2010 לבדיקת יחסי הון שלטון ולהמליץ על דרכי פעולה. "היא תחילת דרכו של השיח הציבורי. זה אמור להתניע תהליכי חקיקה בכנסת וגופים נוספים", אמר שי.

שי ציין כי עדיין קיימת תופעה של שוחד במכרזים ביטחוניים בינלאומיים. "כשרוצים לקדם מכירת מערכות נשק משלמים עמלות לקידום עניינים. ביורוקרטיה חונקת יוצרת שחיתות מאכערים וקיצורי דרך. לכן, כל ארגון שמקצר הליכים וביורוקרטיה מונע את כל אותם דברים".

שי הביע תמיכה בתוכנית רשות המסים להילחם בהון השחור ובהוצאתה לפועל. "אחד הדברים המשמעותיים מעבר לצמצום עסקות במזומן זו ההחלטה שרשות המסים תיהפך לרגולטור של הצ'יינג'ים (להמרת מטבעות). היום המחלקה באוצר שאחראית עליהם לא מספיקה לטפל בכולם והצ'יינג'ים משרתים את אנשי הפשיעה.

החוק למניעת הלבנת הון נכנס לתוקף ב-2002. העלמת מס אינה מוגדרת כ"עבירת מקור" כמו הימורים וזנות. כלומר, מי שמעלים מס אינו עבריין על פי חוק למניעת הלבנת הון והרשות לא יכולה להעביר את המידע לגביו לרשות המסים. "נדרש שינוי חקיקה, לפיו עבירות מס הן עבירות מקור ואפשר להעביר את המידע לרשות המסים - זה היה מביא הרבה הון למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ