אחד העם

ת"א סגרה בירידות; בבילון נפלה ב-7%

אנליסטים: "המשקיעים חוששים מהעתיד" ■ UBANK: "לאור נתוני הצריכה קיים צפי להורדת ריבית נוספת"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר באחד העם נפתח הבוקר (ב') במגמה מעורבת שעברה לירידות שערים. בסוף היום נסגר ת"א 25על רמה של 1218.48 נקודות לאחר ירידה של 0.5%, ת"א 100 הפחית 0.4% מערכו לרמה של 1086.86 נקודות. נדל"ן 15 נסגר ללא שינוי ומדד הבנקים החסיר 0.2% כאשר מדד הנפט והגז הוביל את הירידות עם ירידה של 0.7%. מדד התל בונד 20 ירד ב-0.01%, מדד התל בונד 40 הוסיף 0.02% , מדד התל בונד 60 הוסיף 0.01% ומדד התל בונד השקלי הוסיף 0.06%. מחזור המסחר הסתכם ל 796 מיליון שקל.

את מרכז העניין ריכזה מניית בבילון שנפלה ב-7% לאחר פרסום הדוחות, לאור החששות של המשקיעים מעתיד רווחי החברה. בבילון ריכזה את מחזור המסחר הכי גבוהה בבורסה. אחרי בבילון, את מחזור המסחר הכי גדול ריכזה מניית בזק, שנפלה ב-1.7% על רקע  הורדת ההמלצה של כלל פיננסים למחיר המניה. בנק לאומי לא הושפע מהפרסום כי הוא עלול לרשום הפסדים של 2 מיליארד שקל בדוחותיו ועלה ב-0.4%. מנגד, בנק הפועלים ירד ב-0.8%.

רן שחר, מנהל השקעות ראשי באלפא פלטינום ניהול השקעות ציין כי "השוק הישראלי יושפע מחו"ל ואנו מניחים שהשווקים יעשו מהלך תיקון. הנתונים השליליים שהצטברו לאחרונה מגדילים את הסיכויים למימוש רווחים".

שחר הסביר כי "בוועידת ה-G20 הוחלט להימנע מהתערבות בשערי המטבעות. באירופה ראינו נתוני מקרו שליליים לצד עלייה בתשואות של האג"חים של ממשלת איטליה וספרד. ביפן נרשמה צמיחה שלילית זה הרבעון השלישי ברציפות. בארה"ב יש 'רעשים' על חזרתו של הצוק הפיסיקאלי לאור מאבק בין הדמוקרטים לרפובליקנים בנוגע לקיצוצים האוטומטים שאמורים לצאת לפועל בתחילת מארס".

לדברי שחר ,הסדרי אגרות החוב ימשיכו לרכז עניין: "אנו רואים האצה במשא ומתן בין נציגות אי.די.בי אחזקות לבין החברה, ובין הנציגות של אי.די.בי אחזקות לאי.די.בי פיתוח, כאשר במרכז רצון הנציגות של אי.די.בי פיתוח להגיע להסדר חוב כולל, מוקדם ככל האפשר. הנציגות מסתמכת על ניתוח שעשתה חברת טסק יועצים כלכליים, אשר הגיה למסקנה כי אי.די.בי פיתוח הנה חברת חדלת פירעון וכי כבר ברבעון השני השנה היא צפויה להפר את אמות המידה הפיננסיות, ולא תהייה מסוגלת לפרוע את התחייבויותיה ברבעון השלישי והרביעי של 2013.

"להערכתנו, קבוצת אי.די.בי תיאלץ, בסופו של דבר, להגיע להסדר חוב כולל בפיתוח ובאחזקות, אשר יגלם המרה חלקית של חוב למניות תוך דילול משמעותי של בעל השליטה, נוחי דנקנר. בנוסף, בעלי אג"ח של סאני, לאחר תקופת שקט ארוכה, מאיצים את הלחץ על בן דב להגיע להסדר".

איתמר עדן, מנהל השקעות של קריפטונייט קרנות גידור, אמר כי  "שוק איגרות החוב הממשלתי הגיב אתמול למדד ינואר שהתפרסם ביום שישי. המדד ירד ב -0.2%, מעט מתחת לציפיות האנליסטים.

"איגרות החוב הצמודות הקצרות באופן טבעי מגיבות בירידות קלות, אולם איגרות החוב הצמודות הארוכות עולות. השחרים שאינם צמודי מדד מגיבים בעליות. עננת העלאת הריבית, אם הייתה קיימת, הולכת ומתרחקת. כלומר, ריבית בנק ישראל תישאר ברמתה הנמוכה - 1.75% - ופער התשואות בין המק"מ לשנה (1.72%) לשחר 0323 ל-10 שנים (4.06%) הוא פער של 2.34%, שהוא יחסית גבוה. לכן, בהיעדר סיכון של העלאת ריבית, השחרים הארוכים מתחילים להיות מעניינים לקנייה".

שחר ויסמן מנהל תחום המסחר ב-UBANK הסביר כי "אנו רואים המשך של מגמת ההנפקות אשר החלה בשנת 2013. היום התקיימו הנפקות של אזורים וחברת איידיאו".

לדברי ויסמן, איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בעליות קלות בשל נתוני הצמיחה שפורסמו אתמול ואיכזבו את המשקיעים הישראלים. הנתונים לדעתו מובילים למסקנה כי בנק ישראל עלול להוריד את הריבית שוב בקרוב. לגבי מדד התשואות החדש אותו הנפיקה הבורסה אמר כי "המדד יהיה מעניין רק אחרי שיונפקו עליו תעודות סל, שיעלו את הסחירות באיגרות החוב המצויות בו. לאחר הנפקת תעודות הסל המשקיעים יוכלו להחליט האם הם מעוניינים לרכוש את המכשיר אשר עוקב אחרי המדד".

מניות במרכז

בבילון רכזה היום את מחזור המסחר הגדול ביותר בבורסה .הכנסותיה של בבילון צמחו בשנת 2012 בכ-207% לכ-685 מיליון שקל. שיעור ההכנסות שאינן נובעות מגוגל, נכון למועד פרסום הדו"חות, עומד על למעלה מ-30% מסך הכנסות החברה, לעומת כ-17% מהכנסות החברה בשנת 2012.

הרווח הנקי הסתכם ב- 2012 בכ-103 מיליון שקל, גידול של כ-263% לעומת 2011. אלון כרמלי, מנכ"ל בבילון מסר "החברה שולטת בכ-1% משוק החיפוש העולמי תוך כדי חיזוק שיתוף הפעולה האסטרטגי עם שותפים גלובליים כדוגמת גוגל, יאהו, ביידו ואחרים. אנחנו מתחילים את 2013 עם 90 מיליון שקל בקופה, עם למעלה מ-150 מיליון שקל - הכנסות שטרם הוכרו ממשתמשים קיימים, עם נכסים טכנולוגיים ומערכות מתקדמות לחקר ביצועים, בצירוף הון אנושי יוצא דופן באיכותו".על אף התוצאות הטובות המניה סגרה בירידה של 13%.

טאואר סמינקונדקטור תיסחר על רקע תשקיף המדף אותו היא פירסמה היום לגיוס נוסף של הון וחוב באמצעות הרחבה הסדרות הקיימות וכתבי האופציה לצד הנפקה של מניות חדשות. החברה מעוניינת לגייס עד 2 מיליארד מניות בנות 15 שקל, 2 מיליארד אגרות חוב סדרה ד ו 2 מיליארד אגרות חוב סדרה ו אשר יוצעו שניהם באמצעות הרחבת הסדרות הקיימות בשוק. לצד הרחבות סדרות 5-9 שכל אחת מהן תהה בערל נקוב כולל של עד 2 מיליארד שקל.ועד 2 מיליארד שקל נוספים באמצעות הרחבת הסדרות להמרה ז- י"א. לצד הרחבת כתבי האופצייה הנסחרים כיום.

אי.די.בי תיסחר על רקע הדיווח כי נציגות מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי פיתוח דחתה על הסף את ההצעה של נציגות אי.די.בי אחזקות לשיתוף פעולה בנוגע להסדר בקבוצה. הנציגויות נפגשו אתמול אחר הצהרים אך לא הגיעו לכל הסכמות.

משרד התקשורת הודיע לאי.יד.בי הוא מאשר לאדוארדו אלשטיין  להיכנס כשותף בחברה האם גנדן, השולטת בשרשור בחברת סלקום. החברה הודיעה כי היא ממשיכה לפעול במטרה לקבל את אישור הממונה על שוק ההון.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, עתיד לאמץ תקן חשבונאי (IAS 19 IFRS) שיחייב את הבנקים הישראליים להוון את התחייבויותיהם כלפי העובדים בריבית השוק. זאת, במקום היוון בריבית קבועה של 4% שהיתה נהוגה עד כה. החלטה זו רלוונטית במיוחד לבנק לאומי , בניהולה של רקפת רוסק עמינח. הבנק העניק לעובדי דור א‘ פנסיה תקציבית, כלומר התחייב לשלם לעובדים אלה קצבה עד יום מותם. מדובר בהתחייבות ארוכת טווח כלפי עובדים רבים. כל שינוי קל בריבית ההיוון משפיע דרמטית על הערך הנוכחי של ההתחייבות.

לפי הערכות במערכת הבנקאות, אימוץ התקן עלול להגדיל את רישום ההתחייבויות במאזן הבנק בכ-2 מיליארד שקל, וכתוצאה מכך להקטין את ההון העצמי של הבנק בכ-2 מיליארד שקל. מדובר בסכום שמייצג כ-8% מההון העצמי של לאומי, המגיע נכון לסוף ספטמבר ל-25 מיליארד שקל.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker