דנקנר ובלנק - מי הטוב ומי הרע?

הספין החדש של אי.די.בי: נוחי דנקנר וג'רמי בלנק מתמודדים על הכסף שלנו

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

מלחמת הספינים של אי.די.בי נמשכה גם בסוף השבוע האחרון. לאחר כישלון יוזמת המכתב המופרך של המשקיע המושיע מארגנטינה, אדוארדו אלשטיין - זה שהרבנים הבטיחו לו לשלש את כספו, אבל בינתיים נראה שהוא בדרך להפסיד את הכל - הגיע ספין חדש: להציג את נוחי דנקנר ואת ג’רמי בלנק, נציגה של קרן יורק בישראל, כמי שמתמודדים ראש בראש על הכסף שלנו.

הכוונה היא להראות שאם כבר, אז עדיף לנו להישאר עם דנקנר, שאמנם עשה טעויות בעבר, אבל נגרר בעל כורחו להסדר חוב ‏(גם בגלל “המצב”‏) ומעכשיו כל מה שהוא רוצה זה להבריא את הקבוצה, לפרוע את החובות ולשמור על שמו הטוב. וחוץ מזה, הוא “משלנו”. בלנק, לעומתו, הוצג בספין הזה כטורף אמריקאי שהריח דם וניצל את החולשה של דנקנר כדי להרוויח כסף. ועכשיו, תבחרו עם מי לשתף פעולה.

ג'רמי בלנקצילום: מוטי קמחי

במקום להתחיל לפרום את כל הקשרים בספין החדש הזה, עדיף לומר שהשקרים בו הם כל כך בוטים שפשוט עדיף לאטום את האוזניים. הבעיה היא שבעבור רבים כל הסיפור סביב אי.די.בי הוא סלט אחד גדול של מיליונרים, יחצנים, עורכי דין וספקולנטים - שרק רוצים להשתלט על הכסף שלנו. זו ראייה שגויה. יש כאן טובים ורעים, צודקים וטועים. נכון, בשוק ההון יש המון מה לשפר - יותר מדי אנשים חזקים מרוויחים כסף על חשבון הציבור, ובכל זאת הכללים שלפיו הוא פועל נבנו במשך שנים ויש בהם היגיון פנימי לא מבוטל. כך, בלנק קרוב יותר ל”טובים” ודנקנר ל”רעים”.

למה? כי בלנק, יחד עם קרנות הפנסיה ושאר הגופים המוסדיים, הוא מקבוצת האנשים שהלוו לדנקנר כסף ‏(גם אם בלנק עצמו קנה את ההלוואה הזאת בבורסה, ולא השתתף בפועל בהנפקה‏), ודנקנר שקיבל מיליארדים מהציבור הוא מקבוצת האנשים שלא פורעים חובות בניגוד להתחייבויותיהם. האמת היא שגם המוסדיים שאותם מנהיג בלנק הם די רעים, כי הם ריפדו את דנקנר כסף בלי לבדוק ובלי לשאול שאלות - וגם לא השכילו לעצור אותו בזמן כשהתחיל להשתולל בעסקות בעלי עניין ובהימורים הזויים.

ובכל זאת, גם אינטואיטיבית וגם משפטית - ביום חמישי פירסמנו כאן את חוות הדעת של הפרופסורים למשפטים ישי יפה ואסף חמדני, הקובעת כי בעלי האג”ח צריכים להשתלט על חברות שלא פורעות חובות, ואם בעל מניות רוצה להישאר עם חלק מהמניות עליו לקנות אותן מחדש מידי הנושים - בלנק והמוסדיים צריכים לגמור את המאבק הזה כשידם על העליונה. אם כי לא יזיק שגם הם יחטפו חזק מתישהו.

נוחי דנקנרצילום: מיכל פתאל

בלנק רכש את האג”ח של אי.די.בי בזול כדי להרוויח, אבל זה לא אומר שהדבר אינו מוסרי. הרווח שלו, אם ירוויח, הוא הרווח של כל מי שמאמין בכללים של סיכון וסיכוי ושל שכר ועונש בשוק ההון. כאשר הלוואה אינה נפרעת הנושה יכול לקבל את הנכס של החייב. גם כך הוא הפסיד את רוב הכסף שלו והמינימום שהוא יכול לראות זה את הנכס עצמו, שאולי בעתיד גם יניב לו רווח כלשהו.

בלי שדנקנר יוותר על הבעלות שלו באי.די.בי, הרי אי אפשר להמשיך להעניק הלוואות בשוק ההון. כי בתנאי ג’ונגל שבו מי שחזק יותר, מקורב יותר, צועק יותר וספינולוג יותר - הוא זה שמנצח, מי בכלל רוצה להלוות כסף שחסך לפנסיה?

מה בכל זאת עומד במידה מסוימת לזכות הספין של דנקנר? לבלנק יש אחזקות של אג”ח אי.די.בי פיתוח, שזו החברה הבת של אי.די.בי אחזקות. בשלב זה, המלחמה של דנקנר היא על החברה האם שכבר אינה פורעת חובות. אי.די.בי פיתוח ‏(הבת‏) עדיין לא הגיעה למצב זה ובלנק, שמעדיף שהדברים ייחתכו מהר, מחפש שיתוף פעולה בין בעלי האג”ח של שתי החברות - הוא עם הכוח, והם עם היכולת המשפטית להביא את הקבוצה לפירוק כבר כיום.

בלנק מבין שבעלי האג”ח של אי.די.בי אחזקות נקלעו למצב פיננסי נוראי, ומציע להם הצעות שכוללות תספורת גדולה ותמורה כלשהי במניות. ממש כמו מה שדנקנר מציע להם.

לצעד הזה של בלנק הם לא חייבים להסכים. בעלי האג”ח יכולים לריב איתו, לנסות להוציא ממנו הרבה יותר, או בכלל להמשיך לבד, ולתת לו לנהל את מלחמתו בקומה שמתחת ‏(פיתוח היא חברה בת של אחזקות‏). אבל לבחור בצד של מי שהחריב להם את הנכסים, זה הכי גרוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker