רשות המסים בארה"ב מהדקת החבל סביב הבנקים הישראלים

הרשות השיגה את הודאתו של איש עסקים ישראלי לשעבר, תושב קליפורניה, שהודה כי שני בנקים ישראלים הפעילים בלוס אנג'לס סייעו לו להעלים מס בארה"ב

סיון איזסקו
סיון איזסקו

איש עסקים ישראלי לשעבר, תושב קליפורניה, הודה כי הסתייע בשני בנקים ישראלים כדי להעלים מסים בארה"ב - כך עולה מדיווח של סוכנות הידיעות בלומברג, המסתמכת על מסמכים שרשמיים שהוגשו לבית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס ביום חמישי האחרון.

במסמכים שהוגשו לבית המשפט לא נחשפה זהות הבנקים הישראלים, אך בלומברג דיווחה כי מדובר בבנקים לאומי ומזרחי טפחות. לפי כתב האישום, בנקאי משלוחה של אחד הבנקים הישראלים בלוס אנג'לס שידל את הלקוח לנתב הפקדות מלקוחות אמריקאים לחשבונות בנק שונים בישראל, וכנגד הפקדות אלה לחשבונות בישראל העמיד הסניף בלוס אנג'לס הלוואות לטובת איש העסקים. בדרך זו, הלקוח העלים הכנסות מרשויות המס בארה"ב.

רקפת רוסק עמינח, ציון קינן ואלי יונסצילום: ניר קידר, 'סיון פרג, איליה מלניקוב

מבחינת הבנקים הישראלים, הודאתו של הלקוח בעבירות המס והדברים שמסר לרשויות המס בארה"ב, עשויים להקשות על שני הבנקים להיחלץ מהחקירות של הרשויות בארה"ב שתחתיהן הם מצויים זה תקופה ארוכה. הרשויות האמריקאיות מנסות להילחם בתופעת העלמות המס באמצעות הבנקים הזרים.

על פי כתב האישום, העלמת המסים נעשתה בין 2003 ל-2010 על ידי איש העסקים צבי שפרלינג, באמצעות פתיחת חשבון בנק בישראל על ידי מיופה כוח, שפתח חשבון על שם חברת אורות השקעות שמושבה באיים הקריביים. בחשבון זה הופקדו כ-4 מיליון דולר. רשות המסים מצאה כי הבנק בישראל שלח את דפי החשבון לעורך הדין שהיה מיופה הכוח בחשבון של החברה מהאיים הקריביים, ועורך הדין העביר את דפי החשבון לשפרלינג באמצעות פקס.

לפי כתב האישום, ב-2008 ביקש הבנק (מזרחי טפחות, על פי הדיווח בבלומברג) להפסיק את הפעילות מול שפרלינג, וזה העביר את הפעילות לבנק ישראלי אחר שפעיל בלוס אנג'לס (בנק לאומי, על פי בלומברג). לפי כתב האישום, בבנק החדש טענו כי ברשותם יכולות גבוהות יותר לשמירת הדיסקרטיות הכרוכה בפעילות המדוברת. במסגרת הודאותו בכתב האישום, שילם שפרלינג את המסים שאותם העלים במהלך השנים, בתוספת קנסות.

ואולם, כאמור, מעבר למצבו האישי של שפרלינג מול רשויות המס בארה"ב, להודאתו עלולות להיות בעתיד השלכות שליליות על הבנקים הישראלים הקשורים בפרשה ומ.

דוברת לאומי מסרה לבלומברג כי הבנק אינו נוהג להתייחס לפעילותו מול לקוחותיו, וכי הבנק נתן גילוי בדוח"ותיו הכספיים אודות החקירה שבה הוא מצוי בארה"ב. בדו"חות בנק לאומי לרבעון השלישי של 2012 נכתב בהקשר זה כי "הרשויות האמריקאיות ממשיכות להוציא צווים שונים לקבלת מידע ומסמכים בעניין הלקוחות האמריקאים, וכן זומנו לקוחות ועובדים לשעבר של בנקים הנמנים עם הקבוצה, לצורך מתן עדות ומסמכים בקשר עם הלקוחות האמריקאים ושירותים בנקאיים שניתנו להם על ידי הקבוצה".

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של דובר בנק מזרחי טפחות. בדו"חות מזרחי טפחות לרבעון השלישי של 2012 צויין בהקשר של החקירה שבה מצוי הבנק, כי "נכון למועד זה, על בסיס המידע שבידי הבנק וסטטוס המגעים המתנהלים, אין השפעה מהותית על מצבו העסקי והפיננסי הנוכחי של הבנק בשווייץ. בשלב זה, ובהתבסס על המידע הקיים, לא ניתן להעריך את מידת ההשפעה הצפויה על מצבו העסקי והפיננסי של הבנק".

נזכיר כי מלבד לאומי ומזרחי טפחות, מצויים בנקים ישראלים נוספים תחת חקירות של רשות המסים האמריקאית, ובהם גם בנק הפועלים.

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "כחלק ממדיניות הבנק, איננו דנים בתקשורת בקשרינו עם לקוחות, ולכן איננו יכולים להכחיש או לאשר כי אדם כזה או אחר הוא לקוח הבנק. כפי שהודענו בעבר, הרשויות האמריקאיות מנהלות חקירות נגד בנקים זרים, בעולם ובישראל, ובכלל זה גם בנק לאומי, בקשר עם פעילות הבנקים מול לקוחות שהם נישומי מס בארה"ב, בחשד להפרה של הדין האמריקאי. הבנק משתף פעולה עם הרשויות האמריקאיות במסירת מידע ובהליכים הפרוצדורליים הדרושים, הכל לפי המותר על-פי דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker