ביטוחי המנהלים החדשים: הפניקס מחדשת, מנורה וכלל ביטוח סולידיות

בתחילת 2013 נכנסה לתוקפה הרפורמה בביטוח, שאוסרת פוליסות עם מקדם קצבה - שלמעשה מהווה הגנה מפני השפעת התארכות תוחלת החיים ■ כעת נאלצות חברות הביטוח למשוך חוסכים לביטוחי המנהלים הרווחיים בדרך חדשה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

מתחילת 2013 חברות הביטוח לא יכולות למכור עוד פוליסות ביטוחי המנהלים המבטיחות מקדם קצבה. ביטוח מנהלים שכולל הבטחת מקדם יתאפשר רק לחוסכים שמלאו להם 60 שנה ויותר בלבד.

מקדם הקצבה הוא מספר שנקבע על ידי חברות הביטוח וקרנות הפנסיה, שבעזרתו מחשבים כמה כסף יקבל החוסך בחודש אחרי גיל הפרישה. כך, אם לחוסך הצטברו 2 מיליון שקל בעת הפנסיה ומקדם הקצבה הוא 200, מחלקים את הסכום במקדם, ואותו חוסך יהיה זכאי לקצבה חודשית של 10,000 שקל.

מוטי רוזן
מוטי רוזן, מנכ"ל מנורה מבטחיםצילום: מוטי קמחי

מקדם הקצבה מתבסס בין היתר על לוחות התמותה. אי לכך, כשתוחלת החיים עולה, המקדם גדל - והקצבה שיקבל הפנסיונר מדי חודש קטנה. בתקופה שבה תוחלת החיים רק עולה יש להבטחת מקדם הקצבה חשיבות רבה, שכן אף אחד ממוצרי החיסכון הפנסיוני האחרים (קרן פנסיה וקופת גמל) לא מבטחות את החוסך בפני עלייה בתוחלת החיים.

למעשה, מקדם הקצבה היה היתרון המשמעותי ביותר של ביטוחי המנהלים על פני קרנות הפנסיה וקופות הגמל, שכן הבטחת המקדם מאפשרת למבוטח צעיר לקבל התחייבות על גובה הקצבה שיקבל בהנחה שישמור על משכורת דומה. לעומת זאת, בקרנות הפנסיה המקדם אינו מובטח ונקבע עם פרישת החוסך. כך מקבלים בעצם החוסכים בביטוחי המנהלים הגנה מסוימת על הקצבה שלהם מפני התארכות תוחלת החיים.

מי שנושא בסיכון בגין העלייה בתוחלת החיים הן חברות הביטוח. סיכון זה הביא אותן להפריש יותר מ-600 מיליון שקל בדו"חותיהם הכספיים ברבעון השלישי של 2012. בשל סיכון זה, החליט ביולי 2012 עודד שריג, המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, לאסור מכירת ביטוחים שמבטיחים הגנה מפני התארכות זו. מטרת האיסור היתה להגביר את השקיפות של המוצר למבוטחים, אבל בעיקר לשמור על היציבות של חברות הביטוח. מי שמחזיק בביטוח מנהלים ישן ימשיך ליהנות מהבטחת מקדם הקצבה , אך משמעות השינוי היא שכדי לשמור עליה הוא כלוא בחברת הביטוח שלו.

קרנות ההשתלמות חוזרות למרכז הבמה

אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס
אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס

במשך שנים שימש ביטוח המנהלים כמקור פרנסה עיקרי לסוכני הביטוח בזכות העמלות השמנות שנגזרו מדמי הניהול הגבוהים. הרפורמה שהוביל המפקח על שוק ההון והביטוח הביא לכך שחברות הביטוח חיפשו מוקד משיכה חדש לביטוחים אלה. השבוע פירסמו שלוש חברות ביטוח - מנורה, הפניקס וכלל - את ביטוחי המנהלים החדשים שלהם. הפניקס ניסתה להביא בשורה חדשה בביטוחים, ואילו מנורה וכלל ביטוח שמרו על קונסרבטיביות.

הראשונה שפירסמה את תוכנית הביטוח היתה מנורה מבטחים. היא השיקה שני מוצרים: TOP סטטוס, ביטוח המנהלים החדש של החברה; ו-TOP LIFE, סדרה של מוצרים ביטוחיים המיועדים לגיל השלישי ומאפשרים לו לנהל את הפרישה לפנסיה באופן מושכל. TOP סטטוס כולל הורדה הדרגתית בדמי הניהול לאורך השנים וסכום בטוח של 100 משכורות במקרה של מוות.

ואולם, הבשורה העיקרית של מנורה אינה בביטוח המנהלים אלא דווקא במוצרים לגיל השלישי. מנורה פיתחה חמישה מסלולים שונים להבטחת תשואה, הבטחת קצבה והטחת מקדם מגיל 60. הדרך של החברה להבטיח תשואה היא על ידי רכישת איגרת חוב ממשלתית לטווח הזמן הרצוי ובכך לקבע את התשואה.

בהפניקס מציעים את המוצר החדשני ביותר: חבילת הפניקס בכירים, הכוללת ביטוח מנהלים חדש, קרן השתלמות ומוצרי פרט (ביטוח אישי בפני תאונה ומחלה). בסיס החבילה של הפניקס נשען על הטבת המס בקרנות השתלמות, אותו חיסכון קצר טווח לשש שנים, שבסופן ניתן למשוך את הכספים ללא תשלום מס.

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהןצילום: עופר וקנין

אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס, מסביר: "ההכרה לצורך זיכוי מס מההפרשות הפנסיוניות בישראל היא מהנמוכות בעולם המערבי - 18.3% - בעוד במערב אירופה אנחנו רואים הפרשות של 24%-28% לערך. התוצאה היא שכאשר החוסך יוצא לפנסיה הוא מגלה שההכנסה הפנסיונית שלו נמוכה בכ-50% משכרו האחרון. הסיבות לכך שונות: אנשים מממשים את פיצויי הפיטורים שלהם במקום לחסוך; השכר משתנה במהלך השנים ולכן ההפרשות אינן אחידות; ויש כל מיני רכיבים בשכר שאינם מחושבים בפנסיה כמו רכב ופלאפון. אם נוסיף לכך את רמות הריבית הנמוכות בשווקים, נקבל שהפנסיונר עשוי להיות עני ביציאה לפנסיה".

החזרת קרנות ההשתלמות למרכז הבמה מגלמת הטבת מס נוספת הגבוהה ב-10% מהטבת המס מההפרשות הפנסיוניות. אולם הטבה זו תקפה רק לשש שנים. בתמורה אפשר לקבל הלוואה כנגד קרן ההשתלמות. את ההלוואה מפרקים בהפניקס לשניים: 45% לטובת צריכה אישית, שלפידות מעריך כי ישמש לצרכים כמו משכנתא. את ה-55% הנותרים מציעים בהפניקס להשקיע בחיסכון ארוך טווח כך שמי שישקיע את הכסף בקרן ההשתלמות ויתמיד עד גיל 60, יקבל מקדם קצבה מגיל 60 על כל החיסכון שיחסוך עד אז בהתאם למקדם הרווח באותה תקופה.

בהפניקס מסבירים: "הגדלת הכנסת הנטו נעשית באמצעות מנגנון של הלוואה חודשית אוטומטית, הנגזרת מהיקף החיסכון המופקד עבור החוסך לקרן ההשתלמות ומועברת מדי חודש לחשבון העו"ש של החוסך. הפניקס מעמידה לרשות המבוטח מדי חודש חלק מכספי החיסכון, ובכך מגדילה את היקף ההכנסות (נטו) העומד לרשותו בחשבון הבנק ומאפשרת לו לשפר משמעותית את רמת המחיה. לחוסך תהיה נגישות לכספי החיסכון בכל נקודת זמן בה יזדקק להם, בדרך פשוטה ומהירה. הפניקס תעניק הלוואה בגובה של עד 45% מההפקדות החודשיות, ללא דרישת ותק או צבירה מינימלית.

"יתרת ההפקדה החודשית תיצבר בקרן ההשתלמות של המבוטח", אומרים בהפניקס, "ואם הוא יבחר לייעד את החיסכון לטובת הגדלת הקצבה החודשית בפרישה, תוענק לו הטבה נוספת בדמות מקדם קצבה מובטח שיחול גם על הכספים שהועברו מקרן ההשתלמות".

מנגנון ההלוואה של הפניקס טומן בחובו בעיה. אמנם מבחינה מימונית החוסך נהנה שכן הוא לוקח את ההלוואה מהפניקס בריבית פריים מינוס 0.5%, בעוד התשואה שקרן ההשתלמות אמורה להניב היא פריים פלוס 0.5% - אבל כך החוסך חשוף לשינויים בשוק ההון. כלומר אם קרן ההשתלמות לא תעמוד בתשואה המצופה החוסך יפסיד כסף וייאלץ לשלם את ההפסד מחסכונותיו האחרים. בנוסף הוא ממנף את עצמו מול החיסכון הפנסיוני שלו.

בכלל ביטוח, לעומת זאת, דבקו בגישה המסורתית והם מבטיחים לחוסך הנחה בדמי הניהול של 0.1% על כל צבירה של 500 אלף שקל.

חברת הראל השיקה את ביטוח המנהלים שלה בשם  "הראל מור דינמי". סכום הביטוח למקרה פטירה הוא דינמי ומגדיל את היקף הכיסוי הביטוחי בהתאמה לגידול בשכרו של המבוטח ולשינויים במצבו המשפחתי. הסוכרייה של הראל טמונה בהפחתה בדמי הניהול: על כול צבירה של 200 אלף שקל יופחתו דמי הניהול ב-10% עד לשיעור של 0.735%. דמי הניהול הבסיסיים של הפוליסה - 4% מהפרמיה ו-1.05% מהצבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker