קבוצת איילון: הציבור ייאלץ בשנים הקרובות לשלם יותר ולקבל פחות

יניב פגוט: "בנק ישראל יוצק מספרים לא סימפטיים בכל האמור באופק הפיסקלי הבעייתי שבפניו ניצבת מדינת ישראל בפתחה של 2013

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"בנק ישראל יוצק מספרים לא סימפטיים בכל האמור באופק הפיסקלי הבעייתי, שבפניו ניצבת מדינת ישראל בפתחה של 2013, "כך טוען היום יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, ומזהיר כי הנתונים המתוארים במסגרת ניתוח תמונת התקציב לשנים הבאות ניכר לעין כי הציבור הישראלי צפוי לקבל בשנים הקרובות פחות שירותים ציבוריים מכפי שייחל ולשלם יותר מסים מכפי שהתרגל, זאת כדי שכלכלת ישראל לא תחל במסע מואץ בזמן לאחור".

פגוט מציין את האבסורד בכך שהקיצוצים יבואו דווקא בתקופה שבה הסוגיות הכלכליות עלו לאחר שנים לראש סדר היום הציבורי, שבא ודרש הקלה על האזרח הקטן. לכן לדבריו, לממשלה צפויה משימה לא קלה בחלוקת העוגה התקציבית באופן טובה יותר כדי לגשר על הפער בין הרצוי בציבוריות הישראלית למצוי בקופת האוצר.

"לא יהא מנותק מן הנתונים להניח בתסריט מרכזי כי מדינת ישראל לא תעמוד גם ב-2013 ביעד הגירעון הממשלתי המוגבה בשיעור של 3%, גם לאחר קיצוצי הוצאות והעלאות מסים מדודות". בו בעת קובע פגוט "איננו רואים את הגירעון הממשלתי צומח לרמה של 100% תוצר ב-2020 כפי שמתסרט התסריט הרע המוצג על ידי בנק ישראל, שכן ההנהגה הכלכלית של מדינת ישראל צפויה להפגין אקטיביות רציפה בשביל לשלוט הן בשורת ההוצאות והן בשורת ההכנסות".

עוד הוא מציין כי "אנו לא רואים מקום לפאניקה מן המסמך של בנק ישראל שפורסם היום, אבל בהחלט מדובר במראה לא פשוטה לקברניטי האוצר העסוקים בימים אלה לצערנו במלחמות פנימיות ובמלחמות הישרדות. השמים לתפישתנו לא ייפלו באם תיבלם לתקופה מסוימת הירידה ביחס החוב תוצר, זאת במידה שהממשלה תייעד את הגירעון העודף לעידוד הצמיחה במשק, אבל ברור כי הרפתקנות פיסקלית הינה סיפור אחר לגמרי".

יניב פגוטצילום: יח"צ

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ