הלמן אלדובי לנאמנים: "תגבילו את השכר המנופח שגובים בנציגות"

"מועמדים רבים מצרפים למועמדותם הצעות מחיר (לפי שעת עבודה) מנופחות וחסרות פרופורציה. מחזיקי אג"ח שאינם מהותיים ביחס לסדרה נמצאים בעמדה נחותה, ללא כוח מיקוח מול המועמדים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בית ההשקעות הלמן אלדובי הוציא אתמול מכתב זועף לכלל נאמני האג"ח הפועלים בישראל ודרש כי "יגבילו את השכר המנופח וחסר הפרופורציות שגובים הנציגים הפועלים מטעם מחזיקי איגרות החוב שכר המשולם בסופו של דבר מכספי העמיתים ועל חשבון חסכונות הפנסיה שלהם".

עינת פאר, אחראית תחום אשראי, בהלמן אלדובי הסבירה כי "באחרונה קיימת תופעה של גידול בשכר הטרחה הנדרש להשתתפות בנציגות. מועמדים רבים, הידועים בניסיונם הרב, מצרפים למועמדותם הצעות מחיר (לפי שעת עבודה) מנופחות וחסרות פרופורציה. במקרים רבים, מחזיקי אג"ח שאינם מהותיים ביחס לסדרה, נמצאים בעמדה נחותה, ללא כוח מיקוח, אל מול המועמדים".

בפורום החוב ובוועדת ההשקעות של הלמן אלדובי סיפרו כי "במהלך 2012 עלו להצבעה נושאים של מינוי נציגות למחזיקי אג"ח בעשרות חברות ציבוריות ומדווחות. מינוי הנציגות הכרחי לאור מספר המחזיקים בכל סדרה.

"מניסיון העבר אנו רואים בבחירת הנציגים אחריות כבדה, עקב חובת הנאמנות שאנו חבים לעמיתי קופות הגמל וקרנות הפנסיה, ומשתדלים לבצע בחירות אשר ימצו את כושר ההחזר של כספי העמיתים. פעמים רבות אנו נאלצים לבחור בנציגים בשכר מהסיבה המפורטת לעיל, ובפעמים אחרות הסיבה לכך היא שלא עומדת בפנינו ברירה, לדוגמא, כאשר מס' הנציגים שיש לבחור הוא שלושה, ויש רק מועמד אחד ללא תשלום - ולפיכך בהכרח ייבחרו נציגים בתשלום".

בסופו של יום, במיוחד בחברות אשר נקלעו לקשיים ואין להם יכולת לכסות את החוב במלואו, הסכומים המשולמים לנציגים מנוכים מכספי ההחזר השייכים לחוסכים. כך למשל בהסדר החוב של דלק נדל"ן, אשר הוביל את המחזיקים לקבל תספורת של 70%, שולמו לנציגות ולכלל עו"ד אשר פעלו מטעמה כ-2 מיליון שקל עבור עבודה של מספר חודשים.

בהלמן אלדובי הצהירו במכתב כי "אנו לא נוכל עוד לתת יד להוצאות שכר שאינן סבירות ביחס להוצאות אחרות הנגזרות מהחזקה באגרות חוב ובכלל. הוצאות אלו נראות לא פעם כניצול ציני של המצב מבלי לזכור ולהתייחס לעובדה כי מדובר בכספי תגמולים ופנסיה של עמיתים. לפיכך, אנו פונים אליכם בבקשה לפעול באופן מיידי להגבלת השכר השעתי הנדרש על ידי מועמדים לנציגויות, ולחיוב ציון תקרת שכר חודשית ותוקף הצעת מחיר, עבור כל הגשת מועמדות להשתתפות בנציגות מחזיקי אג"ח".

יש לציין כי המוסדיים יכולים למנות נציגים ללא שכר מטעמם אשר ינהלו את הסדר החוב במקום לשלם לאנשים פרטיים כספים. לעיתים המוסדיים נרתעים מהשתתפות בנציגות עקב ניגוד עניינים, פחד מחשיפה תקשורתית שלילית, והאחריות הנופלת על כתפיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker