בעל מניות בכור: "ביהמ"ש צריך לאשר את מכירת כלל ביטוח"

עמית גנסין, בעל מניות בכור, טוען כי העסקה הנה מסווה לחלוקת דיווידנד אסורה, שאינה נעשית באופן שוויוני לכלל בעלי המניות של החברה ■ "מה מונע מהחברה לרכוש שואב אבק, שגם אותו אינה רוצה, מבעל מניות מסוים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

עמית גנסין, בעל מניות בחברת כור, שלח מכתב ליועץ המשפטי ומזכיר החברה, עו"ד צבי פישר, בו הוא דורש כי עסקת בעלי העניין - בה אי.די.בי פיתוח תמכור את השליטה (55%) בחברת הביטוח כלל לכור - תעבור דרך בית המשפט.

עוה"ד המייצגים את גנסין, שחר בן מאיר ויצחק אבירם, הלינו במכתב כי העסקה הנה מסווה לחלוקת דיווידנד, שאינה נעשית באופן שוויוני לכלל בעלי המניות של החברה, דבר אשר סותר במפורש את הוראות החוק בישראל.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענתם, התמורה ממכירת הנכס לכור ייהנו רק בעלי השליטה. אולם, באותו אופן ראוי יהיה כי לכל אחד מבעלי המניות מהציבור תעמוד האפשרות למכור נכסים לחברה.

לדברי עוה"ד בן מאיר ואבירם, גם ללקוח שלהם ישנם נכסים רבים אותם החברה לא צריכה - כגון נדל"ן, מכוניות, שואבי אבק ושאר חפצים, ולכן אילו היתה כור פועלת באופן ראוי וחוקי ומחלקת דיווידנד במזומן תמורת נכסים, גם הלקוח שלהם היה רשאי למכור את הנכסים שלו לחברה בתמורה לדיווידנד.

"ברור שכור אינה מעוניינת לרכוש את כלל, ולכן אין זה משנה מה מהות החפצים שיימכרו לחברה? אם כך, מה מונע ממנה לרכוש שואב אבק, שגם אותו אינה רוצה, מבעל מניות מסוים", אומרים עוה"ד בן מאיר ואבירם. הם טוענים גם כי החברה בוחרת לחלק את הדיווידנד בדרך פסולה, המונעת ממניעים פסולים של בעל השליטה נוחי דנקנר, דבר הפוגע בעיקרון השוויון, ולכן עליה להציע גם לכלל בעלי המניות, למכור לה נכסים בהתאם להערכת השווי ההוגן שלהם.

בן מאיר ואבירם מציינים גם כי חברת כור לא התעניינה ברכישת כלל, אלא חברת אי.די.בי פיתוח היא שיזמה את הפניה, ולכן זו "העברת נכס מכיס אחד של קבוצת אי.די.בי לכיס אחר", כפי שהציגה זאת גם נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. הם טוענים עוד כי העסקה מהווה עקיפה של הוראות חדלות הפירעון לגבי אי.די.בי פיתוח, זאת מתוך כוונה להטיב עם חלק מהנושים על חשבון נושים אחרים על ידי גריפת מזומן בשלב מוקדם, תוך אובדן נכס מרכזי של חברת אי.די.בי פיתוח - חברת כור. בהתאם לכך, דורשים בן מאיר ואבירם כי בית המשפט ידון בעסקה זו ויאשר אותה.

כלל ביטוח נסחרת כיום בשווי של 3 מיליארד שקל, ואי.די.בי פיתוח מחזיקה ב-55% ממניותיה בשווי של כ-1.6 מיליארד שקל. המניע לקידום העסקה הוא, בין השאר, שכור נהנית מקופת מזומנים דשנה של 2.3 מיליארד שקל, בעוד החברות האם בקבוצת אי.די.בי סובלות ממצוקת נזילות.

אי.די.בי פיתוח חייבת לבעלי האג"ח 4.2 מיליארד שקל, ועוד 2.1 מיליארד שקל לבנקים ולמוסדות פיננסיים. בקופת החברה מצויים מזומנים המספיקים לה לעמוד בהתחייבויותיה עד לסוף 2013. בעקבות כך מנסה החברה להשלים במהרה את עסקת בעלי העניין למכירת כלל ביטוח לחברה האחות כור, ובכך להימנע מהצמדת הערת "עסק חי" לדו"חות של 2012 - מהלך העלול להוביל לפתיחת הליכי הסדר חוב, ובתרחיש קיצון לפירוק החברה. זה תרחיש שאליו שואפת להגיע נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, המורכבת מנציגים של פסגות, קרן יורק והפניקס.

בתוך כך, נציגות מחזיקי איגרות החוב של החברה האם אי.די.בי אחזקות - החייבת למחזיקי איגרות החוב שלה 1.75 מיליארד שקל ולבנקים 300 מיליון שקל - הודיעה היום באופן לא מפתיע כי חזרה לשולחן המשא ומתן מול החברה.

תגובת חברת כור: "כפי שכור דיווחה, היא קיבלה פנייה מאי.די.בי פתוח המציעה לחברה לבחון את רכישת החזקותיה כלל ביטוח. על רקע זה,  מונתה ועדה בלתי תלויה של הדירקטוריון, המורכבת מדירקטורים חיצוניים ובלתי תלויים של החברה.

"הוועדה הבלתי תלויה תבחן את ההצעה ותבצע בדיקות נוספות לפי הצורך, לרבות לעניין עמידה בכל הוראות הדין הנדרשות. במידה שהוועדה תמצא לנכון היא תנהל מו"מ עם אי.די.בי פתוח בקשר לעסקה. הנהלת החברה סמוכה ובטוחה שהן הוועדה הבלתי תלויה, הן ועדת הביקורת והדירקטוריון והן בעלי המניות מהציבור, ללא בעלת השליטה, כנדרש על פי חוק החברות, יאשרו עסקה רק אם תהיה לטובת כור. כמובן שככל שתתגבש עסקה, היא תהיה כפופה לקבלת כל האישורים הדרושים על פי דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker